folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Önemli Müslüman İcatları

Önemli Müslüman İcatları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek

bence daha çok icat yapmıştır müslümanlar ama.. ben bi kısmısı buldum sizde bildikleriizi yazın bakalım neler çıkacak

Kahve: Halid isimli bir Arap, Etyopya'nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645'te Venedik'e geldi.

Akşam yemeği: Irak'tan İspanya'ya gelen Ali ibn Nafi, 9'uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başlad

Paraşüt:Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas'ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.

Halı: İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.

Ameliyat: Ebu'l- Kasım El Zehravi'nin, 10'uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.

Roket: Çinlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Araplar oldu.

Sabun: Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Araplardı.

Çek: 9'uncu yüzyılda Araplar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu

Çelik yelek: ilk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hıristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.

Bahçe: Bahçeyi çiçek ve sanat eserleriyle süsleyip meditasyon merkezi haline getirenler Araplardı.

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xous
    xous's avatar
    Erkek
    ama simdi araplar bi boka yaramıyolar

sokayım onun tezine...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek
    valla su an buraya yazı yazabilmemizi sağlayan icatların yanında hiçbişey bunlar

Amphetamine Logic.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imgesel
    imgesel's avatar
    Erkek
    daha bir sürü şeyi MÜSLÜMANLAR yaptı yada gelirtirdi aslında çoğu şeyin kökeninde mısırlılar ve müslümanlar vardır. derselr de bol bol görmüştük ama aklımda pek bişi kalmadı isim olarak çünki telafuzu zor isimler ve akılda kalmıyo

yenenek olmadan resim <br> ÇİZİLEMEZ <br> çalışma olmadan yetenek <br> FAYDA ETMEZ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boraks
    boraks's avatar
    Erkek
     seccadeye pusula koymayı bir ingiliz akıl etmiştir. ben buna kızıyorum ;)

gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın! UĞUR MUMCU
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek

Olayın müslümanı, hristiyanı yok. Para nerde icat orda...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dunyahali
    dunyahali's avatar
    Erkek
    helal olsun lan ne zeki müslümanlar warmış şimdi herkes çıkarcılıktan en yakınını düşünmüo bunları kim yapcak oooo ooo

DiBe VuRmAyA bİrAz DaHa Az KaLdI..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    xous bunu yazdı:
    -----------------------------
    ama simdi araplar bi boka yaramıyolar
    -----------------------------
    hoca haklısın şimdi bir boka yaramıyorlar amma parada onlarda.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

müslüman icatları daha çok endülüs > ispanyada kurtuba camiinde gelişmiştir. papa din adamları bile orda ilim öğrenmiştir. bunu kıskanan fransız kralı fahrenaytmı neydi ispanyadaki endülüs yok etmek istemiş ve dediğinide menfaat aracılığıyla yapmıştır. itolitler. CEBELİ tarık boğazından hatırlayın

müslüman icatları bu kadar az değil. farabi vs vs. çok var yani. 

dünyanın haritasını çizen piri reisten tutunda ilk uçuşu yapan çelebiye vsvs

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Ayrıca Fatih Sultan Mehmet'in surları yıkmak için kullandığı "Şahi Topu" nu da bir fransız yardımcısıyla beraber yaptığını duymuştum.Kendisi mühendismiş zaten.

Ayrıca Farabi ses hadisesini kısmen çözen ünlü fizikçi,

Harezmi cebiri bulan alim.rakamları avrupaya tanıtan matematikçi,

Ve bugün bile halen tam olarak anlaşılamamış dünyaca ünlü mimar,MİMAR SİNAN..

şimdilik aklıma bunlar geldi.

geçmişini bilmeyenin geleceğini topa tutarlarmış.Konu ii olmuş.Kendimize güven gelsin biraz.

All I need is a possibility.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek
    @mizahi

bilgiler için sağol bende bunu yapmaya çalıştım ama arkadaşlar küfür etme yolunu seçmişler. nedense eğer böyle icatlar

bilen varsa yazabilirse bizde öğrenmiş oluruz bide ben 0 ı müslümanlar bulmuş diye biliyordum

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
Toplam Hit: 3602 Toplam Mesaj: 19