folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Site İçeriği Hakkında - Legal / İllegal

Site İçeriği Hakkında - Legal / İllegal

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trk
    trk's avatar
    Erkek

Yasalarla ilgili merak ettiğim bir kaç sorum var.

Örneğin açtığımız bir sitede belgeseller yayınlasak, suç teşkil eder mi?
    Ama bu forumda Rapidshare linkleri dağitma tarzında değil, akıllı.tv tarzı bir siteniz var ve normalde piyasada satılan Sarı Zeybek belgeselini sitede bedava yayınlıyorsun.

Yada belgeseller yayınlamak, makaleler yayınlamak insanlığa faydalı görülüp farklı bir durum teşkil eder mi?

Bana yasal değilmiş gibi geliyor ama yinede sorup fikirlerinizi almayı tercih ediyorum.

Yada bu tür belgeselleri sitede sorunsuz yayınlayabilmek için ne yapmam gerekiyor?
    Son soruma gelecek olursak, örneğin televizyonda Siyaset Meydanı programını çekip siteye yükledim. Bunda durum farklımıdır? Sonuçta televizyonda yayınlanmış ve dvd veya vcd çıkma ihtimalide yok veya çok düşük.

Lütfen "boşver takma, birşey olmaz" tarzında yazıp geçmeyin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seastar
    Seastar's avatar
    Erkek

hocam mantıken düşüncek olursan ki hukuk konularında her zaman mantık doğruyu söyler. eğer satılan birşeyse bence suç teşkil eder. ama herkese açık programları paylaşmanın bi suç teşkil edeceğini zannetmiyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek
    bence yayınlamakta olduğun şeyler hukuka aykırılık teşkil eder çünkü bunlar insanlığa yararlı olsada olmasada izinleri olmadan yayınladığın zaman kişilerin eser üzerinde ki mali haklarını ihlal etmiş olursun. rapidshare den yayınlamıyorum demişsin ancak bu birşey değiştirmez her iki şekildede eser sahibinin hakları zedelenmiş olmaktadır. makaleler söz konusu olunca ben kaynağını belirterek ve üzerinde eklenti değişiklik yapmadan yayınlayarak herhangi bir hukuka aykırılık olacağını düşünmüyorum.televizyon yayını konusunda ise bir bilgim yok ancak benim düşünceme göre haber niteliği yada toplum yarar niteliği taşımayan bir tv programı  yayınlaman hukuka aykırı olacaktır.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Yayın veya yayımı yapan kuruluş,eserin haklarını kendilerine ait olduğunu belirtmişse,bunları senin yayınlaman  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre suç teşkil edecektir.

Sen olması gerekeni sorduğun için olması gerekeni anlattım.Ama baktığımızda Youtube ve benzeri sitelerde bu gibi ihlallerin sıkça yapıldığını görebiliriz.Telif hakkı sahibi şikayet etmez etmez,bir gün sana denk gelirse müşkül duruma düşebilirsin..

Makaleler konusunda ise,eser sahibi,hiç bir surette alıntı yapılamayacağını belirtmişse,bunu yayınlaman da suç teşkil eder.Ancak atıfta bulunmak suç değildir 

Çekil,Önümden Çekil...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trk
    trk's avatar
    Erkek

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Sonuç olarak YouTube sitesinde bulunan herhangi bir görüntüyü (belgesel)  siteye gömülü şekilde eklesek dahi şansımız yok, doğru mu?

Peki insanlara belgeselleri izletebilmek için ne yapabiliriz?

Diziizle tarzı sitelerin başı hiç mi ağrımıyor?

Mesela Kanal D televizyon kanalında Genc Bakış adında benim çok hosuma giden bir program var, bu normalde herkese açık, yani şifreli kanal değil birşey değil. Programı ripleyip internete koysak yinede suç teşkil eder mi?

Şimdiden yardım etmek isteyen arkadaşlara teşekkür ederim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    azizsenel55
    azizsenel55's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bence youtubedeki şeyleri paylaşmanda sakınca yok ...

Bir gün HERKES FENERBAHÇELİ OLACAK...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    abdullahozcan
    abdullahozcan's avatar
    Erkek
    her yükleyecegin filim veye belgeselin tamamını yükleme parça parça göster en az teliften yırtarsın yani başınada fragman gibi yaz o yasal

Çoğu insan ömrünün en güzel yıllarını, bir apartman dairesinin odasında, televizyon seyrederek geçirir. Çoğu insan yirmi yaşında ölür ve seksen yaşında da gömülür
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek
    trk bunu yazdı:
    -----------------------------

-----------------------------

Ben gene mevzu olanı anlatayım,yakın bir örnek vereyim sana,3 gün evvel Cem yılmaz var mısın yok musun programının dvdsinin korsanı çıktı,Acun Ilıcalı dava açtı..Burada hem korsancılıktan  suç var,hem de Borçlar Hukuku anlamında sebebsiz zenginleşme hükümleri var..

Sen de bir site açacaksın,fulldizi,hepsidizi gibi siterlerde bu programlar yayınlanır,ama babasının hayrına değil,sitesine ziyaretçi çeker,reklamlardan para kazanır..

Belki sen diyeceksin ki,hayır ben ticari amaç için kullanmayacağım,burda gene 5846 sayılı kanuna göre suç ihlali var.Eser hakkı sahiplerinin bu gibi sitelerin üzerine gitmemesi eylemin suç olmadığının karinesi değil,önemsememeleridir..

Kolay gelsin 

Çekil,Önümden Çekil...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trk
    trk's avatar
    Erkek
    YouTube olan bir görüntüyü sitemize gömdügümüz zaman (embed code ile) bu durumda kimin basi agrir? YouTube'mu biz mi?
    Normalde YouTube degil mi?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek
    Gömülü videoyu yayınlayan siteler genelde footer kısmına "sitemizde yayınlanan görüntüler youtube'dan alınmalıdır,sitemizin yasal sorumluluğu yoktur" dese de bu havada kalan bir ifade,çünkü ortada bir sözleşmeden doğan anlaşma yok,kanuna aykırı sözleşme yapılamaz,site sahibi de sorumlu olur..

Çekil,Önümden Çekil...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trk
    trk's avatar
    Erkek

O zaman eger temiz is yapmak istiyorsak tek cözüm belgesellerin sahipleri ile iletisime gecip mümkünse izin almak ki bu cok düsük bir ihtimal :/

Ama anlamadigim konu mesela verdigin Acun Ilicali örnegi. Normalde televizyonda yayinlanan o program herkese acik degil mi? Uydu veya ufak bir canak anteni olan karasal yayindan herkes izleyebilir. Yani bizim o yayini kayit edip internete koymamizda ne sakinca var pek anlamadim.

Televizyonda yayinlanan filmleri anlarim, ama örnegin Genc Bakis, Siyaset Meydani gibi programlarin dvdsi filan cikmiyor.

Toplam Hit: 4000 Toplam Mesaj: 14