folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Aliexpresten Ürün Alma Vergisi!

Aliexpresten Ürün Alma Vergisi!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hebun
    hebun's avatar
    Erkek

Selamlar pek değerli mürid kardeşlerim :) şimdi bu aliexpresten ilk defa ürün alıyorum. Bildiğimiz kadarıyla 75 dolara kadar vergi alinmiyordu ancak ne tuhafki bir Bluetooth kulaklık almayı düşündüm, Bluetooth kulaklık fiyatı kadar vergi alınıyor. Bu normalmi? Tuhaf olacak ama benmi yanlış yapıyorum? Bir ürün fiyatı kadar vergi almak nedir?  Hatta ekranda bırakıyorum ki anlaşılır olsun,konunun hakkında bilgi olan müridler yardımcı olsun. Çıldırmamak elde değil,bir ürün fiyatı kadar vergi olurmu?

Edit: bir türlü resim yükleyemedim, link bırakıyorum

https://www.hizliresim.com/75ntljk

hebun tarafından 24/Ağu/22 20:07 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkstar
    turkstar's avatar
    Erkek

genel olarak  çoğu üründe  vergiyi önden ödüyorsun 1 usd lik bile  olsa vergi var açma kapama vs kargo ile olmazsa ptt kapina geliyor getiriyor vergi aliyor

sağlik ve zaman kıymeti çok önemlidir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hebun
    hebun's avatar
    Erkek

İyide bu verginin bir dilimi yokmu? Yüzdesi yokmu ? Bu hesaplamaya bakılırsa yüzde %150 vergi alınıyor belkide daha fazla. Yani 30 TL olan ürüne 130 TL vergimi olur 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Aliexpress'ten alışveriş dönemi kapanalı 3-4 sene oluyor. 2018'de vermişim son siparişi. Gerek dolar kuru, gerek vergiler, gerekte ücretsiz kargonun kalkması artık albenisini bitirdi. Arada yeni üyelik açınca indirim kuponu veriyor üyelik açınca vergiyi kuponla bedavaya getirebiliyorsunuz. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

%30 Gümrük vergisi + %20 ÖTV + Gümrüğe sunum ücreti(yanılmıyorsam 20-30 TL civarı birşey) + Damga vergisi ile epey yakın çıkıyor.

Aliexpress kendini sağlama almak için biraz daha fazla alıyor olabilir.

Ayrıca kurallar çok değişti, artık 150 Euro üstündeki ürünleri alınmıyor kolayca, bir ton prosedür + masraf çıkıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

2 senedir falan AE den alınca daha ucuz olan ürüne denk gelmedim. genelde n11 de daha ucuza bulunuyor gümrük vs hesaplayınca.

arada banggooddan bişeyler denk geldi sadece. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

2 senedir falan AE den alınca daha ucuz olan ürüne denk gelmedim. genelde n11 de daha ucuza bulunuyor gümrük vs hesaplayınca.

N11'de bitti artık. Hem satıcıya hemde müşteriye hiç bir kampanyası yok. Satıcılar o yüzden bir tık daha pahalıya satıyor. Trendyol bitirdi N11'i. Trendyol yakında Premium üyelik satmaya başlayacakmış. Aylık 5-10 lira gibi sembolik bir ücretle ücretsiz kargo ve başka kampanyalar sunacaklar. İşte o zaman N11 :

https://www.youtube.com/watch?v=s_NU_qWAUi4

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

N11'de bitti artık. Hem satıcıya hemde müşteriye hiç bir kampanyası yok. Satıcılar o yüzden bir tık daha pahalıya satıyor. Trendyol bitirdi N11'i. Trendyol yakında Premium üyelik satmaya başlayacakmış. Aylık 5-10 lira gibi sembolik bir ücretle ücretsiz kargo ve başka kampanyalar sunacaklar. İşte o zaman N11 :

benim favori pazaryerim n11, trendyol/hb deki katalog mantığını sevmiyorum. ürünün yorumuna bakıyorum, bu yorum hangi satıcıya yapılmış hangi ürüne yapılmış vs sıkıntı. n11 de aynı ürünü 3 satıcı satıyosa 3 tane ürün var. satıcıya soru sorma olayı güzel, bütün yorumları yayınlıyor, soru cevap kısmı iyi, n11 satıcının benimle iletişim kurmasına sorun çıkarmıyo bu sayede satıcılar direkt arayıp siparişimle ilgili şeyleri konuşabiliyor benle işlerimi hızlandırıyor. fiyatlarda trendyolla aynı zaten.

özellikle aliexpress ten alınacak ürünleri düşününce n11 deki yorumlar çok daha nokta atış oluyo. alacağım şeylerde direkt aklı başında adam kalite/karşılaştırma yorumları yapıyo. trendyola bakıyorum "kargo hızlı geldi" yazıp 5 yıldız verenlerle dolu :P sanki kargo firmasını yorumluyo pezevenk. mesela capture card alcaktım bakıyorum n11 de yorumlarda yazmış direkt millet, bu 4k da çok ısınıyo, 1080p de okey. öbürü yazmış bunda görüntü kötü şu fiyata şunu almıştım daha iyi vs. baya faydalı oluyo bu yorumlar. trendyolda böyle yorumlar göremiyosun

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sensiz_aglamam
    sensiz_aglamam's avatar
    Dişi
    hebun bunu yazdı

Selamlar pek değerli mürid kardeşlerim :) şimdi bu aliexpresten ilk defa ürün alıyorum. Bildiğimiz kadarıyla 75 dolara kadar vergi alinmiyordu ancak ne tuhafki bir Bluetooth kulaklık almayı düşündüm, Bluetooth kulaklık fiyatı kadar vergi alınıyor. Bu normalmi? Tuhaf olacak ama benmi yanlış yapıyorum? Bir ürün fiyatı kadar vergi almak nedir?  Hatta ekranda bırakıyorum ki anlaşılır olsun,konunun hakkında bilgi olan müridler yardımcı olsun. Çıldırmamak elde değil,bir ürün fiyatı kadar vergi olurmu?

hocam hangi kulaklık modeli bu ? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hebun
    hebun's avatar
    Erkek
    sensiz_aglamam bunu yazdı
    hebun bunu yazdı

hocam hangi kulaklık modeli bu ? 

Şu olması gerekiyor hocam

https://m.tr.aliexpress.com/item/1005003663105850.html?spm=a2g0n.detail.1000014.13.c1943f0dzLL7WV&gps-id=platformRecommendH5&scm=1007.40000.267768.0&scm_id=1007.40000.267768.0&scm-url=1007.40000.267768.0&pvid=b0f5e04e-6b8b-431f-8fd0-1791b1e3d78b&_t=gps-id:platformRecommendH5,scm-url:1007.40000.267768.0,pvid:b0f5e04e-6b8b-431f-8fd0-1791b1e3d78b,tpp_buckets:668%232846%238108%23195&pdp_npi=2%40dis%21TRY%21342.69%2188.66%21%21%21%21%21%40211b5e2416614621296204973e08f1%2112000026705225710%21rec

Toplam Hit: 805 Toplam Mesaj: 10
aliexpress