folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Access Veri Tabandaki Türkçe Karakter Sorunu

Access Veri Tabandaki Türkçe Karakter Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ibosoft
    ibosoft's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Benim başıma her seferinde dert olan bi mesele var yardımcı olabilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler 

Webdeki bir access veri tabanını indirdiğimde localde türkçe karakterler sapıtıyo. Tablolara bakıyorum türkçe karakterler sapıtık

Tekrar web'e atınca o sapıtık karakterler normal gözüküo. İndiriom gene sapıtık (Access+asp ile yapılmış scriptlerden bahsediyorum)

charset=iso-8859-9 gibi karater setlerini denedim olmuyo. ama webe atınca düzeliyo (en azından attığım serverda düzelio) 

Çözümü nedir bilen varmı (: yada sorun yada bilen eden (:

dizi dizi incisin danalıkta birincisin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lanetlicocuk
    lanetlicocuk's avatar
    Erkek
    sorun sanki senin iss de gibi ayarlarıyla oynamayı denedinmi?

Şişirdi Beş-On Adam, Yaptı Balon Adam, Ötekşndende Basit, Vallahi Bu Son Adam.(Abdurrahim KARAKOÇ Kan Yazısı Kitabının Balon Adam Kısmının Giriş Kıtası)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ibosoft
    ibosoft's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    hangi ayarlar?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek

işletim sistemin türkçe değilmi?

büyük ihtimalle charsetlerden kaynaklanıyordur.işletim sisteminin diliylede pek alakası olmaması gerek.

o hostundan başka bir hosta at; bak gör orada da karakterler bozuk çıkacaktır.

bu işten çok başım ağrımıştı zamanında.a hostumda karakterler düzgün görünüyordu.bende hiç dbye bakmamıştım. sonracıma dbye b hostuna taşıdık. ahanda ne göreyim: karakterlerin alayı bozug.db ye bir baktım... hıııı.. her satır/sutun elle düzeltme gafletinde bulunduydum.

sayfayı kodlarkene @codepage 1055 yap charsetleri 1254 ve content-language tr yap. iso 8859-9 daha olmazsa response.charset 1254 session.codepage 1254 ne varsa doldur. bunları dene işte. japon hostunda bile sorun çıkmaz;P

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ibosoft
    ibosoft's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sevimsiz bunu yazdı:
    -----------------------------

işletim sistemin türkçe değilmi?

büyük ihtimalle charsetlerden kaynaklanıyordur.işletim sisteminin diliylede pek alakası olmaması gerek.

o hostundan başka bir hosta at; bak gör orada da karakterler bozuk çıkacaktır.

bu işten çok başım ağrımıştı zamanında.a hostumda karakterler düzgün görünüyordu.bende hiç dbye bakmamıştım. sonracıma dbye b hostuna taşıdık. ahanda ne göreyim: karakterlerin alayı bozug.db ye bir baktım... hıııı.. her satır/sutun elle düzeltme gafletinde bulunduydum.

sayfayı kodlarkene @codepage 1055 yap charsetleri 1254 ve content-language tr yap. iso 8859-9 daha olmazsa response.charset 1254 session.codepage 1254 ne varsa doldur. bunları dene işte. japon hostunda bile sorun çıkmaz;P

eywallah uygulucam  :P

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek

eğer yine olmaz ise asp sayfana türkçe karakterleri %88 gibi farklı türden sözcüklerle veya kelimelerle değiştir. sonra %88 algıladığın heryere %88 in karşılığı olan harfi tekrar geri çevirirsin. ASP codepage ile uğraşmak istemez isen bu en pratik yol. son derece basit

ASP SAYFASI: 

dim a

a= replace(sonuc,"ı","%88") 

VERİYE ULAŞMAK İÇİN KULLANDIĞIN YAZILIM:

dim b

b=replace(gelen,"%88","ı") 

Düşünüyorum, o halde varım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

web serverının charsetinden kaynaklanıyordur...

Bende tahribatın databaseini localde okuyamıyorum ama gördüğün gibi süper calışıyor burada :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ibosoft
    ibosoft's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    CHaRMaNDeR bunu yazdı:

eğer yine olmaz ise asp sayfana türkçe karakterleri %88 gibi farklı türden sözcüklerle veya kelimelerle değiştir. sonra %88 algıladığın heryere %88 in karşılığı olan harfi tekrar geri çevirirsin. ASP codepage ile uğraşmak istemez isen bu en pratik yol. son derece basit

ASP SAYFASI:

dim a

a= replace(sonuc,"ı","%88")

VERİYE ULAŞMAK İÇİN KULLANDIĞIN YAZILIM:

dim b

b=replace(gelen,"%88","ı")

Diğer listeyide verseydin güzel olurdu ş,ğ,ü için falan olanı (: 

Toplam Hit: 4812 Toplam Mesaj: 8