folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Öğretmenim Zeki Çevik Ve Ahlaklı Öğrenci Yetiştirmek İçin Neler Anlatabilirim.

Öğretmenim Zeki Çevik Ve Ahlaklı Öğrenci Yetiştirmek İçin Neler Anlatabilirim.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Sana tavsiyem öğrenci sik gibidir oksadikca kalkar öncelikle kapasitelerini belirlemen lazım daha sonra neden baslaman gerektigind karar vermen gerekir. Öğrencilere söz hakkı vermen gerekir imamlar gibi ne yazarsa onu okuyup anlatıp çıkarsan hiç bir halt anlamazlar örneklerle anlatman gerekir 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

iyi ve kötü kavramlarını din ve inançtan ayır.

insanın yaptığı her şeyi ömür boyu hatırlayacağını öğret.

iyi şeyleri yapmanın insana ömür boyu mutluluk vereceğini kötü şeyleri yapmanın ise anlık mutluluk vereceğini ama uzun zaman diliminde mutlaka mutsuzluk vereceğini öğret.

tolstoy okutabilirsin. redditte bol bol dolaşsınlar, küfür edenlere kızma birbirlerine küfür etmesinler başkalarına etsinler.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

birsey yapamazsın. liseye gelmiş kazık kadar olmuslar

ahlaklı değilse artık onu düzeltmek %10 ihtimal. ama yinede çabalarım son bir umut diyorsan.

şöyle insanı kalbinden vuran okuması zevkli   100 tane kitap , 100 tane film , 100 tane program belgesel belirle.. ahlak ve iyi insan olmak üzerine olsun hepsi.

sonrada bu kitabi okuyan şu filmi izleyene ek kanaat notu kullanacağım de ve gerçekten bir defter al . adlarını yaz.

biri dediki şu filmi seyrettim. gel canım de aç defteri bir 10 yaz. bunu 100 e tamamlarsan notuna ekleme yapicam de. arada birse 

mehmet 50

özge 70 gibi de oku ki teşvik olsun.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Naçizane birkaç öneride bulunayım: 

- Müfredata bağlı kalma. Dersin kontrolünün tamamiyle senin elinde olduğunu unutma. Sıkıcı konuları ıslarla işleyip öğrenciler boğma. 

- Dersin ilk 5-10dakikasında o hafta dünya da yaşanan teknolojik gelişmeleri konuşun. Öğrencilerin dilinden konuşarak onları anladığını aynı zamanda da senin bu alanda uzman olduğunu hissettir. 

- Öğrenmenin en önemli aşaması yaparak öğrenmedir. Bu nedenle öğrenciler her fırsatta derse katılmaları gerekir. Okuldaki bilgisayar sınıfını aktif kullanman lazım. 

- Herkesin aynı düzeyde aynı şeyleri öğrenemeyeceğini kabul et. Senin esas hedefin bu alana ilgili olan ve parlak zekaya sahip olan öğrencileri bulup o öğrencileri daha ileriye taşımak olmalı. Bu süreçte sınıfta virüs gibi diğer öğrencilerin öğrenmesine engel olan öğrencilere fırsat vermemen lazım. Onları kafaya takma ama diğer öğrencilerin de öğrenmesine engel olmalarına izin verme. 

-Okula ait bir Discort kanalı kur. Kanal içerisine tubitak, 3d tasarım, robotik kodlama, oyun tasarım, teknofest, pyhon gibi bölümler oluştur. Editör olarak o alanda iyi olan öğrencileri yap. Yine admin de öğrencilerden olsun. 

- Sadece girdiğin sınıflardaki öğrencileri değil aynı zamanda diğer sınıfta bu alana meraklı öğrencileri de bulmaya çalış. 

- Senin eğittiğin veya daha önceden bilgili öğrencilere ders anlattır. Bir konuyu başka birisine anlatırsan bir daha unutmazsın. (Discort üzerinden duyuruları yapıp uzaktan eğitim yapmaları daha iyi olur) Bunu başarabilirsen sürekli bir öğrenme döngüsü oluşturabilirsin. 

- Güzel youtube kanallarını sürekli olarak öğrencilere tavsiye et.  

- İngilizce öğrenmelerini teşvike et.

- Öğrencilerin BTK Akademiye üye olmalarını sağla. Ordan eğitim alıp sertifika alan öğrencileri ödüllendir. 

