folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Logitech MX Ergo Trackball Problemi

Logitech MX Ergo Trackball Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Daha önce (2 Hafta öncesine kadar) https://www.pttavm.com/logitech-mx-vertical-advanced-ergonomic-ergo-mouse-p-679295048 Bu fareyi kullanıyordum ve serçe parmağımda ve avuç içinde ağrılar hissetmeye başladım. Bu fareyi yaklaşık 3 senedir kullanıyorum. Tespitim üzerine serçe parmağımın ve avuç içi ağrılarımın mouse kaynaklı olduğu farkettim. Evde bir tane dandik eski tip mouse vardı onu kullanınca farkettim bunu. Daha sonra dikey değil de normal bir mouse arayışına girdim ve trackball mouse keşfettim bu da ergonomikmiş.. Açıkcası 2 haftadır https://www.hepsiburada.com/logitech-mx-ergo-kablosuz-konforlu-trackball-mouse-siyah-pm-HB000008T1RJ bu mouse kullanıyorum. İlk başlarda alışma süreci vs derken baya zorlandım şu an rahat bir şekilde mouse kullanabiliyorum bir problem yok hoşuma da gitti açıkcası.

Fakat şöyle sinir bozucu bir durum var ve çözemedim. Mouse hassas seçim yapmak istediğimde ya da hassas bir yeri tutturmaya çalıştığımda takılıyor sürekli. Örneğin Ahmet eve gel cümlesinde bulunan "met eve g" kısmını seçmekte aşırı derecede zorlanıyorum. Bu seçimleri genellikle klavye ile yapıyorum mecburiyetten. Araştırdığım kadarıyla da bu mouse kullanan kişilerden böyle bir problem yaşayan yokmuş. Fareyi iade edeceğim ama problem farenin kendisinde de mi yoksa bu fareler hep mi böyle anlamadım. Bu fareyi kullananlar bu tarz bir sorun ile karşılaşıyor mu acaba ? Eğer sorum faredeyse yeni bir tane sipariş edeceğim ha yok zaten böyle ise farklı bir fare arayışına girişeceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=C7ziJYClfKg Bu videoda görebilirsiniz mesela mouse FOR kısmında duruyor sadece OR kısmını seçmeye çalışıyorum ama ilk seçimi yaptığımda takılma oluyor ve tam harekete geçtiğinde fazla ilerliyor. Saçma sapan bir durum anlamadım :D İlerde açılır diye biraz kullanayım dedim halen aynı. Bu tarz seçimler yaparken mecbur klavye kullanıyorum şu an.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

1,5 yıldır https://www.pttavm.com/logitech-mx-vertical-advanced-ergonomic-ergo-mouse-p-679295048 bu mouse'u kullanıyorum k860 ergo klavyeyle ile birlikte.

ne bilekte ne kolda hiçbir problem yaşamıyorum. hatta önceden yaşadığım problemler de azaldı diyebilirim.

mouse en başta ben de alışamamıştım benzer şekilde seçmede problem yaşıyordum.

daha sonraları elim alıştı programa özel mouse tuşlarını da özelleştirdikten sonra resmen hayatım kolaylaştı. visual studio için step over ve step into tuş takımlarına özel tuş da atadım. kod yazarken debug ederken benden keyiflisi yok. default özelik olarakta önceki ve sonraki şarkıyı çaldırım müziği durduruyorum :)

seçme için bence biraz zaman geçmesi lazım dpi arttırıp azaltabiliyorsun. hassasiyet ayarları da var. sen söyleyince denedim ben istediğimi yukarıdaki mouse için yapabiliyorum.

EDİT =>

mouse ile seçme işlemine başlarken çift tıklayarak seçmeye başlarsan kelime kelime seçer. direkt ilk tıklamada seçmeye başlarsan (çift tıklama olmadan) harfleri de seçebilirsin belki de problem bundan kaynaklanıyordur.

manglerman tarafından 10/May/24 14:39 tarihinde düzenlenmiştir

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@manglerman hocam ya konuyu yanlış aktardım ya da sen yanlış anladın. Zaten attığın (senin 1.5 senedir kullandığın) fareyi 3 sene kullandım serçe parmağımda ve avuç içinde ağrılar hissetmeye başladım. Bundan dolayı trackball geçtim. Trackball da da hassasiyet problemi var.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trump
    trump's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Çok çirkin mouse.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    trump bunu yazdı

Çok çirkin mouse.

Podyuma çıkarmıyorum hocam iş görsün yeter :) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Mx master 3 kullanıyorum hocam karpal tünel sendromu var hatta müdahalede ettiler iğne ile sonra mouse aldım ve bilek desteği sorunsuz kullanıyorum ama masa büyük ve dirseğimde masada oluyor.

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

Mx master 3 kullanıyorum hocam karpal tünel sendromu var hatta müdahalede ettiler iğne ile sonra mouse aldım ve bilek desteği sorunsuz kullanıyorum ama masa büyük ve dirseğimde masada oluyor.

https://ty.gl/9jyy4zo1qz

Olmazdan evvel , rutini bozup. Farkli pratikler spor misali şart. Her yonde calismali

Sabit ayni hareketler mahvediyor bilek ve el sagligini.

Bu Karpal Tünel S. çoooook ciddi hastaliktir bu arada

Aynisi goz için de geçerli, farkli pratikler güne yayilmiş olarak.

Kurtlar tasma takmaz....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bu trackball dışında ne önerirsiniz ergonomik? Mx master normal mouse den farkı yok. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

Bu trackball dışında ne önerirsiniz ergonomik? Mx master normal mouse den farkı yok. 

hocam master kullanıyorum bende evde, normal mouse kullanmaktan farki yok evet. ama ergonomik mouse kullanırken bileğinde bu tarz sorunlar var ise bir tane normal alıp değiştire değiştire kullanmayı dene derim. Master al git o kadar para ver vs demiyorum ama normal bi kıçı kırık mouse al. bir iki hafta arada onu okullan. Spor yapmiyorsan bilek kaslarinda hareketsizlikten kaynakli ağrı da oluyor olabilir.. dışarıda mx anywhere (cantamda taşıyorum) ufak be kullanışilı. onuda öneririm. 

daha önce bene konu açmıştım benzer ürünleri önerdiler, ergonomik klavyeyi 2 hafta kullandım daha cok ağrı yaptı bende şimdi kızım kullanıyor :D o genç ona kitledim mx machanic kullanıyorum daha mutluyum.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@rakkoc ben bir deneyeyim önerini abi. Dikey olanı evde zaten. Dediğin gibi 2 hafta dikey 2 hafta diğeri gibi dönüşümlü kullanayım. Dikey mouse iyi hoş güzel de bizim işimiz sürekli klavye olunca mouse doğru şekilde tutmak zor oluyor. Bu da yanlış kullanıma sebebiyet veriyor malesef :D Trackball iade ettim onun yerine MX Masters s3 alayım bari zaten fiyatları da aynıymış.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Razer vespula pad ve g600 kullanıyorum. Hayatımdan çok memnunum. 

Toplam Hit: 507 Toplam Mesaj: 14
logitech