folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Microsoft SQL Server Mantığı Bazı Temel Komut Ve Bilgiler

Microsoft SQL Server Mantığı Bazı Temel Komut Ve Bilgiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharkmisdeed
    Sharkmisdeed's avatar
    Erkek

Selamlar arkadaşlar 4. Dökümanımla sizlerleyim ve dahada devam edeceğim :)

Microsoft'un geliştirdiği SQL server'ı hepimiz çok iyi biliriz.Harika bir yardımcıdır kendisi.Hızından Ödün vermeyen SQL 2000 Olsun Güvenliğinden Ödün vermeyen 2008 Olsun Harika versionları vardır.

SQL 2000 ile ilgili ufak bir ayrıntıyı söyledikden sonra devam edelim.SQL 2000 Kullanıyorsanız kesinlikle güvenlikden ödün vermemelisiniz.2005 veya 2008 Gibi otomatik bir güvenlik modülü yoktur.Microsoft'un sitesinden SQL 2000 SP ( service pack ) 3'ü mutlaka edinmelisiniz.

Bazı Temel Kodlar :

Hepsini yazmayacağım nedeni hem döküman çok karmaşık görünmesin. Hemde sizlerde istediğiniz Komutları buradan bizlerle paylaşın diye :) Konu canlı olsun :)

Update Nedir ?

Update bir güncelleme komutudur.Herhangi bir Tablo'da bir yeri değiştirmek isteriz fakat tablo çok kalabalıkdır ve biz onu orda bulamayız.Yada kısa yoldan yapmak isteriz. Hemen örnek bir tablo oluşturalım.

Tablo Adı : TBT
    Tablo Sütünları : Isim,Username,Password
    Tablo Sütünlarının Değerleri : Cem,Sharkmisdeed,TBT

Örnek bir tablo oluşturduk. Bunların tipleri vardır varchar gibi vs fakat onlara henüz girmiycem. Ilerideki paylaşımlarımda anlatırım.

Şimdi bu tabloda diyelimki ben Ismimi değiştirmek istiyorum.Hemen bir update komutu Oluşturmalıyız.Update ! Fakat update komutu kendi başına tabiiki Çalışmaz set , where ='' gibi değerler kullanmalıyız. Ben sadece temel kalıplar göstereceğim için bunlara girmiyorum.

Kodumuz :

update tabloadı set Username='YeniUsername' where Username='Eski username'

Yani , ben sharkmisdeed'i diyelimki shark yapmak istiyorum uygulamam gereken kod ,

update TBT set Username='Shark' where Username='Sharkmisdeed'

Ve Username'im Shark olarak değişiyor. Bu çok kullanılan temel bir kalıpdır ve kesinlikle söylüyorum acemi yada prof. olun herkes kullanır.

SELECT,DELETE,FROM,*,'=,Where Kodlarından Bazıları.

delete from TBT where Username ='Shark' TBT Tablosundaki Shark Username'li satırı Siler.

select from * TBT where Username='Shark' TBT Tablosundaki Shark Username'li satırı görüntüler !

Dipnot : From ve * kodları beraber kullanılmazsa hata oluşur.
    Dipnot : From komutu sadece yardımcı komutdur update gibi temel komutlardan değildir.

Mantığı Nedir ?

Aslında Mantığı tamamen ingilizce dilidir. Select ( Seç ) from ( yerden ) delete ( sil ) where ( Nerde varsa )
    Sizin öğrenmeniz gereken sadece paremetreleri açıp kapatmak. Örneğin

Tüm TBT Tablosundaki Username'leri TBT yapmak istiyorum.

Update TBT set Username ='TBT' Koyu renkli yere paremetremi sıkıştırdım ve o komut Table'a işlenecektir.

Dipnot : Bu dökümanla elbet ki SQL öğrenemezsiniz. Ama temel konuları bunlardır ileri konularında daha birsürü açılacak durumlar var fakat. Kafanızda herhangi birşey oluşmasını sağlayacağına Eminim.

NOT : ALINTI DEĞİLDİR TAMAMEN KENDİ DÖKÜMANIMDIR. TBT AİLESİNE ÖZEL BİR SUNUMUMDUR BAŞKA YERDE BULUNMAZ !

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharkmisdeed
    Sharkmisdeed's avatar
    Erkek

Sorularınızı Buradan bekliyorum eklemeyi unutmuşum :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugurben
    ugurben's avatar
    Erkek
    cok aydınlattın tesekkurler

sevdigim 3 turk atasozu.. 1- besle kargayı atsın iftirayı, 2- yayılma sivril ( bu bir çin atasozudur), 3- luzumsuz eşek sucuk olur ( buda bir çin atasozudur ) ve son olarak, 4- ak akçe karagün kara akçe ak gün içindir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fikret
    Fikret's avatar
    Erkek
    SQL, bütün veritabanlarında ortak kullanılan bir dildir. Oracle, MySQL, MSSQL, Access ve diğerleri. Hepsinde kullanılan bir dildir. MSSQL değilde SQL anlatımı olarak ele alsaymışsın daha mantıklı olurmuş gibi :)

screw you guys! i"m goin" hoooome!
Toplam Hit: 2607 Toplam Mesaj: 4