2010 ÖSS Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

ÖSYM bugün itibariyle açıklayıcı sunum yayınladı:

http://www.osym.gov.tr/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=33968&DOSYAISIM=OSYS2010Sunum.pdf

--------------

Lisans Programlarının 2010-ÖSYS Puan Türleri

http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79684B1B1B4E040010B6

Önlisans Programlarının 2010-ÖSYS Puan Türleri

http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79689B41590025722309

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek
    zor ama bi özelliği çok hoşuma gitti mesela makina mühendisliği seçicez fizik netlerimiz bio netlerinden daha çok etkilicek yani alanına göre puan olucak...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

2010'da OSS'ye girecekler merak ettiklerini buradan veya bana ozel mesaj atarak sorabilirler... 

Bence mevcut sisteme göre daha iyi.

Meslekleri seçerken yetenek alanlarına göre değerlendirmeyi esas alan bir sistem geliyor.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek
    Müridler benim bir sorum olucak. Şimdi biz meslek liseliler bilgisayar öğretmenliği için sayısal bir sorularını çözüyoduk yeni sisteme göre say2 çözmek zorundamıyız yani nisan ayındaki ilk sınava girmem yeterlimi öğretmenlik için?

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    aSdFgH bunu yazdı:
    -----------------------------
    Müridler benim bir sorum olucak. Şimdi biz meslek liseliler bilgisayar öğretmenliği için sayısal bir sorularını çözüyoduk yeni sisteme göre say2 çözmek zorundamıyız yani nisan ayındaki ilk sınava girmem yeterlimi öğretmenlik için?
    (MF-4, YGS-1) şeklinde yazılmış. Yani MF-4 yada YGS-1 puanından en yüksek olanıyla tercih yapabilirsin. Muhtemelen YGS-

1 daha yüksek olacağından sadece 1. sınava girerek tercih yapabilirsin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek
    yeni sistem hakkında 3-5 söyleyeceği açıklayacagı şeyler olan var mı? zorlaşma kolaylaşma , daha haklı veya daha haksız? bunlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan 2-3 cümle acıklama bekliyorum..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karahanx
    karahanx's avatar
    Erkek
    hacı bnce cok guzel de bn bu sene gırecegım ıns :D

Hayat Bizi 61 kenara...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cradle-Of-Filth
    Cradle-Of-Filth's avatar
    Erkek

Sistem gerçekten şans faktorunu en aza indiriyor. Ben daha adil olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliğine girecek adamın kimya neyine artık puan türleri bu etkiyi azaltıyor. Ama benim anlamadığım nokta şu:
    Okul puanlarının etkisi azaldı mı?

WELCOME TO THE INTERNET! -The men are men. -The women are usually men. -15 year old girls are FBI agents.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek

Cradle-Of-Filth bunu yazdı:

Sistem gerçekten şans faktorunu en aza indiriyor. Ben daha adil olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliğine girecek adamın kimya neyine artık puan türleri bu etkiyi azaltıyor. Ama benim anlamadığım nokta şu:
    Okul puanlarının etkisi azaldı mı?

oo hocam ben de tam bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum..

mesela hangi dersler bana daha cok etki edecek , benim için şu aşamadan sonra önemli olan nedir? biraz bilgi werirsen sevinirim.

ayrıca .pdf yi indirdim daha sonra incelicem fakat olayın cok ıcınde olmadıgı ıcın sızın söyledikleriniz su asamada daha önemli

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legion_of_doom
    legion_of_doom's avatar
    Erkek

Mesleki ve teknik eğitim veren okullar için çok süper olmuş bu uygulama.. Keşke zamanında yapılsaydı da biz de yararlanabilseydik.. Meslek lisesi ve türevlerinde okuyan arkadaşlar için şöyle söyleyeyim.. Eğer geçen senelerdeki gibi kendi alanlarında lisans eğitimi okumak istiyorlarsa (öğretmenlik gibi..) o zaman tıpkı sayısal-1  yapar gibi ygs sınavına girecek bu sınav nisan ayında ve meslek lisesi öğrencilerine yine ek puan gelecek. Eğer farklı alanda tercih yapmak istiyorsa meselaka elektronik mühendisi.o zaman hazirandaki sınavada girmek zorunda.Bunda ise düz lise ve türevleriyle aynı katsayıya sahip olacak.

Mantıklı olan ikinci şey ise, matematik ve fen bilimleri derslerinin bölümlere göre düzenlenmesi. Yani matematik ağırlıklı bir bölüme gitmek için biyoloji yapmak zorundaydınız ancak o tarz bölümler artık matematik alandaki sorularının önemi var. eski sisteme göre sayısal-2 parçalandı. mat-geomoteri ve fen olarak.. aynı şekilde diğer alanlar içinde edebiyat-coğrafya, sosyal bilimler diye. Buradaki katsayı oranları da değişti.. Mühendislik fakültesine gitmek isteyen öğrenciler lys de mat4 denilen ağırlıklar kullanılacak.. Bunda daha çok matematik ve fizik öne çıkmıştır ağırlık bakımından..

İmam Hatipler için birşey diyemem, beni ilgilendirmez de.. Ben meslek liselerinin mağdur olduğunu düşünüyordum ve bu sorun halloldu. Zaten başarılı insan heryerde başarılı olur, adil şartlar sağlandı artık.. Bu başarılar artacak

Hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, bol sular insanı temizler....-------------------pompey--------
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mosquit0
    mosquit0's avatar
    Erkek
    dönmesende geri farkemez artıkkk :W (giden 3 yılım ıcın :W bu salak sıvam sıstemı bokuna)

adaletin bu suçu önleyemiyecek olduğunu düşünüyorsan yargıçda sen ol cellad da
Toplam Hit: 6916 Toplam Mesaj: 48