folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder 2015 Akademisyen Maaşlarında Artış,Yorumlarınız

2015 Akademisyen Maaşlarında Artış,Yorumlarınız

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    birgaripaskbestesi
    birgaripaskbestesi's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

İşine yaradığına sevindim.

gariplikten arta kalan zamanların yüksündürdüğü bir yalnızlık benimkisi... http://www.gezgin.web.tr
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

Alıntılama yapmadan tüm cevapları dikkate alarak cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle verilen emeğe göre hiçbirşeydi verilen para. Bu yüzden iyi oldu. Evet belki 8 saat çalışmıyorlar ama kafa yorgunluğu denen şey 8 saat çekiç sallamakla tamamen aynı etkiyi yapıyor. Bir akademisyen, bir ortama giderken giyimine kuşamına dikkat etmeli, konferanslara gitmeli, aylık ya da yıllık çıkan akademik dergilerden edinebilmeli. Devlet bugüne kadar, halen daha bunlara bir kuruş ödemiyor. Sonrasında sırf insanlık kazansın diye aç gezen insanlar topluluğu oluşuyor. Bu söylediklerim hakkını veren gerçek bilim insanları içindi. Şimdi gelelim yan gelip yatan, işini asistana yaptırıp aldığı paraya bakan hocalara. Bunlar ODTÜ, İTÜ, Akdeniz, Gazi, Boğaziçi gibi üniversitelerde barınamıyor zaten. Bu üniversitelere hoca olarak girebilmek için açık kadro varsa bile bir sürü şart istiyorlar (ODTÜ için yurt dışında doktora, 2 yıl çalışma, ya da post doc gibi). Yani çalışkan olmayan adam da oraya gelemiyor. Bu tarz insanların barındığı yerler "Üniversiteli olmayan kalmasın, sokaktaki simitçimiz de üniversite okusun, sanayideki lastikçimiz de diploma sahibi olsun" şeklindeki göz boyamadan ibaret olan politikanın getirdiği anlamsız ve gereksiz üniversiteler oluyor. Ya açtığın bütün üniversiteleri az önce saydığım üniversiteler seviyesine çekeceksin, ya da insanları üniversite okumak zorunda bırakmadan iş sağlayacaksın. Hoş, üniversite okuyunca da birşey olmuyor da neyse. Gelelim konumuza. İşte bu noktada bu parayı hak etmiyorlar, yan gelip yatıyorlar diyen arkadaşlara az da olsa katılıyorum. Fakat bu tarz küçük yerlerde gerçekten çalışmak isteyen hocalara haksızlık etmiş olmuyor muyuz? Belki İstanbul, Ankara, İzmir gibi bir yerde olsa dünya çapında bir iş yapacak, çığır açacak insanlar, yukarıda bir müridin abisine olduğu gibi küçük bir üniversiteye hapsedilebiliyor. Ailemden birinin yaşadığı bir olay anlatayım size. Kişi Konya/Akşehir'de öğretim görevlisi. Doktora tezi için doğum evinde araştırma yapmak istiyor. Yüksekokulun müdürüne gidip izin istiyor. Müdür, okuldan ayrılmasının uygun olmadığını, bir hocanın okulunda durması gerektiğini söyleyip çalışmaya izin vermiyor. Sonrasında ikna oluyor fakat şu şekilde. Haftada sabit iki gün birer saat. Doğum yapan hastalardan veri toplanacak, ve beklenen çalışma atıyorum pazartesi, çarşamba saat 14.00 ile 15.00 arasında. Peki bu kadar küçük bir yerde o arada doğum olma ihtimali nedir? Bütün çalışma bu şekilde yalan oluyor. Yani demem o ki bu para hak edenler için çok az, hak etmeyenler zaten azı da çoğu da hak etmiyorlar. Türkiye'de bilimin ilermemesinin, bir buluş yapılmamasının sebebi de az önce anlattıklarım gibi olaylardır. Bu olaylar sadece küçük yerlerde mi oluyor? Hayır. Çok büyük üniveristelerde, çok ufku açık hocalar var. Adamın 30.000 euro'luk bir robota ihtiyacı var kafasındakileri gerçekleştirmek için. Ama bir avrupa birliği projesi, ya da ne bileyim birşeye girmediği sürece devletten bunu edinme şansı yok. Yaz tatilinde yaptığım stajda bizzat şahit oldum. Yüksek lisans öğrencisinin biri laboratuvarda yapay görme üzerine uğraşıyor. Yaptığı çalışmaya kullandığı bilgisayar yetmiyor. Daha iyi işlemcili ve ekran kartlı bir bilgisayar istiyor. Hoca da tamam diyor başvuru yapıyor. Ama herhangi bir sonuç alamıyorlar.

