folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Mysql Veri Çekme İle İlgili Bir Soru

Mysql Veri Çekme İle İlgili Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

arkadaşlar aşağıdaki gibi bir sorgum var.

sorgumda sondan 1. veriyi çekiriyorum.

$tlistele = $db->query("SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1",  PDO::FETCH_ASSOC);

ancak ben tartismaid si  40 olan veriyi çekmek istiyorum.

hangi tartışmaid si olduğunu  da get ile gelen bilgiden alıyorum

$tartisma = $_GET['tartisma']; yaptım.

artık sayfa sayfa.php?tartisma=40 olarak geldiğinde hangi id yi görüntülemek istediğini biliyoruz. lakin sorguda o id yi getiremedim bir türlü.

yardım ederseniz sevinirim.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

sql sorgunu aşağıdaki gibi değiştirirsen istediğine ulaşmış olursun sanırım.

SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar where tastismaid='$tartisma' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    Abizittin bunu yazdı

sql sorgunu aşağıdaki gibi değiştirirsen istediğine ulaşmış olursun sanırım.

SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar where tastismaid='$tartisma' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1

hocam her türlüsünü denedim ama veriyi çekmiyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ManiakRhifat
    ManiakRhifat's avatar
    Erkek

Bu şekilde deneyebilir misin? Eğer olmaz ise "tastismaid" doğru mu ona bir bak :) 

$sorgum = "SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar  WHERE tastismaid='".$tartisma."' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1";
    $tlistele = $db->query($sorgum,  PDO::FETCH_ASSOC);

Birde phpmyadmin vs. gibi mysql manager üzerinden sorgunu denersen, çoğu zaman sorgunun neresinde hata olduğunu sana belirtir.

mysql sorgusu : "SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar  WHERE tastismaid='40' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1"

eğer bir domates ışık hızına ulaşırsa kendisi ışık olur. bu sebeple ampulü yakdığınızda yanınızdan geçenlerin ışık mı yoksa domates mi oldunu bilemezsiniz. eğer ışık diyorsanız ışıktır, domates diyorsanız domatezdir. buna röletivite deriz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    ManiakRhifat bunu yazdı

Bu şekilde deneyebilir misin? Eğer olmaz ise "tastismaid" doğru mu ona bir bak :) 

$sorgum = "SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar  WHERE tastismaid='".$tartisma."' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1";
    $tlistele = $db->query($sorgum,  PDO::FETCH_ASSOC);

Birde phpmyadmin vs. gibi mysql manager üzerinden sorgunu denersen, çoğu zaman sorgunun neresinde hata olduğunu sana belirtir.

mysql sorgusu : "SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar  WHERE tastismaid='40' INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1"

hocam sorgu where kullanımı ile ilgili sıkıntı veriyor.

bu arada tastismaid değil tartismaid :)

benim verdiğim sondaki veriyi çek sorgusu çok güzel çalışıyor

sadece istediğim sıradaki veriyi çekmek istiyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

mesela şu şekilde çeksem çalışıyor

$tlistele = $db->query("SELECT * FROM tartismalar WHERE tartismaid='$tartisma'",  PDO::FETCH_ASSOC);

ama başka tablodan istediğim spesifik sütunlarda olduğu için sorgum ilk postta belirttiğim gibi olmalı.

neresini değiştirirsek bu iş olur

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam, "*" ile tüm colonları seçiyorsun, hem normal olarak uyeler.ad vs kolonunu getirsin diyorsun. Burda senin yaptığın şöyle oluyor, Tüm kolonları seç birde belirttiğim kolonları seç, şart sağlandığında bunları göster. Böyle olunca çakışıyor. "*" kaldırıp yap olacaktır.

AyTurk tarafından 17/May/17 06:25 tarihinde düzenlenmiştir

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shuqufe
    Shuqufe's avatar
    Erkek

Buyur Kardeşim;

$tlistele = $db->query("SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid Where tartismalar.tacanid='".$tartisma ."'  ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1",  PDO::FETCH_ASSOC);

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    Shuqufe bunu yazdı

Buyur Kardeşim;

$tlistele = $db->query("SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid Where tartismalar.tacanid='".$tartisma ."'  ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1",  PDO::FETCH_ASSOC);

hocam olmadı diye pm atmıştım ama şurasında sıkıntı varmış değiştirdim oldu :) eline koluna sağlık

$tlistele = $db->query("SELECT *,uyeler.ad,uyeler.profil_resim FROM tartismalar INNER join uyeler on uyeler.id=tartismalar.tacanid Where tartismalar.tacanid='".$tartisma ."'  ORDER BY tartismalar.tartismaid DESC LIMIT 1",  PDO::FETCH_ASSOC);

kalınla belirttiğim yeri tartismaid yaptım şıp diye çekti çok teşekkür ederim :)

Toplam Hit: 1255 Toplam Mesaj: 9
mysql veri çekmek