folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Stackoverflow 2017 Yazılım Geliştirici Anket Sonuçları

Stackoverflow 2017 Yazılım Geliştirici Anket Sonuçları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Aynı konunun 2016 için olanını açmıştım geçen sene:

Stackoverflow 2016 Yazılım Geliştirici Anket Sonuçları

2017 için yayınlanan sonuçlar:

http://stackoverflow.com/insights/survey/2017/

Sen hiç kaval çaldın mı?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Python 'un yükselişi..

Go nun düşüşü.. %10' lara falan  çıkmasını bekliyordum ben şahsen...

Saçmalık bee..

Python da baya hızlanmış geçen seneye göre. JavaScript gene başı çekmiş Web teknolojileri ve script'ing özelliğinden dolayı. Java da halen yaşlı kurt yerinde sayıyor :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

1 sene geçmiş hala şu JavaScript'i sevemedim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Tahmin ettiğim gibi data analyst ve machine learning developerda hatrı sayılır bir artış var (yaklaşık %10).

Embedded'da %7 lik bir artışı yorumlayamadım, daha çok katılımcı kitleyle alakalı bir gösterge olsa gerek diye düşünüyorum.

Data scientistlerin içinde bile javascriptin bu kadar yaygın olması üzücü :) ancak nerede kullanıyor olabilirler acaba?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Vim & Emacs kullanim oranlari ne olmuş su an bakamiyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

demin baktım ona da  %1 den az bi düşme vardı sanırım

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Lightsaber , hocam python'un hızı ve syntax farklılığından dolayı adamlar JavaScript'den vazgeçmiyor olabilir..

Nasıl ki şuan hala delphi vs kullanılıyorsa JavaScript / Java gibi dillerin de kullanılması söz konusu.. Adam Koca projeyi sıfırdan Python/Go vs gib scripting dillerle yazmak yerine eski dille devam ediyorlar projelerine diye düşünüyorum..

Machine learning %3 bence bu bize yansıtılan. Arka tarafta çok fazla istek vardır diye düşünüyorum geleceğin 2 Ana teknolojilerinden biri Machine learning diğeri IOT . Gömülünün artmasının tek sebebi bence Arduino ve raspi. Raspi'nin artık windows/Android vs gibi işletim sistemlerini yeni yeni desteklemesi. 

Ben hala C++ 'ın neden o kadar yüksekte olduğunu düşünüyorum :/ Ruby/Python/GO/Lua varken neden C++ Çok fazla fark atmış :(( Seneye düşecektir bence..

EDİT ; Arduino yu 2017 de eklemişler 2016 da Arduino yok . Enteresan.. Birde %10...

MhmdAlmz tarafından 22/Mar/17 21:16 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    SkynetX bunu yazdı

demin baktım ona da  %1 den az bi düşme vardı sanırım

Eyv. En büyük 'hacker'lar Emacs kullanan kişiler arasından çıkıyor ama ne hikmetse Vimkullanan daha çok. Az ve öz. :)))

@MhmdAlmz;

Hocam herşey kurumsal yazılımlardan ibaret değil.

Milyar dolarlık oyun dünyası,

yine milyar dolarlık askeri projelerde rakipsiz kullanılan tek dil C/C++ ve tabi ASM.

F35 projesinde kullanılan dil C++. Kaç tane web projesini ekleyecen ki bu proje kadar bütçe etsin?

Fİnans sektöründe kullanılan yazılımlar yine C++ ile yazılıyor. 

Medikal MRI, tomografi gibi cihazlarda kullanılıyor.

Matlab, Autocad gibi "üst düzey" yazılımlar bu dille yazılıyor.

Yani yazılım sektöründeki pastanın en büyük dilimini bu dil yemekte. Şu projelerin toplam bütçesi piiiiiiiiii. kaç milyar milyon.

----

C++11, C++17 ve C++21 versiyonlarıyla tekrar canlandı. Diğer dilleri gömmeden buna hiçbir şey olmaz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

Lightsaber , hocam python'un hızı ve syntax farklılığından dolayı adamlar JavaScript'den vazgeçmiyor olabilir..

