folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Şarj Adaptörü Düşük Voltaj Gelmesi!

Laptop Şarj Adaptörü Düşük Voltaj Gelmesi!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Bu sabah HP laptop şarjını taktığımda ekranda şarj olmadığını gördüm. 
    multimetre ile ölçtüğümde 13.5 volt geldiğini gördüm.

Bunun sebebi ne olabilir sizce? Hiç voltaj gelmese girişi patlamış derimde çıkışta düşük voltaj gelmesine Anlam veremedim. 3 kablolu. 

Dc olarak + ucu aktif ancak - ucunda voltaj gelmiyor toprakla ölçümde 19.5 yine görüyor

entegresi mi bozuldu yoksa kondansatörü mü daha önce yaşamış tecrübesi olan var mı?

Birde elimde başka adaptörü buna bağlasam 2.1 amper yerine 3.4 amper lik adaptör kullansam PC'nin ısınmasına sebeb olur mu bilemedim 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Hp ise yazdıklarından anladığım kadarıyla. 3 uçlu adaptör ucu 19 gördüğün için sağlam gibi. Diğer uç kontrol ucudur. 

Kırık olabilir kabloda veya pc girişinde.

Uçların yönü ve voltajı doğru olduğu sürece 100 amper bile bağlayabilirsin, sıkıntı olmaz.

Sadece düşük amper bağlama çalışmaz veya adaptör yanar.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Hp ise yazdıklarından anladığım kadarıyla. 3 uçlu adaptör ucu 19 gördüğün için sağlam gibi. Diğer uç kontrol ucudur. 

Kırık olabilir kabloda veya pc girişinde.

Uçların yönü ve voltajı doğru olduğu sürece 100 amper bile bağlayabilirsin, sıkıntı olmaz.

Sadece düşük amper bağlama çalışmaz veya adaptör yanar.

Kablo kırık olabilir diye Pcb üzerinden ölçtüm yine 13 volt geliyor.

+ - ve toprak uçları var muhtemel,

toprak ile +uça dokununca 19 voltu görüyorum ama ordaki akım değeri yoktur. Yani faz ile toprağı ölçersin 220 görürsün ancak asıl mesele nötr ile ölçmek aksi halde batarya ölür

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Yazdıklarından anladığım kadarı ile söyleyebileceklerim yukarıda yazdığım kadar.

Kırık bazen hemen anlaşılamayabiliyor. 

Sadece kesin bilgi için varsa eş değer adaptör ile denemek. Verebileceğim en kesin tavsiye bu olur.

Tabi bunu sende düşünmüssündür.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Hocam hp ve dell premium sarj cihazları haberleşmeli. 

Cihazı tanıyor üçüncü pinden. İstersen 1000w tak cihaz orjinal değil deyip kısıtlıyor. Pc tarafı için bu geçerli, sarj cihazında da aynı durum olabilir. 

Bendeki 230w orj şarj aleti yetersiz kalıyordu. Kullanırken şarj azalıyordu. Direnç vs herseyi denedim 330w adaptörü uyduramadim. Araştırınca haberleşme muhabbetini öğrenmiştim. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Dell için https://hackaday.com/2014/03/03/hacking-dell-laptop-charger-identification/ 1-wire protokolü ile cihazı doğruladığını okumuştum ama hp için duymadım.

Adaptör bozuksa, yüksüz standart gerilimi ölçseniz bile yüklü (yani kullanım durumunda) o gerilim değerini (ve ihtiyaç duyulan akımı) sağlayamıyor demektir. En kısa yöntem sağlam bir adaptör ile denemek.

Laptop sarj cihazları sabit akım kaynağı değil sabit gerilim kaynağıdır. 5 amperlik adaptörden cihazınız gerekli olanı çeker (rated 2,1 A ise 2,1 A kullanır).

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 450 Toplam Mesaj: 6
hp şarj adaptör