Eve İnternet Bağlantı Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Turknet bağlanttım yeni taşındığım eve, ev içi tesisata karışmayız diyorlar, elektrikçi de çok para istiyor, kendim yapabilir miyim diye kendime 1 hafta verdim. yardımınız olursa çok müteşekkir olurum.

Turknet aboneliğim başladı, ttnet gelmiş bağlantımı yapmış;

https://postimg.cc/image/auurcvy2f/

Bu şekilde sarkan bir bölümü var;

https://postimg.cc/image/80rlzgj1j/

Sarkık bölümün girdiği yerin altından çıkan kablolar, tahminen bizim eve giden kablolara bağlanmış;

https://postimg.cc/image/q3koqnzgn/

Ev içi tesisata gelen kablo ise bu;

https://postimg.cc/image/j0ctb0rg7/

Soru 1: Benim tesisat doğru bağlanmış mı?

Soru 2: İki tane kablo ile nasıl 35 megabit hız taahhüd ediyorlar?

Soru 3: Daha fazla kablo bağlarsam daha fazla hız alır mıyım?

Soru 4: Eve niye 10 tane kablo geliyor?

Soru 5: Ev içi tesisatta niye klasik rg45 renkleri yok saçma sapan renkler var her odaya ayrı modem mi konulması istenmiş?

glaurung tarafından 29/Tem/18 20:32 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

kağıdın asılı olduğu senin se . 

eve git eve gelen kablanun renklerine bak. telefon için olan buhata bak. gerekirse sök kabloya ulaş. aşşağıya in sana getirdikleri kabloyu o renklere denk gelecek şekilde bağla . 

dışardan sana getirdikleri kabloyu ona direk bağla +- diye bişey yok . önemli olan kablo senin eve çıksın yeter 

ve evet 2 tane kablo ile 35 mbit verebilirler  . 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle sakin ol olay çok kolay. Ben de senin gibi sıfır bilgiden iki eve hat çektim.büyütülecek bir şey yok.

Öncelikle yapabilirsen git bir cat 6 kablo al tertemiz bağlantı yap bana kalırsa. Eski kablo kırık olur eskimiş olur internetini yavaşlatır. 

Çekemiyorsan da evde ki telefon kablosuna bak hangi uçlar sarı plakalarına girmiş o kablonun alta in aynı renkleri o iki kablo ile bağla.

Özetle olay çok basit altta türknetin çıkardığı iki kablo var ya o kablolarla senin evine giden hangi renkleri birleştirirsen yukarıda da rj11 içinde aynı renkler olacak. Sonra onu modeme bağlayacaksın bu kadar.

_ICEMAN_
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Şimdi ankastreden çıkan beyaz ve turuncu iki kablo var,

ben bu kabloları bizim eve giden hatta bağlamam lazım;

1) çok fazla renkte kablo var rasgele bağlasam, kırmızı sarı mesela, yukarıdan da kırmızı sarı kabloları modeme soksam (nasıl sokcaksam) modeme internet gelir mi?

2) hangi kablo öbeğinin bizim eve gittiğini nasıl anlayacağım? 20 tane boşta kablo var.

not: evlerden ankastreye giden kabloların içinde en az 10 renk var ve sanırım cat x gibi bir şey, cat 5 ve cat 6 renklerine uymuyor içindeki kablolar. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Burdaki pembe mor kablolar ne işe yarıyor? sıralamanın önemli yok diyen var var diyen var, içindeki kabloların çapı eşitse ne önemi var sıralamanın ? 

elektrikçiyi zengin edicez sanırım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Tamam beyler olayı çözdüm,

TTNET'çilerin açıkta bıraktığı iki kabloyu, eve giden büyük kablonun içerisindeki rasgele 2 kabloya bağlıyoruz.

eve giden kabloyu bulamadıysak, evdeki kablodan iki renk seçiyoruz rasgele, mesela kırmızı beyaz

kırmızı beyaz kablomuzu birbirine bağlıyoruz sonra aşağıdan tüm kırmızı beyazlara ampermetre ile kısa devre modunda tepki ölçüyoruz.

Olumlu tepki bulunca kabloyu ayırıyoruz bir kere daha bakıyoruz bu sefer kısa devre olmaması lazım.

Yoksa tamam eve giden kabloyu bulduk, ttnetçilerin açıkta bıraktığı kablolarla bu kabloları bağlıyoruz.

Daha sonra lehimleyeceğiz hız için.

Kırmızı ve beyaz kablolarımızı (siz isterseniz mor-sarı yapın keyfinize göre ama kablonun içinden sarmal olarak birbirine dolanmış olanlar daha iyi iletiyor imiş)

Bu kaboları bir adet rj11 klasik telefon kablosu başına çakıyoruz, 15 liralık bir makinesi var bunun. bu başı da modeme sokuyoruz. 

Sonra ev içi tesisat için de yine birbirine dolanmış kabloların uçlarını açıyoruz, mesela sarı beyaz birbirine dolanmış, bunları ethernet kablosunun 1ve2 boşluklarına sokuyoruz, mavi ile kırmızı birbirine dolanmışsa bunları da 3 ve 6ya sokuyoruz, şimdi 10megabiti garantiledik, ardından diğer kabloları da rasgele sokuyoruz. Tek şart çıkışta da aynı sırayla almak zorunda olmamız, eğer çıkıştaki kablonuz zaten takılıysa hiç bozmayın girişi de aynı sırayla yapın, ama bu sarmal iletim önemli, yani gerekirse de bozun baktınız 1-2-3-6 kabloları birbirlerine sarılmadan geliyor orda sıkkkkıntı vardır. 

Sonuç: artık bana telekominikasyoncu gaddar kerim diyebilirsiniz.

Toplam Hit: 1196 Toplam Mesaj: 6
internet ethernet ev içi bağlantı turknet ankastre