Memurlar yan gelip yatıyor bu kadar parayı ne yapacaklar diyen arkadaşlara da bir cevabım var. Memurdan kastınız nedir? Eğer orta okul mezunu veznedardan bahsediyorsanız haklısınız. Öğretmen, polis, ormancı gibi teknik bilgisi olup onu kullanan ve/veya 24 saat sahaya çıkmak için hazır olması gereken memurlardan bahsediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu insanlar çok almıyorlar, aksine birçoğu da yoksulluk sınırının (3.990) çok çok altında. Bu durumda bu insanlardan az alanlar az alıyor. Yani sorulması gereken soru memurlar niye çok alıyor değil. Az kazananlar neden az kazanıyor? Yeni düzenlemeyle akademisyen maaşlarına bakarsanız da profesör değilseniz fakirsiniz.

Hocam dediğine katılmakla beraber  şöyledebirşey var(müh. ve doğabilimleri için konuşuyorum) adamların bir proje yapması bir deney yapması yada ortaya bir yenilik koyması madem okadar kolay alın yapın, hiç düşünülmüyor bu adamlarda destek varmı, ha yokmu var hatta tübitak çok ciddi katkı sağlıyor burada kimse makale yayınlamıyor deniliyor ama bizim tarafta hocalar korkuyor tübitak projelerinin kaşesi değersizleşiyor her önüne gelenin projelerini kabul ediyorlar diye, ben hocalara demiştim hocam birtek tübütak mı proje alıyor başka yer yokmu diye okadar çok saydıkı içimden iyiki artıstlik yapıp 'destek yok yeaa' tarzı demedim diye düşündüm.

Neyse destek var ama nekadar, istiyorsunuzki nobel ödülü alalım,onu heskes istiyor ama o işler öyle yürümüyor, ben hangi hocamla konuşsam hepsinin en az bakın en az 2 projesi var yürüttükleri 20 30 milyarlık tübitak projelerine projedemiyorlar,nezaman baksam heps, birşeyle uğraşıyor zaten hepsini geçtim hocalarımın bizlere deikleri şey bir proje yapmadan mezun olamazsınız olmamalısınızda  diyor e akademik yolda ilerlerken en çok yaptığımız projeler değerlendiriliyor,madem bu insanlar proje yapmıyor birşey üretmiyor nasıl buralara geliniyor?

Birşey yaptıkları yok, tamam olmayabilir ancak prof olmak için ne gerek bilen varmı? yok, doçentliği almak için neye gerek var bilen varmı? yok, enson nezaman bir makale açıp okudun ? kaçtane hocanın CV sine baktın yada Pubmed de arattın? yok sonrada bunlar hiçbirşey bilmyorlar,yahu bu adamlar ilk okul öğretmenimi, kpss den 90 almış gerisine bakmadan otomatik yerleştirilmiş adamlar gibi konuşulmamalı bence.Sonuçta ales tds gibi onlarda zorlu sınavlardan geçtikleri halde birde mülakatta ne yatın ne yapabilirsin farkın ne gibi sorulara cevap veriyorlar ve projelerinden bahsediyorlar.

Tamam içinde ciğeri beşpara etmez adamlar var, hatta Proflar var ve torpille tanıdıkla Prof olanlar var ancak kaçta kaçı, ve nekadar vasat yada kötü olursa olsun adamların projelerini anlamak için gereken blgi birikimi bile yokken bok atmak bence yanlış.

ama tabi konuyu açarkende demiştim yorumlarınız nedir diye bunlarda sizin yorumlarınız, sizin görüşleriniz, ancak yinede hocasına kızıpta doçent nedir yeaa dünkü bok, şeklinde değerlendirmek yanlıştır, 30 yaşında doçentlik alan adam altın sıçan adamdan daha değerli şu akademik hayatta.

1tl den büyük beyin pilini kalem başı kadar küçültüp pil özelliğini(şarj edilme gereksinimini) ortadan kaldıran adam türk, şizofrenide en son ve en büyük buluşu yapan adam türk bir albay,Amerikalılardan daha farklı (anlayan kesime göre daha iyi) insansız hava aracı yapan ve bu yüzden faili mecgul bir cinayete kurban giden mühendislerimiz türk tü,Aselsan da olanlar,Tıp alanındaki son türk patentleri vb bunlar korkunç derecede iyi şeyler ancak facebooktan başka biryere girmeyn ve mynet ten kaynaksız deneyi yapanın bile belli olmadığı bir yazı okuyup sonrada buraya ''kansara çara bulundu boz nalarla ugrasıyoruz yeaa' yazın.

İnanın destek yetmesede var, 1. sınıfta arkadaşlarım tübitak projelerine başladı ve bunlar araştırma projeleri yani bir ürün verilmiyor sonucunda ama olsun dediler.Destek en yükseklere gidince yok.

