folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Başka Sayfadan Login Nasıl Yaptırabilirim?

Başka Sayfadan Login Nasıl Yaptırabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Bir tane rest-api var. Bir tane websitesi var.

Kullanıcı login oluyor, standart herşey dönüyor burada. Bir tane jwt token döndürüyorum, onu session ya da global bir değişkene atayıp tüm işleri oradan hallediyor.

Şimdi şöyle bir şey var. Bambaşka 3. bir siteden sisteme rest-api üzerinden kullanıcı bilgileriyle login olmak. Sonrasında da benim siteme gidince login olmuş haliyle açılması gerekiyor.

Nasıl bir yol izlemem lazım? 

Bu 3. siteye bir tane route (türkçesi gelmedi aklıma) oluştursam. Desemki şuraya istek at, sonrasında da eğer kullanıcı bilgileri doğru ise bir tane random-key yaratıp onu veritabanına yazsam, sonra bu istek atan adama da link geri döndürsem o oluşturduğum random key ile birlikte; kullanıcı benim siteme geldiğinde eğer parametrelerde key diye bir şey varsa ve bu veritabanımdan bir değerle eşleşiyorsa otomatik login ettirsem, olur mu? 

Yoksa çok mu saçma?

Kafam karışık :/

ip'den açık oturumlardan mı takip ediyim yoksa? 

örn; https://www.example.com/login?key=patates

Sorum süper aptalca da olabilir, beynim yandı. Çok saçma bir şey de sormuş olabilirim. Affedin. 

neverland tarafından 30/Haz/20 02:47 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

sso ile yapılır diye düşünüyorum ama cooike yada sepet tarzı birşey varsa yada iddaa olayları gibi kupon vs sıkıntı cıkabilir diye düşünüyorum detaylı anlatsan ornek site varsa? özel pmden de gönderebilirsin tam olarak anlamadım yapmak istediğini..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hocam JWT token'i web sitesine insert ettikten sonra senin bütün derdin bittiyor dogru anlıyorum dimi ?

2 tane farkli seviyede öneri de bulunayım. 3. site den normal login talebi gelsin ve login durumuna göre token'in dönsün.

1. https://xxx.com/setJWT?token=xxxxxx.tttttttt.tttsdfs seklinde direk query den token'i gonder. setJWT de sanki senin sitendne login olunmuş gibi token'i insert edersin. sonrasında akış normal devam eder.

2. önerim ise aslında teknik olarak 1. ile aynı ama JWT token'i 3. parti insanlar ile paylaşmak istemediğin case için 3. parti işlem yapacak yerler için özel bir login fonksionu yaz. RSA gibi Pub Priv key pairi ile calisan. JWT token'i RSA ile encrypt edip 3. parti işlem yapan yerlere push etsin. bu sayede decode edip içeriğini de okuyamasınlar. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

sso ile yapılır diye düşünüyorum ama cooike yada sepet tarzı birşey varsa yada iddaa olayları gibi kupon vs sıkıntı cıkabilir diye düşünüyorum detaylı anlatsan ornek site varsa? özel pmden de gönderebilirsin tam olarak anlamadım yapmak istediğini..

hocam sana pm attım.

@rakkoc ikinci maddeyi php'de nasıl yapabilirim? Veritabanına bu oluşturduğum JWT token ile rasgele bir Key oluşturup kaydetsem. Sonra o 1.maddedeki gibi istek geldiğinde siteden onu veritabanından kontrol ettirsem key varsa token'ı döndürüp otomatik login ettirsem işe yarar mı?

Ya da direk 1.maddedeki gibi token'ı atsam ne zararı olabilir? Yani sonuçta login olabiliyorsa o token'ı benden alabiliyor her türlü?

