folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder C# Exception Yönetimi Hakkında

C# Exception Yönetimi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Merhabalar.

C#'ta işimi çok kolaylaştıran bir WinForms uygulamam var. Bir sürü şey yapıyor benim için ama zamanında bok gibi kodlama yaptığımdan dolayı içerisi allaha emanet çalışıyor :D

Asenkron yapıda kendisi, Bir ana method kendi içerisindeki alt methodları çağırıyor vs vs ama bunlardan birisi hata alırsa bir logger mekanizmam var ve basit şekilde txt dosyasına log atıp uygulamaya hata verdirip kapatıyor.

Şuanda ben bu sistemi "Loglama + Toast Notification" sistemine çeviriyorum yani herhangi bir adımda Try'da hata alırsa ve Catch'e düşerse geriye Customer bir exception modelimi throw ediyorum.

Bir üstteki methodda da try-catch var, onun üstünde de try-catch var. İç içe 12 method varsa 12 tane try-catch var. Bu bana yanlış geliyor :D

WinForms için kullanabileceğim ve kendi CustomerExceptionModelimi dönebileceğim bir yapı var mıdır ?

Not: Kod vs yazabiliyorum ama ince işçilik kısmında çok gerideyim.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

https://stackoverflow.com/questions/372282/exception-handling-in-c-multple-try-catches-vs-one

şu şekilde tek try ile tüm catchleri handle edemiyor musun?

İmza...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

kodu kopyala chatgpt ye yapıştır "şunu düzeltiver birader sarhoşken yazdım" de. 3-5 mallık yapacak , olmayan 2-3 lib uyduracak. onları temizle dene bakalım işini görür mü 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

try-catch kullanıp kullanmamak doğru mu bilemedim. Sonuçta uygulamamda bir yerde hata çıkabilir. Benim bu hatayı loglamam lazım ve sonrasında uygulama kendi içerisinde dursun ya da o adımı yok sayıp devam etsin fark etmez ama bir şekilde N. basamaktaki hatayı yakalamam lazım :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Windows form ile yazdığını varsayıyorum.

https://stackoverflow.com/questions/8148156/winforms-global-exception-handling

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

tek try catch ile catch de stacktrace de hangi kod satırında hata olduğunu bulup, cs dosyanda hata veren kod satırını okuyup ayıklayabilirsin.

StackTrace stackTrace = new StackTrace(ex, true);
                    StackFrame frame = stackTrace.GetFrame(0);
                    var method = frame.GetMethod();
                    int lineNumber = frame.GetFileLineNumber();
                    string hataVerenSatir = null;
                    Console.WriteLine($"Hatanın gerçekleştiği metod: {method.Name}");
                    Console.WriteLine($"Hata satır numarası: {lineNumber}");
                    string fileName = frame.GetFileName();
                    if (fileName != null)
                    {
                        string[] lines = System.IO.File.ReadAllLines(fileName);
                        if (lineNumber >= 1 && lineNumber <= lines.Length)
                        {
                             hataVerenSatir = ($"Hata veren kod: ''{lines[lineNumber - 1]}''");
                        }
                    }
Toplam Hit: 745 Toplam Mesaj: 6
.net logging catch exception handling