Adam Agmatinin şizofreni ile alakasını buldu ve şizofreni modellemede en iyi seçenek aldığı patent 'üzerinde sadece Türkiyede araştırması yapılabilir' şeklindeydi ne oldu hapse attılar.

Senbeyin pili yapsan ne olur,sağlık bakanlığı 'dışardakıler bunu urettirmeyiz dediler ürettirirsekde sizin fiyatın şukadar fazlası olacak ki kimse alamasın' dedikten sonra.

Neyse yinede işin içine girmeden yatıyorlar dememeli, yatıyorlarsada yorgunluktandır, adam oraya 1 sene kpss kasıp kapak atıp gitmemiş.

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek

bence maaşlar oldukç düşük. hakkını vererek akademisyenlik yapmak ciddi anlamda emek ve zihinsel çalışma gerektiriyor. Herkesin üstesinden gelebileceği bir şey değil. Bu maaşlarla ya ancak geçinilir ya da orta halli yaşanır, şehrine göre.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

neyin akademisyenliğinden bahsediyorsunuz hocam ülkeyi bok götürüyor bir tane üniversite çıkıp fikirlerini açıklamıyor halkı bilinçlendirici bir tane etkinlikleri yok ne akademisi ne profluğu bunlara prof ünvanını verenin ta amk birde maaşları düşük diyorsunuz sanki hakediyorlarda

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

erebos hocam destek var haklısınız da kime ne kadar var ben onu sorguluyorum. Büyük üniversitelerde çok büyük projeler alıp iş yapabilen adamlar var. Ama mısır patlağı gibi üniversite açtılar bir anda. Bunların yüzde kaçı bu desteği alabiliyor.

AllhinOglu hocam halkı bilinçlendirmiyorlar diyorsun da halk acaba dinleyecek mi bunu bir sor istersen kendine. ODTÜ rektörü, ya da bir prof. çıksa televizyona ve fikirlerini anlatsa, başta kukla medya susturacak. O engeli geçti diyelim, halk gördüğü zaman tamamen şu şekilde davranacak:

- dur bakayım kimmiş bu? A.. Ahmet Acar, hiç duymadım kim acaba?
    - dur bakayım ha bu şeymiş rektör nerenin? ODTÜ rektörü
    - ..... şerefsizleri, teröristler, puu bi de utanmadan televizyona çıkmış konuşuyor. bölücü bunların hepsi. bunların hepsini bi odaya doldurup gazlayacaksın. yakacaksın anasını satayım. Ne çektiyse sizden çekti bu millet.

Bu konuşmayı yapmayacak olan ve profesorlerden bilinçlendirmesini istediğin 81milyonun yüzde kaçıdır acaba?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

erebos hocam destek var haklısınız da kime ne kadar var ben onu sorguluyorum. Büyük üniversitelerde çok büyük projeler alıp iş yapabilen adamlar var. Ama mısır patlağı gibi üniversite açtılar bir anda. Bunların yüzde kaçı bu desteği alabiliyor.

AllhinOglu hocam halkı bilinçlendirmiyorlar diyorsun da halk acaba dinleyecek mi bunu bir sor istersen kendine. ODTÜ rektörü, ya da bir prof. çıksa televizyona ve fikirlerini anlatsa, başta kukla medya susturacak. O engeli geçti diyelim, halk gördüğü zaman tamamen şu şekilde davranacak:

- ..... şerefsizleri, teröristler, puu bi de utanmadan televizyona çıkmış konuşuyor. bölücü bunların hepsi. bunların hepsini bi odaya doldurup gazlayacaksın. yakacaksın anasını satayım. Ne çektiyse sizden çekti bu millet.

Bu konuşmayı yapmayacak olan ve profesorlerden bilinçlendirmesini istediğin 81milyonun yüzde kaçıdır acaba?

bahaneler çok hocam arayacak olursak

o tarafı beni ilgilendirmez gerekirse atatürk ün yaptığı gibi bu milleti dürte dürte bilinçlendirsinler öğretsinler gerçekleri yada o prof dr ünvanlarını iade etsinler

madem prof olmuş onun hakkını versin bu milleti nasıl uyandırabiliriz onun araştırmasını yapsın üniversitesinde

eee yan gelip yatınca olmuyor tabii bu işler neyse söylencek çok laf var bunlarada neyse

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

Lafım sana değildi hocam ben sana katıldığımı belirtip alıntı yapmamışım gibi farz edip genel konuya  yazdım :)

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

o tarafı beni ilgilendirmez gerekirse atatürk ün yaptığı gibi bu milleti dürte dürte bilinçlendirsinler öğretsinler gerçekleri yada o prof dr ünvanlarını iade etsinler

madem prof olmuş onun hakkını versin bu milleti nasıl uyandırabiliriz onun araştırmasını yapsın üniversitesinde

eee yan gelip yatınca olmuyor tabii bu işler neyse söylencek çok laf var bunlarada neyse

Kalınlaştırdığım cümleye anlam veremedim. Şöyle ki o işi yapmakla yükümlü bir kaç bölüm var psikoloji, sosyoloji ve belki eğitim fakülteleri. Mühendislik fakültesindeki, tıp fakültesindeki bir profesörden bunu yapmasını istemek hem ayıp, hem de anlamsızdır. Bırakın o adam hastaları muayene etmek için uğraşsın uyandırmak için değil.