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

1- Bir adet Priv8  Key kullanacağın Encrypt Decrypt Fonksiyonları

2- Bir adet bilgi kontrol fonksiyonu:Karşı site istek attığında bilgileri kontrol edeceksin doğru ise JWT Token ya da herhangi bir veriyi üsteki fonksiyonla encrypt edip link oluşturacaksın. Bu bilgilerin ham halleri ile sql e yazdır.

3- Karşı taraf linke tıkladığında gelen veriyi priv8 key ile decrypt edip sql de kontrolünü yap veri eşleşiyorsa login olur.

4- Ref bilgisini kontrol edebilirsin yada direk o linke erişimi engelleyerek de ekstra önlem alabilirsin.

ZzZzZzZ...!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı

2- Bir adet bilgi kontrol fonksiyonu:Karşı site istek attığında bilgileri kontrol edeceksin doğru ise JWT Token ya da herhangi bir veriyi üsteki fonksiyonla encrypt edip link oluşturacaksın. Bu bilgilerin ham halleri ile sql e yazdır.

3- Karşı taraf linke tıkladığında gelen veriyi priv8 key ile decrypt edip sql de kontrolünü yap veri eşleşiyorsa login olur.

4- Ref bilgisini kontrol edebilirsin yada direk o linke erişimi engelleyerek de ekstra önlem alabilirsin.

Teşekkür ederim hocam,

encryption için genel kullanılan sağlıklı bir yol var mıdır? Bir websitesi falan, oradan baksam. Yoksa kafama göre encrypt ediyim mi?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı
    trooper bunu yazdı

Teşekkür ederim hocam,

encryption için genel kullanılan sağlıklı bir yol var mıdır? Bir websitesi falan, oradan baksam. Yoksa kafama göre encrypt ediyim mi?

Burada asıl amaç linke gömdüğün encrypt veriyi birisi decrypt edip başka kullanıcı ile erişim sağlayamasın.sen base64_encode($userid) şeklinde bir veri oluşturdun. sonra bunu gören kişi encode ettiğin numeric veriyi artırıp azaltarak login izni olan başka bir kullanıcı bulabilir. Burda encrypt etmekteki amaç priv8 key ile decryption sağlamak nette örnekler mevcut bakayım eski projelerde dosya gizlemek için kullandığım bir fonksiyon vardı bulursam yollarım.

ZzZzZzZ...!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı

hocam sana pm attım.

@rakkoc ikinci maddeyi php'de nasıl yapabilirim? Veritabanına bu oluşturduğum JWT token ile rasgele bir Key oluşturup kaydetsem. Sonra o 1.maddedeki gibi istek geldiğinde siteden onu veritabanından kontrol ettirsem key varsa token'ı döndürüp otomatik login ettirsem işe yarar mı?

Ya da direk 1.maddedeki gibi token'ı atsam ne zararı olabilir? Yani sonuçta login olabiliyorsa o token'ı benden alabiliyor her türlü?

Hocam Rakkoc'un 2. maddeden bahsettiği CSRF token. Sen gerçekten benim sunucudan istekte mi bulundun bunu doğruluyor. Onunla birlikte JWT kullanıyorsun.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı
    neverland bunu yazdı
    trooper bunu yazdı

Teşekkür ederim hocam,

Burada asıl amaç linke gömdüğün encrypt veriyi birisi decrypt edip başka kullanıcı ile erişim sağlayamasın.sen base64_encode($userid) şeklinde bir veri oluşturdun. sonra bunu gören kişi encode ettiğin numeric veriyi artırıp azaltarak login izni olan başka bir kullanıcı bulabilir. Burda encrypt etmekteki amaç priv8 key ile decryption sağlamak nette örnekler mevcut bakayım eski projelerde dosya gizlemek için kullandığım bir fonksiyon vardı bulursam yollarım.

Teşekkürler hocam. Topluca yardımcı oldunuz, hepinizin yazılarına sağlık.

Kafamda oturdu, toparlayıp yazarım sağolun.

@MhmdAlmz

Toplam Hit: 1409 Toplam Mesaj: 9
php html restapi