folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Aşırı Isınınan GPU Sorunu

Aşırı Isınınan GPU Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bir köşede duran eski(5-6 yık maks) pc'nin ekran kartını değiştirdim(msi nvidia 3060) o gün bugündür ne zaman oyun oynamaya kalksam gpu sıcaklığı durmadan yükseliyor ve 90 üzerine geliyor, sıcaklık sürekli artıyor. Ekran kartı değişikliğinden önce bu sorun yoktu.

ne zaman kasanın yan kapağını söksem cpu ve gpu sıcaklığı artıyor ama 70 dereceyi %100 gpu core kullanımında bile geçmiyor. Kasanın hava akımından olduğunu düşündüm ve egzos kısmına bir fan taktım, kasanın içini ve ön taraftaki fanı temizledim.

Başka neler yapabilirim bilginiz var mı? Derdimi çözecek arkadaşa 1000 kudo ve 1 yıl tahribat premium üyeliği vereceğim

kasa içi fotoları

https://ibb.co/PYJL1Kz

https://ibb.co/DD5Pxmj

https://ibb.co/8709ncT

cpu : i7 2600

anakart: asus a77-z

kasa: generic everest kasa 

memory: güncelleyeceğim ama 4 adet ddr2 olmalı

sandman tarafından 25/Ara/22 14:57 tarihinde düzenlenmiştir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Selamlar,

Bir köşede duran eski(5-6 yık maks) pc'nin ekran kartını değiştirdim(msi nvidia 3060) o gün bugündür ne zaman oyun oynamaya kalksam gpu sıcaklığı durmadan yükseliyor ve 90 üzerine geliyor, sıcaklık sürekli artıyor. Ekran kartı değişikliğinden önce bu sorun yoktu.

ne zaman kasanın yan kapağını söksem cpu ve gpu sıcaklığı artıyor ama 70 dereceyi %100 gpu core kullanımında bile geçmiyor. Kasanın hava akımından olduğunu düşündüm ve egzos kısmına bir fan taktım, kasanın içini ve ön taraftaki fanı temizledim.

Selamlar, sistemin tüm detayları(kasa markası modeli dahil) olursa ona göre sebepleri listeleyelim

Ama anakarta göre DDR3 bir sistem gibi, 3060'ı kaldırmıyor veya yetmiyor da olabilir

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Bilgileri güncelledim, ben kasanın hava akımından süpheleniyorum, kasanın yan kapaklarını sökünce ısı sorunu dengeleniyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Bilgileri güncelledim, ben kasanın hava akımından süpheleniyorum, kasanın yan kapaklarını sökünce ısı sorunu dengeleniyor

sence hocam sadece kasayla mı alakası var :)

Bariz darboğaz, ayrıca psudan da kaynaklı enerji yetmezliği; 3060'ı i7 2600 nasıl kaldırsın

kasa sadece sorunu biraz daha arttırıyor, asıl sorun kasadan ziyade parça uyumlarında gözüküyor; yani sen kasayı değiş en yeni en iyi sirkülasyonlu kasayla yine ısı  normalden fazla olacak

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Bariz darboğaz, ayrıca psudan da kaynaklı enerji yetmezliği; 3060'ı i7 2600 nasıl kaldırsın

kasa sadece sorunu biraz daha arttırıyor, asıl sorun kasadan ziyade parça uyumlarında gözüküyor; yani sen kasayı değiş en yeni en iyi sirkülasyonlu kasayla yine ısı  normalden fazla olacak

1000w psu var, işlemci konusunda bir alt generasyon ikinci bir kasam var onda sıcaklık 70'e gelip duruyor

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

ekran kartının termal macununu veya termal pedlerini değiştirdin mi?

eğer yok ben bunları yapamam içine açamam kartın deyorlarsan

kartın vidalarını hafif sık belki arada cok ufak boşluklar oluşmuş olabilir

kabloları düzenlemeyide deneyebilirsin bi sike yarayacağını pek sanmıyorum ama

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

1000w psu var, işlemci konusunda bir alt generasyon ikinci bir kasam var onda sıcaklık 70'e gelip duruyor

hocam 1kw psu alana kadar yeni bir anakart işlemci yapsan veya XX90K işlemcilerden taksan :)