Nasıl ki şuan hala delphi vs kullanılıyorsa JavaScript / Java gibi dillerin de kullanılması söz konusu.. Adam Koca projeyi sıfırdan Python/Go vs gib scripting dillerle yazmak yerine eski dille devam ediyorlar projelerine diye düşünüyorum..

Machine learning %3 bence bu bize yansıtılan. Arka tarafta çok fazla istek vardır diye düşünüyorum geleceğin 2 Ana teknolojilerinden biri Machine learning diğeri IOT . Gömülünün artmasının tek sebebi bence Arduino ve raspi. Raspi'nin artık windows/Android vs gibi işletim sistemlerini yeni yeni desteklemesi. 

Ben hala C++ 'ın neden o kadar yüksekte olduğunu düşünüyorum :/ Ruby/Python/GO/Lua varken neden C++ Çok fazla fark atmış :(( Seneye düşecektir bence..

EDİT ; Arduino yu 2017 de eklemişler 2016 da Arduino yok . Enteresan.. Birde %10...

Şöyle bi nerden tutsam diye baktım da tutulcak yer yok :D Javascript derlenen bir dil mi Python'un ne yavaşlığını gördün ? :D  Go scripting dili değildir. Abi sen scripting'i eski dillerle bağdaştırıyon herhalde :( C++ tabi ki çok fazla kullanılacak çünkü performans isteyen kısımlarda hala kullanılıyor ki kullanılacaktır da.Raspi Windows/Android i desteklemeye başlamadı bu arada Windows Raspi yi yani ARM tabanlı cihazları desteklemeye başladı.Android zaten bildiğim kadarıyla ( yanlışsam yeşillendirin ) zaten ARM tabanlı bir sistem ha x64 / x86 sı da var orası ayrı.

Zaten bu olay bir anket tabi ki %3 bize yansıtılan olcak ha diyorsan ki arkada illuminati machine learning ile sex partileri yapıyor ona birşey diyemem ama.Okurken 2-3 kişiye sordum valla dediklerinden hiç birşey anlamadım :( 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Göm sen göm :/ piton hızlı zaten yavaş demedim de yavaş yazmışım yani öyle anlaşılmış ki bende okudum bende anladım. Konulara cevap yazarken bi kere yaz heryerde aynı anlaşılsın diye uğraşmıştım. Ne yazıkki olmadı

Hocam go gömülüde scripting dil. Nasıl değil? Android arm tabanlı eyvallah da Raspi 2 de Android yani apk dosyası çalışıyor muydu?  Belki eklenti o bu şu ile çözülür yani çözülmeyecek birşey  yok. Yeni dillere önem vermeleri gerekiyor bence. Sadece bunu dile getirmek istemiştim. Nöysö tavsiyeleriniz için teşekkürler bay 25966

Python bilimsel çalışmalarda çok hızlı sonuçlar verdiğini Biliyorum. Bende hevesliyim Pythona da bakalım :/ Python a laf yok :/

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

Göm sen göm :/ piton hızlı zaten yavaş demedim de yavaş yazmışım yani öyle anlaşılmış ki bende okudum bende anladım. Konulara cevap yazarken bi kere yaz heryerde aynı anlaşılsın diye uğraşmıştım. Ne yazıkki olmadı

Hocam go gömülüde scripting dil. Nasıl değil? Android arm tabanlı eyvallah da Raspi 2 de Android yani apk dosyası çalışıyor muydu?  Belki eklenti o bu şu ile çözülür yani çözülmeyecek birşey  yok. Yeni dillere önem vermeleri gerekiyor bence. Sadece bunu dile getirmek istemiştim. Nöysö tavsiyeleriniz için teşekkürler bay 25966

Python bilimsel çalışmalarda çok hızlı sonuçlar verdiğini Biliyorum. Bende hevesliyim Pythona da bakalım :/ Python a laf yok :/

Bi tekrar okusana ya yazdığını ben anlamadım belki sende anlamazsın :S 

Toplam Hit: 1808 Toplam Mesaj: 11
javascript rust