Ders notuyla ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. Ne yazik ki şu anda Türkiye' de özel okullar öğrencilerin diploma notlarını çok fazla şişiriyorlar. Bu nedenle de diplama notları çok yüksek olmaktadır. Sınıfta bilgisayara yatkın olmayan ancak düzgün ders çalışan, ahlaklı öğrencilerin notlarını da yüksek ver. Böylece kendi çapında adaletin düzeltilmesine bir nebze de olsa katkı sağlamış olursun. 

Özetle iyi öğrencileri bul ve onların üzerine oyna. Ahlakı bozuk öğrenciyi lisede düzeltmek çok zor. Bu süreçte elinde olan iyi öğrencileri olabildiğince destekle. Gidebildikleri kadar gitsin. Diğer öğrencilerin onların öğrenmesine engel olmasına izin verme. Zeki öğrencileri bilişim teknolojilerine yönlendirebilirsen bu öğrencilerin ülkemize katkısı daha fazla olacaktır.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yamtartunga
    yamtartunga's avatar
    Erkek

Liste Anadolu Teknikte okudum. Bilgisayar hocam 2 tane vardı 1 tanesinin göze çarpan kısmı ahlaklı ve dikkatli birisi olmasıydı.

Konuları çok çok iyi bilirdi hatta şöyle diyim askerlik yaptı 2 ay tam bize denk geldi tam o destek veren 2 ay diğer 2 hocadan çok verim alamamıştık.

Adam anlatırken hem çok iyi bir biçimde hemde her an ahlakını gösteriyordu. Bir ik i hoca vardı sadece maaaş için ordaydı düz memur mantığı.

Ama şunu anlıyorsun böyle bir insan olunca hangi yazılım işi hatta donanım satan dükkan açsan bile bunu ahlaklı yapman gerekir. Seni bu düşünceye itiyor.

Bence bu zamanda anlatılması gereken ahlaklı yetiştirmek çünkü ahlak olmadımmı zeki ve çeviklikte millet birbirini eziyor.

yamtartunga tarafından 17/Eyl/23 13:03 tarihinde düzenlenmiştir

Eskilerden.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Of ben öğrenciyken hiçbirinizi sevmezdim hepinize uyuz olurdum. ama madem sistem henüz seni de köreltmeden böyle bir niyetin var birkaç bişi teklif edeyim.

Öncelikle süper kötü bir öğrenciydim genelde hedeflerim arasında sınıf geçmek falan vardı yani ötesini pek düşünmüordum.  Fakat iş hayatında gayet başarılıydım.

Ben kazara bi şekilde öğretmen olsam ve bi şekilde içimde öğretme hevesi olsa şöyle düşünürdüm.

1) Mevcut sistem sanayiye ve özel sektöre işçi yetiştirme üzerine kurulu bunun farkında olarak başlarım. Bu şunun için önemli, ÖSS de yada onun adı ne olduysa orda çıkmayacak hiçbişeyi öğretmeyip kendi özel müfredatım için yer açmaya çalışırım. yoksa %90 ı sıkıcı bişiler anlatmak zorundasın kalan %10 da seni nekadar dinlerler bilmiyorum.

2) Dürüst olurdum. Çocuklar binom açılımı falan hayatta hiçbi işinize yaramicak. Bunun farkındayım, işinize yariycak şeylerden soracağım bunlar mesela mod, basit geometri, toplama çıkarma, x bulma vs vs... Siz benim zmaanımı almayın dersi kaynatmayın ben de sizin zamanınızı almiyim...

3) Konuşmam giyimim kuşamımla örnek olmaya çalışırım bir beyefendi gibi giderim okula ve kibar olurum herzaman.

Gerisi ne hocası olduğuna göre çok değişir.  

