folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İlik Bağışı Yapmak İstiyorum( Hadi Tbt İlik Bağışı Yapalım)

İlik Bağışı Yapmak İstiyorum( Hadi Tbt İlik Bağışı Yapalım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocalar ilik bağışı için ne yapmalıyım param yok sadece ankaraya ibni sina hastanesinde ilik bankası var oraya bir tüp kan göndermek gerekiyormuş, lösevin sitesindede 180 tl diyor saçma geldi bana sade kargo ücretini karşılayabilirim.Nasıl yapsak ne yapsam 

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

Tüm müritler toplaşıp sana para toplayalım?

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DevilRullz bunu yazdı

Tüm müritler toplaşıp sana para toplayalım?

Tüm muritler toplanıp bağış yapalım hocam. Ayrıca şu bağış konusunda bilgili biri bizi aydınlatsın.

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

ilik vermek için 180 lira mı vercez. bu ilik mevzunu bilmiyorum ben vücut kendine yenisini üretiyor mu, kan gibi verdikce vücuda faydası varmı?

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

ilik vermek için 180 lira mı vercez. bu ilik mevzunu bilmiyorum ben vücut kendine yenisini üretiyor mu, kan gibi verdikce vücuda faydası varmı?

Göğüs kafesine veya bel hizasına iğne sokup oradan bi sıvıyı çekiyorlar diye duymuştum.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

nvidia tbt de para toplama konusu açtırıp sabitleyelim konunun modu sen ol

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

ne kadar doğrudur bilinmez uludağ sözlükten alıntıdır

gönüllü kemik iliği bağışçısı nasıl olunur?
    bir kemik iliği gönüllü vericisini neler bekler?

kan bağışçılarında beklendiği gibi vericinin sağlık durumunun iyi olması gereklidir. özellikle bulaşıcı hastalıklara, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmaması ve 18-50 yaş arasında olması gerekmektedir.

gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:

5 mililitrelik küçük bir tüp kan örneği alınır.
    (tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).

kemik iliği/kök hücre bağış formu doldurulur.
    vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.

gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda:

gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman kemik iliği bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa, aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.

kemik iliği / kök hücresi tanımı:

kemik iliği / kök hücresi kan hücrelerini, ki alyuvar, akyuvar ve trombositler olarak tanınır, üreten bir dokudur. kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerdir. kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

kemik iliği / kök hücresi toplama yöntemleri:

hastanın doktorları bankamıza hastalarına hangi yolu tercih ettiklerini bildireceklerdir. ancak son karar sizindir. bu nedenle kemik iliği ya da kök hücrelere nasıl ulaşıldığını öğrenmeniz gereklidir.

kemik iliği alınması:

ameliyathanede steril koşullarda, genel anestezi altında yapılır. vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.

çevre kanından kök hücre toplanması:

yukarıda tarif edilen klasik kemik iliği alım yöntemi dışında bir yöntem daha vardır. bu yöntemde kısa süreli bir ilaç tedavisi sonrası kemik iliğindeki kanı oluşturacak hücrelerin kana geçişi artırılmaktadır. daha sonra kan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makine aracılığı ile kandan toplanmaktadır. uzun bir süredir uygulanmakta olan bu yöntemin verici için hiç bir tehlike taşımadığı belirtilmektedir.

vericilerden hangi sıklıkta kemik iliği vermesi istenebilir?

vericinin bir kez kemik iliği verdikten sonra kemik iliği bankasında kayıtlı olarak kalması ya da kalmaması kendi seçimine bağlıdır. bir kez bağış yaptıktan sonra yine bağış yapmanızda sağlık açısından bir sakınca yoktur.

bazı durumlarda bağış yapılmış hastanın nakil sonrası hastalığının yetersiz düzelmesi, nüks etmesi ya da verilen hücrelerin uymaması durumunda vericiden yeniden bağış yapması rica edilebilir.

gönüllü kök hücre bağışı yapmanın vericiye etkileri:

kemik iliği alımı nedeniyle doğabilecek, iş gücünü etkileyebilecek herhangi bir sorun bildirilmemiştir. genellikle kemik iliğinin iğnelerle alındığı bölgelerde hafif ağrılar hissedilebilir.

vericilerin çoğu müdahaleden sonra kendilerini hastaneden hemen ayrılacak kadar iyi hissederler. küçük bir bölümü ise ertesi gün hastaneden ayrılırlar. vericinin kemik iliği verildikten sonra birkaç gün yoğun beden hareketleri gerektiren davranışlardan uzak durması önerilir.

gönüllü verici olarak kaydı olan kişinin fikrini değiştirmesi durumunda:

verici olarak kaydedilmiş olsa bile kimseye kemik iliği vermekonusunda baskı uygulanamaz.

hasta ile vericisi arasında uygunluk sağlandıktan ve kesinleştikten sonra vericinin fikrini değiştirmesi hasta için ani bir yıkıma neden olacaktır. bu durumda hastanın başka bir verici bulunamaması sebebiyle tedaviye devam edememesi ya da hayatını kaybetmesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

bu nedenle kemik iliği bankamıza gönüllü kaydını yaptırmadan önce bu konuyu etraflıca düşünmelisiniz, hatta aileniz ve arkadaş çevrenizin fikirlerini de almanızı öneririz.

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

http://www.coksesli.net/ortopedi/3365-kemik-iligi-ornegi-alinmasi-video.html

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    GUS bunu yazdı

nvidia tbt de para toplama konusu açtırıp sabitleyelim konunun modu sen ol

Seve seve

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek
    DjBlueMaN bunu yazdı

vazgçtim :S

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

vazgçtim :S

hydfg

bende korktum abi bune 

böyle bağış yapma cesareti nereden bulacaz

Toplam Hit: 3236 Toplam Mesaj: 29