Binaya Fiber Cekilmesi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar

Aile evinde fiber hatti binaya kadar geliyormus ama bina icine dagilmamis. (daha önce görüstügüm bir firma söylemisti). Birini bulup fiber cektirmek lazimmis ancak hic fikrim yok.

Bu isi kim yapiyor? Herhangi bir elektrikci yapabiliyor mu?

Bir de binada oturan diger kisilerden izin almak gerekiyor mu? Yani fiber cekilirken tüm dairelere mi cekilecek yoksa sadece bize cekilse de olur mu?

Tesekkürler

not: bu arada fiber kutusu vs görmedim. Belki garajda olabilir, garaj büyük oldugu icin görmedim. Eger kutu yoksa da nasil bir yol izlemem gerekecek?

not2: altyapi sorguladigimda vdsl görünüyor fiber görünmüyor hic. Ama daha önce müsteri hizmetleriyle konusunca fiber var ama binada yok demisti.

unbalanced tarafından 18/Nis/23 12:10 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

arkadaşımın evinde fiber vardı kutuyu kapıya bıralıp gitmişler turknet aradık geldi kutudan eve internet çekti her şeyi onlar yaptı modemi vs getirdi. istersen firmaları ara kim kutuyu bıraktıysa hattı da o çeker

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

binanın girişinde kutu olması lazım fiber için ben turknetten aldım kutu vardı sinyal yok dediler

bende turknet ceo suna hergün twitter da yazdım çözdüler gigafiber gelip kendileri çekiyorlar faturaya 300 tl yansıtıyorlar

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    CISSP bunu yazdı

binanın girişinde kutu olması lazım fiber için ben turknetten aldım kutu vardı sinyal yok dediler

bende turknet ceo suna hergün twitter da yazdım çözdüler gigafiber gelip kendileri çekiyorlar faturaya 300 tl yansıtıyorlar

ah ulan :)

ben de upload 15e çıkmıştı niye 8e düştü tekrar diye ağlıyorum telefonda :)

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek

türk telekom fiber sonladırıp splitter(1/8-1/16 daire sayısına göre) koyması için ilk önce telekom il müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. "altyapımın iyileştirilmesi" diye bir dilekçe doldurulup vermeniz lazım. bu dilekçe birkaç apt. sakinlerinden yazılı olarak il müdürlüğüne verilmesi gerekiyor.

kablolama işine gelince genelde yeni binalarda müteahhit bina elektirikçisine normal elektrik tesisatı ile birlikte daire de uygun yere bina enerji odasından her daire ye kıl kablo(sarı ince) çektirir. bu kablo önceden Türk telekomdan talep edilir ne kadar ihtiyacınız varsa daire sayısına göre ücretsiz telekomdan tarafınıza verilirdi. şimdi telekom kabloyu vermiyor. Piyasada aktif olarak fiber kablo stogu bulunan ve tesis eden firmalardan destek alıp dairelerinize kadar çektirin diyorlar. Bu durumda kablo ve işçilik için bu iş i yapan elektrikçilerden binanız için fiyat alıyorsunuz. daire başına düşen rakamı apartman sakinleri ile anlaşırsanız yapısal kablolamayı yaptırıyorsunuz. bunu yaptırmadan telekomdan yetkili kişiden teyit alınız. Bulunduğunuz bölgede size Gpon ucunu çıkabilecekleri bağlantı noktası olmazsa bu işler çöp olur. telekom da fiber 1/8 yada 1/16 daire sayınıza göre sonlandırıp gidiyor. sonrası kolay gpon olduğu için devreye almaları. tek sadece size dönüştürmüyorlar. binaya gelen bakırı da sökme durumları olabiliyor bakırı söküp binaya fiber girebilmek için.

Not: bu bahsettiğin Türk telekom işleyişi genel bilgi olsun diye yazdım. siz binaya kadar geliyormuş demişiniz onu bir teyit etmeniz gerekir. genelde turuncu kablo girmesi ve a4 boyutunda ortalama bir gri kutuda sonlanması lazım(gponda görseldeki) bina enerji odası, bodrum katı vs. sonrası dediğim gibi bilgi alıp dairelerde sonlandırma.

Not2: bu anlattıklarım bulunduğunuz il-ilçe-semt servis sağlayıcıları(turknet vb.) değişebilir.

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Fiber kablonun içi camdır öyle bakır kablo gibi çok eğip bükmeye gelmez.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

Bizim binanın dibinde fiber kutusu var. ama binaya bakır kablo ile geliyor. 70 Mb hız alıyorum. Hoş Türknet altyapısı olmadıktan sonra bu hız benim için yeterli

Edit: kutuyla ev arasında 14 metre var. Parasını verip çektireyim dedim. sonra düşündüm Türknet gigafiber olmadıktan sonra gerek yok para harcamaya dedim. Türknet buralara zor gelir gerçi

serhat8102 tarafından 18/Nis/23 22:34 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

Bizim binaya Superonline fiber geldi kutuyu binaya koyup akşamına aradılar. Kutudan eve hat döşeme işlerini kendimiz yapıp faturaya yansıtıyoruz dedi 300lira civarı fiyat çekmişti yanlış hatırlamıyorsam.. 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Cevaplar icin tesekkürler, az cok kafamda canlandi. 

Ancak suan orda olmadigim icin bir seyi kontrol edemiyorum. Türk telekomu arattirip mi sormak lazim binaya kadargelen fiber hatti var mi diye? cünkü internetten sorguladigimda fiber görünmüyor. 

Bu gigafiber olayina da baktim, sorgulamada o da görünmüyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Ancak suan orda olmadigim icin bir seyi kontrol edemiyorum. Türk telekomu arattirip mi sormak lazim binaya kadargelen fiber hatti var mi diye? cünkü internetten sorguladigimda fiber görünmüyor. 

Bu ücreti kabul etmenizi şiddetle tavsiye ederim hocam.

Ne zaman birşey çok pahali o kadar para veremem diye almasam, çok değil 2 hafta sonra pişman olup daha pahalıdan satın alıyorum.

Bu düzen yaklaşık 2 senedir böyle devam ediyor.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Bu ücreti kabul etmenizi şiddetle tavsiye ederim hocam.

Ne zaman birşey çok pahali o kadar para veremem diye almasam, çok değil 2 hafta sonra pişman olup daha pahalıdan satın alıyorum.

Bu düzen yaklaşık 2 senedir böyle devam ediyor.

hangi ücreti hocam :) 

Toplam Hit: 1442 Toplam Mesaj: 11
binaya fiber dagitmak