folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Türk Telekomun Kullandığı Kablo Çeşidi Nedir?

Türk Telekomun Kullandığı Kablo Çeşidi Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Arkadaşlar bildiğimiz gibi cat5, cat6 gibi kablolarda ulaşabileceğimiz hız sınırları değişse bile bu kablolarda 8 pini aktif olarak kullanmıyoruz sadece 2 pin kullanıyoruz ve gerisi kablo israfı gibi geliyor bana fakat türk telekomun dslam ile binaya kadar getirdiği kablolar yıllarca hizmet verebiliyor ve sadece 2 pin üzerinden türkiye şartlarında 100 mbps, fakat dslam'da kartlarında farklı teknolojiler kullanarak yeri geliyor 500 metreye kadar 2 pin üzerin g.fast gibi teknolojilerle 1 gbit hız sağlayabiliyor. bu kablo standartlarının isimlerinden ziyade 2 sarılım farklı tip bakır kablolar üzerinden sorunsuz internet hizmeti alabilir miyiz binadan ev içine kadar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LNAU
    LNAU's avatar
    Erkek

Bunu bende her aklıma geldiğinde merak etmişimdir. Bilen biri yeşilendirirse iyi olur :) 

Yakında Güncelenecektır...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    LNAU bunu yazdı

Bunu bende her aklıma geldiğinde merak etmişimdir. Bilen biri yeşilendirirse iyi olur :) 

bunlara ulaşabildim cat6 yerine bunla çekmek çok fark yaratır mı acaba maliyetli oluyor çünkü

C10H15N tarafından 06/Oca/24 23:58 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

UTP tarzı data kablolarında; fast ethernette(100 Mbit) => 4 kablo (2 per) kullanılır. Gigabit ethernette 8 kablo (4 per) kullanılır.

Olay kabloda değil, telekom evinize gelen kablo 2 damarlı standart telefon kablosu. Çoğu yerde cat5e kablosundan daha incedir. Hız olayı xDSL teknolojiyle alakalı (ADSL, ADSL2+, VDSL, VDSL2...) Dslam ile modem arası ne kadar yakınsa o kadar hız alırsın ama max'da 300 mbit (yanlış hatırlamıyorsam) geçmez. Mesafe uzadıkça hat kalitesi ve hız düşer.

FTTx teknolojilerinde; telekom bina bodrumuna kadar fiber ile gelir ve bodrumda bir yerde switch de sonlanır. Switch den evlere cat5e/6 utp data kablosuyla dağılır. Teoride 1 gbit kadar internet verebilir.

GPON teknolojinde; her evin içine kadar doğrudan tek kıl fiber gelir.

Ev/bina içi için; utp data kablosu kullanamıyorsan; homeplug/powerline adaptörlerle evin elektrik tesisatı üzerinden 1 gbit kadar bağlantı sağlayabilirsin. Eğer ev içi cat6 tarzı bir kablolama varsa teoride 100m kadar 10 gbit/sn hız alırsın ama 10 gbit portlu swith/eth kartı fiyatlarını görünce bu kadar hıza ihtiyaç tartışılır tabii.

UTP üzerinden özel kullanım için tek per (2 tel) kullanarak gbit bağlantılarda vardı ama hatırlamıyorum, Wiki den "ieee 802.3" ethernet standartlarının listesine bakmak lazım.

cukurova tarafından 07/Oca/24 00:47 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

UTP tarzı data kablolarında; fast ethernette(100 Mbit) => 4 kablo (2 per) kullanılır. Gigabit ethernette 8 kablo (4 per) kullanılır.

Olay kabloda değil, telekom evinize gelen kablo 2 damarlı standart telefon kablosu. Çoğu yerde cat5e kablosundan daha incedir. Hız olayı xDSL teknolojiyle alakalı (ADSL, ADSL2+, VDSL, VDSL2...) Dslam ile modem arası ne kadar yakınsa o kadar hız alırsın ama max'da 300 mbit (yanlış hatırlamıyorsam) geçmez. Mesafe uzadıkça hat kalitesi ve hız düşer.

FTTx teknolojilerinde; telekom bina bodrumuna kadar fiber ile gelir ve bodrumda bir yerde switch de sonlanır. Switch den evlere cat5e/6 utp data kablosuyla dağılır. Teoride 1 gbit kadar internet verebilir.

GPON teknolojinde; her evin içine kadar doğrudan tek kıl fiber gelir.

Ev/bina içi için; utp data kablosu kullanamıyorsan; homeplug/powerline adaptörlerle evin elektrik tesisatı üzerinden 1 gbit kadar bağlantı sağlayabilirsin. Eğer ev içi cat6 tarzı bir kablolama varsa teoride 100m kadar 10 gbit/sn hız alırsın ama 10 gbit portlu swith/eth kartı fiyatlarını görünce bu kadar hıza ihtiyaç tartışılır tabii.

UTP üzerinden özel kullanım için tek per (2 tel) kullanarak gbit bağlantılarda vardı ama hatırlamıyorum, Wiki den "ieee 802.3" ethernet standartlarının listesine bakmak lazım.

bizde gpon var fakat 7 aydır bina dan daire içine kadar dağılan fiber kabloların bağlanması gereken pano yu takmadılar.

50 defa genel müdürlüğe gittim , cimere şikayet ettim sosyal medyadan yazdım vs işin sonucu şuna vardı para yok ekipman yok bekliyoruz.

Toplam Hit: 605 Toplam Mesaj: 5
cat