folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder Portlar Yardım!

Portlar Yardım!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodobig
    dodobig's avatar
    Erkek

arkadaşlar şimdi benim bilgisayarda 0x60 adresli port klavyenin portu.ben bu porttan inp komutuyla veri okuyarak o an hangi tuşa basıldıgını nekadar basıldıgını bırakılıp bırakılmadıgını vs.. kontrol edebiliyorum.(intrrupt lardan kolay)

sorun şu. mesela bi tane port okuyucu program yazdım.bu programdan bir tane çalıstırınca gerçekten bastıgım tuşun port id sini yazıyo ve bıraktıgımda bırakma id sini yazıyo yani proplem yok.amaaa, iki tane çalıştırırsam mesela birinde a ya basıyom 30 yazıyo bırakınca 158 yazıyo ,ama diğerinde hala eski değerler var.

sanki ben klavyeden tuşa basmamışım o porttan o veri okunmamış. yani sonuçta benim klavye pc ye bir porttan bağlanıyo ama biri aktif diğeri pasifken pasif olan program hiç port okumuyo gibi. yani soruya cevap vermek için c de portları yada interruptları bilmenize gerek yok. sadece arkada kalan program neden portu okuyamıyo bu konuda bi fikir verseniz yeter. programın kodu şu,indirmek için www.klan.somee.com/dodobig.rar 5 kb, kodlar şu...

#include<stdio.h> //dodobig
    #include<dos.h>

int main(){

int tus;

while(tus!=1){
         tus=inp(0x60);
    printf("%d\t",tus);
    }
    return 0;
    }

www.atsizcilar.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    neyi iki tane çalıştırırsın anlayamadım orayı.Ben vb de yapmıştım böyle birşey.Paralel porta veri gönderme ve veri okuma yapıyordu.Belki sana algoritma kısmında yardımcı olabilirim.Biraz daha açarak anlatırsan yardımcı olabilirim

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodobig
    dodobig's avatar
    Erkek
    ertan bunu yazdı:
    -----------------------------
    neyi iki tane çalıştırırsın anlayamadım orayı.Ben vb de yapmıştım böyle birşey.Paralel porta veri gönderme ve veri okuma yapıyordu.Belki sana algoritma kısmında yardımcı olabilirim.Biraz daha açarak anlatırsan yardımcı olabilirim
    -----------------------------
    bak bu program sürekli porttan veri okuyup ekrana yazıyo. portu okuyan programı iki kez çalıştırınca, aktif olan portu okuyo ama diğer eşi hala eski verileri gösteriyo...

www.atsizcilar.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    hımm o zaman sen de programı birden fazla çalışmasını engelle.Yada program ikinci kez çalıştırıldığında tekrar okumayı etkinleştir. Ya da bi timer falan koyarak sürekli okutma yap...

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
Toplam Hit: 2339 Toplam Mesaj: 4