Isı korumaları ve soğutma ayarları var, BIOS'u da kontrol etmek lazım ama 3060 gibi yeni bir kartı eski PCI soketine takıp buna göre uygun olmayan mosfetli bir anakartta güçsüz bir işlemciyle kullanmak asıl sorun kasadan çok

everestin kasaları genel olarak zayıf zaten ama sorun bu değil

eğer kart yeni değilse termal macun bakımları, pad yenilemeleri de yapılabilir

70'de durmaması lazım, üst limit 93 derece bu arada; kesinlikle X bir sayının üstüne çıkmıyorsa işlemci zaten kullanamıyor onu; 70'e gelip durması iyi bir sebepten olmayaiblir yani

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@kaamos abi gpu yeni yoksa benimde aklıma geldi

@yalınyanlız benim eski esxi test makinamdı bu zamanında bir gpu takıl yıllarca kullandım, üstünde bir sürü disk vardı ondan yüksek psu'lu

70 dediğim maks ona çıkıyor, şu anda high on life'ı açtım "High" grafiklerle oynuyorum gpu fanı %65 sıcaklık 65-70 arası dalgalanıyor.

yani kullandığına eminim oyunu oynuyorum;) 

tüm kasa yanlarını söktüm artık olmadı b planı yeni sistem alırım 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek

öncelikle yanlış görmüyorsam egzoz fanın ters takılı. arkadaki fan ı havayı dışarıya üfleyecek şekilde ayarla.

ekran kartında bi sorun olabilir, bu kartı başka bir pc ye takarak deneme yapman faydalı olacaktır.

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

alakası yok Darbogaz da Gpu değil Cpu ısınır. gpu %100 civarlarında çalışabiliyorsa darboğaz kesinlikle yok anlamına gelir. işlemci yetersiz kalırsa gpu tam performans çalışamaz. 

psu zaten baya iyi. o sıcaklıklara çıkana kadar eşek gibi enmerji çekmesine rağmen kapanmıyor psu sağlam.

kasada çok bilşeşen var öncelikle kasanın önüne içeriye hava verecek şekilde fan tak arkaya da içerdeki havayı dışarı atacak fan tak. cdrom gerekli değilse sök. 

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Kasa kapağını açtığında sıcaklık sorunu ortadan kalkıyor değil mi ? Farklı bir sistemde de denediğin de bir sorun görülmüyorsa sorunun kaynağı şüphlenediği gibi hava akımı ile ilgilidir o zaman :D

Ön tarafta ki fan 4 pinli mi ? Ön kısımda ki HDD ve kablolarladan ekran kartının fanlarına doğru bir hava akışı yetersiz kalabilir diye düşünüyorum. Üst taraf işlemci fanı egzos ile havayı çekip dağıttığı için aşağıda negatif bir basınçla yeterli sirkulasyon sağlayamayabilir. Hatta işlemci fanı tam devirde çalışıp diğer fanlar daha az devirde çalıştığı bir senaryoda işlemci soğutucusundan gelen sıcak hava aşağıya doğruda akabilir. Bunun tespiti için en iyi yol duman testi ama ekipman felan gerekebilir :D

Akıma gelen ise case bracketleri çıkartıp  gözlemleyip iyileşme durumu varsa, dışardan bir fan yerleştirmek sorunu iyileştirir mi acaba ? Aklına yatarsa en son seçenek olarak bunu deneyebilirsin. Resimden gördüğüm kadarıyla o bracketler geri takılmayan cinsten.

Youtube da case airflow ile ilgili testler yapılıyor. Gariptir ki her kasada her farklı donanım takıldığında fanların yönleri fan sayısı değiştirilmesi gerekebiliyor. Deneme yanılmayla en iyi sonuçlara varılırıyor. 

hypnot1c tarafından 25/Ara/22 16:06 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 1529 Toplam Mesaj: 18
ekran kartı ısınması