Yan gelip yatma konusuna gelince, daha önceki mesajlarımda yazdığım gibi sağda solda kalmış üniversitelerde hakkını vermeyen hocalar var ama onların yüzünden herkese aynı yaftayı yapıştırmak da yanlış bence. Bir de şöyle bir olay var tabi. Bir çok üniversitedeki angaryalar yüzünden yan gelip yatmak gibi algılandığı da oluyor. Ama anladığım kadarıyla sizin için yan sadece halkı aydınlatması yeterli başka birşey yapmasına gerek yok.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

@Ultralover yazını baştan sona okudum. Oldukça da haklısın. Ancak yine de takıldığım noktalar var. Bir projeye destek sadece hükümet kanadından beklenmemeli. Üniversiteler de ellerindeki imkanları kullanmalı ve kendi imkanlarını yaratmalı. Pamukkale üniversitesinde okudum ben. Bilen vardır belki üniversiteyi, kampüsü falan. Bundan 3-4 sene önce saçmasapan bir kaldırım projesine (emin olun görüntüden başka hiçbir şey yok, işlevsellik yok denecek kadar az) 4-5 milyon civarı para döktüler. Bu miktarda parayla bütün fakültelerden en az bir projeye fon sağlanabilirdi. Kalkıp kampüsün orta yerine kocaman cami diktiler. Sanki ülkemizde hiç cami yokmuş gibi yüzbinlerce lirayı da oraya akıttılar.

Sırf ihaleye giren 3-5 pezevenk daha fazla kazanacak diye bir ülkenin geleceğini öldüren bu esas pezevenklere kızıyorum ben. Bilim üretilmiyorsa ülkemizin eğitime yaklaşım şeklinden ötürü üretilemiyor. Yoksa ben filanca hocanın, filanca profesörün kafasında ne gibi projeler çevirdiğini bilemem. Onu ancak kaynak verildiğinde gözlemleyebiliriz.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı
    AllahinOglu bunu yazdı
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

Kalınlaştırdığım cümleye anlam veremedim. Şöyle ki o işi yapmakla yükümlü bir kaç bölüm var psikoloji, sosyoloji ve belki eğitim fakülteleri. Mühendislik fakültesindeki, tıp fakültesindeki bir profesörden bunu yapmasını istemek hem ayıp, hem de anlamsızdır. Bırakın o adam hastaları muayene etmek için uğraşsın uyandırmak için değil.

Yan gelip yatma konusuna gelince, daha önceki mesajlarımda yazdığım gibi sağda solda kalmış üniversitelerde hakkını vermeyen hocalar var ama onların yüzünden herkese aynı yaftayı yapıştırmak da yanlış bence. Bir de şöyle bir olay var tabi. Bir çok üniversitedeki angaryalar yüzünden yan gelip yatmak gibi algılandığı da oluyor. Ama anladığım kadarıyla sizin için yan sadece halkı aydınlatması yeterli başka birşey yapmasına gerek yok.

hoca sen esas mevzuyu büyük resmi ya anlamıyorsun ya anlamak istemiyorsun şuanda ülke her yönden yozlaşmış adeta dna sı ile oynanıyor ülkenin bütün düşünce kuruluşlarının türkiyeyi nasıl yerin dibine soktuklarını görmüyorsun sanırım ki görünen köy kılavuz istemez herşey ayan beyan ortada hergün geriye gidiyor ülke bu üniversiteler hocaları profları susuyor halen hayır bu ülke çağdaş muhasıra nasıl ulaşacak böyle susarak madem bıraksınlar profluğu yerine geçecek çok insan var üniversiteleride kapatsınlar birşeye yaradığı yok zaten hayır biz mi kafa yorucaz bu halkı bilinçlendirmek için ne demeye üniversiteler açtınız amk o zaman kimse kusura bakmasın alayı dumkof kurunun yanında yaşta yanar nato kafa nato mermerliğin lüzumu yok halkı aydınlatamadıktan sonrada o okullarındaki lab da bilimsel çalışmalarını yapmalarının bir anlamı yok benim gözlemim bu kardeşim hergün aynı hergün lecturer dediklerimiz bitsede gitsek modunda kimsenin ekstra çaba sarfettiği yok haklı çıkarmaya çalışma bunları hoca

Toplam Hit: 8070 Toplam Mesaj: 60