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek

Hocalarım yazılanları okudum farklı güzel fikirler gördüm.
    samaccc   dediği gibi yetkiyide aşmadan yapman gerekiyor milli eğitim bazen sorunda yaşayabilme ihtimalin olabiliyor seni mesleğe küstürüyorlar sonra o yüzden kesinlikle dikkatli davranmank gerekiyor.
    Genel olarak discord kanalı mantıklı geldi gerçekten meraklı olan öğrencilerede yetişebilirsem güzel proje  
    futurist Kitap film belgesel konusuda uygulayabilirsem çok güzel olabilir.
    shock56 Dersin  ilk dakikalarında aralarda bahsediyordum ama bunu artık 2 dk bilim kanalı gibi haftalık bültene dökerek düzenli yapılabilir.
    Güzel eğitici youtube kanallarından bahsediyorum sizlerinde eklemek istedikleri varsa çok daha iyi olur öneriye açığım bu konuda
    BTK akademi gibi sertifika veren sitelerde çok mantıklı oldu okula reklam panosu gibi pano yaparak tanıtımda yapılabilir. Tasarıma meraklı öğrencilerede o işleri verebilirim .
    Foxxxxxx elimden geldikce öğrenciyi aktif etmeye çalışıyorum ama lisede ilk defa çalışacağım sınıflar 40 kişi ortalama ne kadar olucak merak ediyorum.
    kazasker1 sana kesinlikle katılıyorum sen ne kadar donanımlı ve kendini geliştirmiş bir insansa o kadar saygı görüp sözün dinleniyor.  Öğrencilere diğer hocalarımında bahsettiği gibi konularda müfredatta dikkat çeken konularda görev vermek çok  mantıklı önceki okullarım teknolojiyle ilgili hiç birikim ve olanakları olmayan yerlerdi ama burası bu konuda biraz daha rahat gibi gözüküyor zamanla ne kadar aktif  katılım yapacaklar göreceğim.
    XpertVision dersin konularında da var bunlar hocam biraz daha kendi çevrelerine uygun kişiler bulmak lazım. Dünyada kendini kanıtlamış orta ölçekte kendini kanıtlamış kişilerden bahsettiğinde hocam onun durumuyla bizim durumumuz arasında uçurum var diyor hoca masal analtıyor madem o kadar kolaydı sen yapsaydın bizim yaşımızda diyor  ondan sonra haksızsında diyemiyorsun susup kalıyorsun. 
    yolbulucu kendi donanımsal yeteneklerimde de eksiklikler var önceki  4 5 seneki görev yaptığım bölgede internet bile büyük problemdi psikoloji ayrı konu memur ziniyeti yerleşip kaldı yeni yeni kendimi toplayıp geliştirmeye çalışyorum. Keske o kadar aktif olmuş olsaydım hocam.
    korkarabatak hocam mesleki olarak o kadar yönlendirme yapmaktan da korkuyorum biraz daha rehber hocalarına bırakıyoruz. Kesinlikle dandik bi bölüm okumaktansa o vakti bi alanda geliştirme ve ing verse kat kat daha güzel olabileceğine eminim.
    cybermole yapay zekadan bahsedeceğim hocam hatta o konuda meraklı öğrencilere fazlasıyla görev verip ilk 5 10dk tanıtım yapmalarını isteyeceğim.  Hayatı nasıl kolaylaştırdığı gibi vb. konularda
     Hepinize teşekür ediyorum hocalarım bahsettiğiniz konularla benimde aklıma farklı fikirler gelmeye başladı yine değişik uygulanabileceğine inandığınız konular olursa yazarsanız çok güzel olur.

HolyOne Şeyhim bende meslek çıkışlıyım son seneme kadar benimde tek amacım sadece sınıf geçmekti sonradan akıl başa geldi bi tık oda öğretmen oldum bazen çok diyorum özele yönelseydim o yoldan devam eden arkadaşlarımla görüştükce bu saatten sonra çok zor geliyor. Madem bu meslekte devam edeceğim kendimi biraz daha donanımlaştırmaya karar verdim yeni başadığım okulda öğrencilerimi sevmeye başlayınca.

carizart tarafından 17/Eyl/23 20:30 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

tamamen bence; iş çocukta biter. çocuk dersi anlamaya niyetliyse zaten sorular sorar. 

ben meslek lisesinde bilgisayar yazılım bölümü okudum, sınıfta hani seyyar olarak 2. el telefonlar satanlar olurya daha lise zamanı o işi yapan arkadaşımızda vardı, liseden sonra kıbrısta üniversitede bilgisayar öğretmenliği okuyup şuan bilgisayar öğretmenliği yapan arkadaşımda var (;

bende lise sonrası piyasada bilgisayar teknik servis işi yaptım, yazılım satmışlığımda var.

