folder Tahribat.com Forumları
linefolder Visual Basic - Basic - PicBasic ve Türevleri
linefolder Excel Ve Koşullu Biçimlendirme (Vba Ve/Veya Formüllerle)

Excel Ve Koşullu Biçimlendirme (Vba Ve/Veya Formüllerle)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

Merhabalar müritler

Aşağıda ekran görüntüsünü ve dosyanın kendisini paylaştığım excel tablosunda koşullu biçimlendirme yapmaya çalışıyorum.

Eğer A2 hücresindeki değer sırasıyla L2 M2 N2 .... değerlerden küçükse, koşulu sağlayan ilk ve sadece o hücrenin yazı rengini kırmızı yapsın istiyorum. ( Örneğin 'Sadece' Q2 hücresini) (1)

Fakat hazırladığım koşullu biçimlendirme Q2 hücresinden AD2 hücresine kadar yazı rengini kırmızı yapmaya devam ediyor.

Aynı tabloda A sütunu + B sütunu ve A Sütunu + B sütunu + C sütunundaki hücrelerin değerlerinin toplamının L M N...AD sütunlarındaki değerlerden küçük olduğu 2 tane daha koşullu biçimlendirme eklemeye çalıştığım zaman, sadece 'Koşullu Biçimlendirme Kurallarını Yönet' (2) penceresindeki ilk iki kuralı çalıştırıyor. 

İlk iki kuralı çalıştırsa bile ilk kuralda yazısını kırmızı yaptığı hücreyi diğer kuralda tekrar siyah yazı yapmak zorunda kalıyor.

Ben bu üç koşul ile nasıl L2:AD19 arasındaki hücreleri biçimlendirebilirim.

Ekran Görüntüleri

1 :

2 : 

tablo : http://www.mediafire.com/file/2adg7kkteh7bvpv/up.xlsx/file

Teşekkürler

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

up yapayım. balığı tutmayı öğrenmek istiyorum

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Soru : Eğer A2 hücresindeki değer sırasıyla L2 M2 N2 .... değerlerden küçükse, koşulu sağlayan ilk ve sadece o hücrenin yazı rengini kırmızı yapsın istiyorum. ( Örneğin 'Sadece' Q2 hücresini) (1)

Cevap : bunu L2 M2 N2 .... hepsini bir satira kopyalarsin macro kodu ile sonra bunlari buyukten kucuge siralatip en üstte olan rakam ile L2 M2 N2... de hangi hucrede var ise onun rengini boyayabilirsin.
    (kodlari bana sorma yolunu biliyorum :( macro kodu cok ugrastiriyor  )

Soru : İlk iki kuralı çalıştırsa bile ilk kuralda yazısını kırmızı yaptığı hücreyi diğer kuralda tekrar siyah yazı yapmak zorunda kalıyor.

Cevap : bildigim kadariyla bütün kurallari calistirir ama ayni hucreye denk gelen kural her zaman en son calisan kuralin islemlerini yapar. soyle ki, 1. kural a1 hucresini kirmizi yap dedin, 2. kural a1 den a10 hucresini mavi yap dedin, 3, kural A1 den a10 ve e1 den e10 a kadar hepsini secip turuncu yap dedin o zaman A1 turuncu olacaktir.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

hocam yaptım. yapınca fark ettim. ilk satırdaki işaretlemelerin yanlış :D

4000 + 5000 = 9000 yapar
    9000'den küçük değerin sarı işaretlenmesini istiyorsan 9000'i sarı işaretlemezsin. bunun için küçük eşit demelisin (eğer küçük-eşit istiyorsan kodları değiştir, gönderdiğim örnek ilk mesajtaki koşullara göre yapıldı)

4000 + 5000 + 2500 'ün toplamı 12000 yapmaz. 11500 yapar. resimde 12000'i kırmızı işaretlemişsin. yani yanlış işaretlemişsin.

İstediklerini formül olarak yazdım, ilk satır için yaptım. diğer satırlar için senin copy paste gücüne güveniyorum. inceleyip diğer satırlara uygulayabilirsin. 

https://www.mediafire.com/file/i2zm2fzakcuoxda/up.xlsx/file

NoktaliVirgul tarafından 27/May/19 11:10 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Up

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Eve gidince yaparim. Basit

Edit: excel seni zorluosa sen kolaylastir. Yapacagin seyi condituinal formatingde yapma. Disarda yaz.  If buyaa sifir degilse bir. Diger gerekli ifleride yaz en son sonuc 1se renklendir

Ekerci tarafından 27/May/19 19:51 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

