Overclock

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

selamlar.

minimum yayıncı gereksinimlerimi karşıladım ve artık yayın açacağım.

bu yüzden PC'ye güzel bir overclock yapmak istiyorum, kaynak baktım fakat tam olarak anlamadığım için bu işten anlayan birisine danışmak istedim.
    yardımcı olabilecek birisi varsa ödemede yapabilirim. 

CPU: Ryzen 5 5600 6-Core
    GPU: Zotax 3070 Twin Edge
    MSI B550 Tomahawk Max
    16 GB RAM
    Sıvı soğutma + kasa içi +3 fan, soğutmadan dolayı bir sorunum yok.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Artık eskisi gibi manuel değer girerek overclock işi kalmadı.. biosa girip ram profillerini değişiyosun cpu kısmını falan performansa çekiyosun konu kapanıyo.. fanlar için de kalibre yapıyon bitti gitti

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Pentium 4 3.0 Ghz, AMD Fx 8320, AMD ryzen 3700x işlemcilerle uzman derecesinde olmasamda döküman ve videolarla başlangıç, orta seviyelerle OC yapıp kullanan biri olarak söyleyebilirim emeğine hiç değmiyor.   

OC ile max %10-15 stabil verim alabiliyorsun. Maksimum değer bu ve bunu kazanacağım diye bir çok dezavantajlarla birlikte geliyor. Isı problemi, normaldan daha fazla elektrik tüketimi, iyi bir soğutucu gerekliliği, kasa içersinde ki hava akışı, uzun süren kararlı çalışma performans testleri gibi sorunlarla birlikte geliyor.

Bu durumun genel bir ayarıda yok deneme yanılmayla yapabiliyorsun bu işi. Aynı markayı bırak aynı model aynı seri parttan çıkan işlemcilerde bile Voltaj değerleri farkı olabiliyor.  

Yinede zaman ayırırım bir şeyler denerim diyorsan başlangıç seviyesinde bile olsan ilk koşul iyi bir soğutucun olması lazım.

(Uyarı olarak ben şu ana OC yaparken bir donanıma zarar vermedim yapnınıda denk gelmedim henüz ama OC garanti kapsamından çıkar tespit edilirse. Buda küçük bir hatırlatma.)

Soğutucun varsa araştırmaya başla. B550 + ryzen 5 5600 overclock diye internette ve youtube da aratarak fikir edinmeyle başlayabilirsin. Çarpan nedir ? voltaj değerleri nedir ? ile başlayabilirsin. 

Senin anakart+cpu+ram OC videoları bulursan aynı ayarları yapıp yine deneme yanılmayla değerleri yükseltip alçaltarakda başlayabilirsin. OC uyguladıktan sonra aida64 gibi en az 1 saatlik tam yük testleri yapmanda fayda var.

Aslında senin anakartın BIOS'unda "Game boost" özelliği olmalı. MSI larda vardı diye hatırlıyorum. Tek tuşla sistemi tavsiye edilen oranda OC yapabiliyordu. Başlangıç seviyesinde birisi için o bile yeterli olacağını düşünüyorum. 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

O islemcide oc yerine undervolt daha cok is yapiyor deneyebilirsin

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

5600x var. Undervolt için yol gösterecek var mı 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı

5600x var. Undervolt için yol gösterecek var mı 

aynı işlemci var bende

amd ryzen master indir istediğin frekansı gir ben 4.7 de caslıtırıyorum sonra cınebench r20 indir calıstır

crash yiyene kadar voltajı dusur en son istediğin voltajda calıstırırsın

sogutucun iyi ise daha iyi sonuc alırsın eger stok sogutucu ise zaten kesinlikle yapılmalı

daha sonra bu buldugun degerleri gider anakartın amd overclock sekmesine girersin cunlu ryzen master her acılısıta yenileniyor

destination@tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

Undervolt inceleyeceğim,

Soğutuculara güveniyorum, Akasa SOHO AR Adreslenebilir RGB 120 mm 2000 RPM PWM Premium Soğutma Fanı : Amazon.com.tr: Bilgisayar bu fanlar bayağı bayağı iyi. Kasa ön ve üstüne bundan taktım. 1 tane de yedekte duruyor.

Şu an Ryzen Master Auto OC — Curve Optimizer All Cores şeklinde çalışıyor.

Strest test yapmadım hiç. Cinebench R24 mevcut, şimdi test edeceğim sonrasında duruma göre bilgi veririm.

@hypnot1c
    evet bios'da var ama çok stabil çalışmadığı için kullanımını çok önermiyorlar. daha stabil ve full performans almak istiyorum. CS yayını açtım, 100-130 FPS falan aldım DM maçında, bu yetersiz benim için 240 Hz monitör var yakışmıyor. :D

verdiğiniz bilgiler için minettarım, stabil ayar yakaladığım zaman bilgi vereceğim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

İnternette çok döküman var fakat Türkçe olarak 5600 CPU ve MSI anakartlar için basit detaya girmeyecek bir şekilde undervolting işini anlatan kısa bir videoya denk geldim. 

https://www.youtube.com/watch?v=f6pbxWF2PAo

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 407 Toplam Mesaj: 8
overclock ryzen 5 5600 overlock