herşeyin kendilerinde bittiğini anlat. isterlerse yaparlar. örneğin ben; daha 2000'li yıllar ilk bilgisayarım pentium3 550 mhz işlemci 64MB ram ilk windows 98'di galiba ben karıştırıp çökertince windows me yüklemiş bizim abi, windowsta karıştıracak bişey bulamayınca biosa girmeyi öğrenmişim hani bilgisayarı açarken "del" tuşuna basınca açılan şey varya orayı karıştır karıştır biosu da çökertmişim iyi hatırlıyorum o zamanlar 40 dolar para vermiştik biosu sıfırlamak için. ama ne oldu böyle böyle boza boza tamir etmeyi öğrendim. 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hayatımda okulun çok az faydasını gördim hatta hiç görmedim fakat bir tane hocanın bir tane öğüdü vardı ki hayatımı değiştirdi diyebilirim.

Bu hoca aslında benim sınıfıma bile girmiyordu yan sınıfa giriyordu butun ogrenciler onu cok sewiordu. Ben de lisedeyken bu sexy hoca çok ilgimi cekiordu onun için bi bahane bulup tanıştım kimmis falan diye.

Arakadşlar dedi ki bu Aytek, 1. dönem full zayıf getirdi hocam tawsieleriniz neler falan dediler ibnelik olsun diye. 

Zaten sıkıcı boş konulardan sıkılmış bir liseliydim. Söyledikleri beni çok etkildedi. Dedi ki olabilir, muhtemelen bir başka şeyde çok iyisindir dediler. Dedim güzel kod yazarım. (o zamanlar o nedir kimse bilmezdi) Dedi ki tamam işte dersler zayıf olabilir başka bişeyle uğraşmışsındır buna vakit ayırmamışsındır o neyse ne olduğunun önemi yok, ilgini çekmiyorsa o şey neyse ona yönel onunla da başarılı olursun derslerin çok önemi yok dedi.

Bu o zamana kadar bi yetişkinden duyduğum en aykırı tavsiyeydi. Üstünde oldukça düşündüm. Son derece haklıydı. Yani öyle dediği için sabah akşam oturup kod yazmadım ama derslerin canımı sıkmayacak bişey olduğunu erken farketmemi sağladığı için daha mutlu bir insan oldum ve vizyonumun genişlemesini sağladı.

Geri kalan bütün hocalarımın da burdan taa amına koyayım buradan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam yurtdışında şunu farkettim. Mesela biz hepimiz doktor muhendis vs olup en çok para kazandıracak şey olmak istiryoruz. Öğrencilerin hiçbir vizyonu yok. Mesela doktor olmak istiyorlar ama bir doktorun nasıl bir hayatı var hiçbir fikirleri yok tamamen ailesinin dolduruşu ile meslek seçiyorlar yada puan max neye turtarsa borsada alım emri verir gibi bölüm seçiyorlar.

Fakat bir yabancı mesela sanat tarihi ile ilgilenior ve sanat tarihi seçior bunu tamamen kendi ilgi alanı olduğu için gelecek kaygısı olmadan seçiyor. Yani evet orada da belki az kazandıran birşey fakat demek istediğim kendi için okuyor. 

Bizim öğrenciler ve ben de gençliğimde aynı şekilde okadar vizyonsuzdum ki okul dışında hayat neye benziyor hiçbir fikrim bile yoktu. 

En iyi eğitim okula gitmeden alınan eğitimdir. Bu devirde youtubedan roket mühendisliği bile öğrenilebilir hiçbir engel yok. sadece bilmediğin bir şeyle karşılaşınca tutorialini okucaksın bukadar basit.

Okul zaten bu basit gerçeği anlamamanız için kurulmuş bir devlet kurumudur. Orada müdür bir tapınak lideri, hocalar rahiplerdir ve diğer sahte tarikatlardan hiçbir farkları yoktur. Aynı şekilde doktrinlerle zehirlerler müşterilerini, derlerler ki okumazsanız bi bok olamazsınz. Fakat olabilirsiniz. Eğitim ve okul iki farklı şeydir. Basit ekonomi bilen herkes bilir ki fabrikasyon şekilde herkese öğretilen bilgiyi öğrenmenin hiçbir değeri yoktur.

Toplam Hit: 1672 Toplam Mesaj: 28
zeki çevik ve ahlaklı öğrenci