Eve gidince yaparim. Basit

Edit: excel seni zorluosa sen kolaylastir. Yapacagin seyi condituinal formatingde yapma. Disarda yaz.  If buyaa sifir degilse bir. Diger gerekli ifleride yaz en son sonuc 1se renklendir

Hocam dediğin mantıklı ama yine sadece tek hücreyi boyama konusunda zorluk çekeceğim ya da eksik anlamış olabilirim

NoktaliVirgul bunu yazdı

4000 + 5000 = 9000 yapar
    9000'den küçük değerin sarı işaretlenmesini istiyorsan 9000'i sarı işaretlemezsin. bunun için küçük eşit demelisin (eğer küçük-eşit istiyorsan kodları değiştir, gönderdiğim örnek ilk mesajtaki koşullara göre yapıldı)

4000 + 5000 + 2500 'ün toplamı 12000 yapmaz. 11500 yapar. resimde 12000'i kırmızı işaretlemişsin. yani yanlış işaretlemişsin.

İstediklerini formül olarak yazdım, ilk satır için yaptım. diğer satırlar için senin copy paste gücüne güveniyorum. inceleyip diğer satırlara uygulayabilirsin. 

hocam inan 12000 yazan hücreyi neyi düşünerek renklendirdim hiç hatırlamıyorum. Ayrıca teşekkür ederim ben bu formülleri uygulayacağım tablonun tamamına fakat bir soru daha sormam gerek, L:AD arasındaki verileri başka bir formülle çekiyorum ben, bu ikisini nasıl birleştirebilirim peki ?

underzero bunu yazdı

Soru : Eğer A2 hücresindeki değer sırasıyla L2 M2 N2 .... değerlerden küçükse, koşulu sağlayan ilk ve sadece o hücrenin yazı rengini kırmızı yapsın istiyorum. ( Örneğin 'Sadece' Q2 hücresini) (1)

Cevap : bunu L2 M2 N2 .... hepsini bir satira kopyalarsin macro kodu ile sonra bunlari buyukten kucuge siralatip en üstte olan rakam ile L2 M2 N2... de hangi hucrede var ise onun rengini boyayabilirsin.
    (kodlari bana sorma yolunu biliyorum :( macro kodu cok ugrastiriyor  )

Soru : İlk iki kuralı çalıştırsa bile ilk kuralda yazısını kırmızı yaptığı hücreyi diğer kuralda tekrar siyah yazı yapmak zorunda kalıyor.

Cevap : bildigim kadariyla bütün kurallari calistirir ama ayni hucreye denk gelen kural her zaman en son calisan kuralin islemlerini yapar. soyle ki, 1. kural a1 hucresini kirmizi yap dedin, 2. kural a1 den a10 hucresini mavi yap dedin, 3, kural A1 den a10 ve e1 den e10 a kadar hepsini secip turuncu yap dedin o zaman A1 turuncu olacaktir.

cevap 1 - bunun üzerine denemeler yapacağım, macro veya formül ile deneyebilirim. Çıkan sonucu ilgili satırın sütunlarında yatayara ile arayıp eşleşen hücre adresini (hücre adresini alabileceğimden emin değilim) boyayabilirim.

cevap 2 - bunu biliyorum fakat eksik asıl belirtmem gereken durum şu. Birinci koşul hücrenin yazı rengini kırmızı yapıyor dolgusuna karışmıyor, ikinci koşul yazı rengini tekrar siyah yapıp hücre dolgusunu değiştiriyor. İstediğim durum eğer bir hücre iki koşulu karşılıyor ise hücre dolgusunu değiştirirken yazı rengini değiştirmesin. Birbirlerinin hücre biçimlendirmesine karışmasınlar.

Herkese tek tek teşekkür ediyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    OttomanSlap bunu yazdı

NoktaliVirgul bunu yazdı

4000 + 5000 = 9000 yapar

hocam inan 12000 yazan hücreyi neyi düşünerek renklendirdim hiç hatırlamıyorum. Ayrıca teşekkür ederim ben bu formülleri uygulayacağım tablonun tamamına fakat bir soru daha sormam gerek, L:AD arasındaki verileri başka bir formülle çekiyorum ben, bu ikisini nasıl birleştirebilirim peki ?

Herkese tek tek teşekkür ediyorum.

alınan veriler ile ilgili sıkıntın olmaz bence. o verileri yine dışarıdan alabilirsin. 

macro ile yapsan daha hızlı ve kolay olur bence.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 3124 Toplam Mesaj: 8
excel formül makro vba macro makro koşullu biçimlendirme