folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder İngiltere’De Kayıtlı Bir İsmin Almanya’Da Domainini Alma

İngiltere’De Kayıtlı Bir İsmin Almanya’Da Domainini Alma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Arkadaşlar selam. Bir girişim için isim belirlendi ama ilgili isim İngiltere'de tescillenmiş ve ismin Almanya'da kullanılacağı sektör aynı sektör. 

Almanya'da de ve eu uzantıyla bu ismi alsak karşı firma bizi mahkemeye verebilir mi? Gel vazgeç bu sevdadan diyorsanız ona göre baştan hayallere kapılmayalım :) İngiltere artık EU olmadığından oradaki tescilin Almanya'ya bir etkisi mantıken olmaması lazım. Ama bazen mantık doğru işlemiyor. 

Teşekkürler cevaplarınız için. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bir proje için UK ve EU ortak çalışırken eu domain aldılar. Sonra brexit oldu. Projenin devamını UK ustlendi ve sonrasında EU domaini uzatamadilar :P

Dolayısıyla senin istediğini yapabilmen lazım. Ama tabi sürekli yeni yeni yasalar uygulamalar getiriyorlar bu Brexitten sonra, bir türlü kapanacak ya da çözülecek gibi görünmüyor .... Konuyla alakalı şu anki güncel durum nedir bilmiyorum.

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Hiç bir şey olmaz ama marka değerini düşünerek aynı isimde tercih etmek sıkıntı yaratabilir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    improper
    improper's avatar
    Erkek
    janni bunu yazdı

Hiç bir şey olmaz ama marka değerini düşünerek aynı isimde tercih etmek sıkıntı yaratabilir.

Hayatında wipo diye birşey duymadığına yemin edebilirim ama ispatlayamam. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Şuan WIPO da davalığım :) süreci öğrenip makale halinde paylaşacağım ama 3 ana maddeye bakıyor aynı sektördeyse %100 kaybedersin domaini senden alırlar kaçarın yok farklı sektör olsaydın bir nebze yardımcı olup bilgilendiririm

Botunu yazıp 2018 den 2022 ye kadar olan tüm türkçe davaları çektim okudum neye baktıklarını artık ezbere biliyorum hangi durumda kazanırsın hangi durumda kaybedersin biliyorum tabi istisna durumlar olacaktır ama aynı sektördeysen hiç ümitlenme bile

TheAvenqer tarafından 18/Ara/23 20:48 tarihinde düzenlenmiştir

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

Marka ingilterede tescilli mi ? Domainden bahsetmiyorum marka brexit öncesi eu tescil edilmişse muhtemelen almanya da tescillidir Almanya da bile domaini kullanamayabilirsin. Durum böyle ise Wipo davası ile ingiltere domainini de alır muhtemelen.

Domain aktif ticari kullanımda değilse satınalma modeli değerlendirilmeli. Yeni startup ise başka marka seçilmeli

trooper tarafından 18/Ara/23 21:10 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Arkadaşlar çok güzel bilgiler gelmiş. Teşekkür ederim. Marka İngiltere'de isim olarak tescilli, hatta logosuna kadar tescillemişler. Almanya Patent Enstitüsü'ne baktık orada tescilli değil. Yapılacak iş İngiltere'deki firma ile aynı. Dolayısıyla WIPO'dan öttürmeleri verdiğiniz bilgilere göre çok olası. Maceraya gerek yok. Adamlara Almanya tarafı için ortaklık teklif etmek ya da domaini satmayı teklif etmek daha mantıklı gibi. 

Arkadaş dün akşam uyku sersemliği bakmadan almış. Sabah normal kafayla bakınca farketmiş böyle bir marka olduğunu :)

Teşekkürler tekrardan, selamlar.