folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 2022 DGS Sınavı Hk. Genel Konu

2022 DGS Sınavı Hk. Genel Konu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

çok teşekkürler bilgiler için ,

https://www.hepsiburada.com/dgs-kitaplari-c-234462

güzel kaynaklar var gözüküyor , hızlandırılmış zamanım az vaktim yok kitapları filan var :D 

güzel bir kaynak oluşturup girelim 

http://www.leyladansonra.com/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Herkesin atladığı bi yer var eski bilgilerime göre o da şu ki konuyu açan arkadaş 4yila TAMAMLADIM demiş dolayısıyla kendisi artık önlisans değil,lisans mezunudur ve dgs ye giriş hakki bulunmamaktadır.

Ha tamamlamaktan kastı derslerini saydirmadigi alakasız bir lisans okumaksa iki diploması olduğu için girebilir benim bildiklerim bunlar.

Troubles'll come & they'll pass
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Herkesin atladığı bi yer var eski bilgilerime göre o da şu ki konuyu açan arkadaş 4yila TAMAMLADIM demiş dolayısıyla kendisi artık önlisans değil,lisans mezunudur ve dgs ye giriş hakki bulunmamaktadır.

Ha tamamlamaktan kastı derslerini saydirmadigi alakasız bir lisans okumaksa iki diploması olduğu için girebilir benim bildiklerim bunlar.

girilebiliyor hocam, yalnızca aynı bölümü kazanamaz diye biliyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Çözümlü soru bankası olup çözümünü direk tak tak tak anlatmadan yazıp geçen değil de neyi niye yaptığını açıklayan çözümkü bi soru bankası olsa tatlı olur. Amk zaten ben çözemediğim için çözüme bakıyorum adam kafasındaki formüle göre formuül tanımını yapmadan direk atlayarak çözüp yazmış o da işe yaramıyor, önceki adımı tahmin edersen çözümü anlıyorsun, zaten o adımı tahmin etsen mk gerisi 4 işlem :D

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Uzaktan egitimle İngilizce hazırlığı bedavaya getireceğim bölüm olsa ben de girerdim aslında. Açık öğretim adalet bitirdim vaktiyle.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek
    Silvanus bunu yazdı
    baristbt bunu yazdı

bende bu sene girmeyi planlıyorum yani her türlü gireceğim.

çünkü önlisans yetmiyor artık.

mezun olduğumda direk geçiş ile aöf çekü okuordum ama beceremedim sınava bile giremedim abw.

neyse şimdi aöf'ü sildirip mi dgs'ye girmem gerekiyor. AÖF'ü zaten saldım artık ama bu ara tekrar kayıt dönemi açıldı köşede dursun mu diyorum 3-5 yılda bitirirm diye.

aöf ile dgs çakışıyor mu yani. bende bir eğitim vs. bakmayı planlıyorum. halledelim bu işi tbtce

Hocam hem aöf lisans hem uzaktan eğitim ile mühendislik okuyorum, ikisinede dgs ile girdim.

Acaba taban puanları neydi universitenin.. dgs için kitap bakmaya başlıycam.

EDİT: Şimdi Ahmet Yesevi Üniversitesi ile görüştüm, 2021 taban puanı 281 imiş. Bu sene 290 oldu diyelim, kaç matematik, kaç geometri, türkçe yapmam gerekir ? 

Kafaya koydum, küsküyü vericem bu sene o bölüme yerleşmem lazım.

EDİT2: Ahmet Yesevi'de en az 3.5 sene uzaktan eğitim almak gerekiyor muş diploma için. E amk benim okuldan mezun olan çocukların hepsi 2 yıllık okulun üstüne 2 yıl daha ekledi 4 senede bitirdi o nasıl oldu? Birde, final sınavları yüzyüze, ara sınavlar internet üzerinden yapılıyormuş. Acaba zorluk derecesi nedir. @silvanus biraz okulu ve bölümü açıklar mısın lütfen?

DrKeworks tarafından 08/Şub/22 15:35 tarihinde düzenlenmiştir

Cigu bigule :(
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yustang
    yustang's avatar
    Erkek

ben de dgs ile yerleştim yardımcı olabilirim sıkıntı olursa

HAYATTAKİ PÜRÜZLERİ EKSİK OLAN KISIMLARINI TAMAMLAMAK İÇİN KULLAN. O ZAMAN HAYAT DAHA KULLANIŞLI VE GENİŞ OLUR.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek
    yustang bunu yazdı

sağol hocam.

Soruların puanlarına ve soru sayılarına bakıcam, asgari kaç soru lazım onu kontrol etmem lazım.

İstediğim puan 290

Cigu bigule :(
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yustang
    yustang's avatar
    Erkek
    DrKeworks bunu yazdı
    yustang bunu yazdı

sağol hocam.

Soruların puanlarına ve soru sayılarına bakıcam, asgari kaç soru lazım onu kontrol etmem lazım.

İstediğim puan 290

ben de tam 290 aldım:)

ama ben ilk sene yerleştiydim gitmedim 0.45 ile çarpılınca 290 yoksa 300 gibi bişey alıyodum. mat 45 doğru 3 yanlış türkçe 7 doğru 0 yanlış 2.28 okul puanı

HAYATTAKİ PÜRÜZLERİ EKSİK OLAN KISIMLARINI TAMAMLAMAK İÇİN KULLAN. O ZAMAN HAYAT DAHA KULLANIŞLI VE GENİŞ OLUR.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek
    DrKeworks bunu yazdı
    Silvanus bunu yazdı
    baristbt bunu yazdı

bende bu sene girmeyi planlıyorum yani her türlü gireceğim.

çünkü önlisans yetmiyor artık.

mezun olduğumda direk geçiş ile aöf çekü okuordum ama beceremedim sınava bile giremedim abw.

neyse şimdi aöf'ü sildirip mi dgs'ye girmem gerekiyor. AÖF'ü zaten saldım artık ama bu ara tekrar kayıt dönemi açıldı köşede dursun mu diyorum 3-5 yılda bitirirm diye.

aöf ile dgs çakışıyor mu yani. bende bir eğitim vs. bakmayı planlıyorum. halledelim bu işi tbtce

Hocam hem aöf lisans hem uzaktan eğitim ile mühendislik okuyorum, ikisinede dgs ile girdim.

Acaba taban puanları neydi universitenin.. dgs için kitap bakmaya başlıycam.

EDİT: Şimdi Ahmet Yesevi Üniversitesi ile görüştüm, 2021 taban puanı 281 imiş. Bu sene 290 oldu diyelim, kaç matematik, kaç geometri, türkçe yapmam gerekir ? 

Kafaya koydum, küsküyü vericem bu sene o bölüme yerleşmem lazım.

EDİT2: Ahmet Yesevi'de en az 3.5 sene uzaktan eğitim almak gerekiyor muş diploma için. E amk benim okuldan mezun olan çocukların hepsi 2 yıllık okulun üstüne 2 yıl daha ekledi 4 senede bitirdi o nasıl oldu? Birde, final sınavları yüzyüze, ara sınavlar internet üzerinden yapılıyormuş. Acaba zorluk derecesi nedir. @silvanus biraz okulu ve bölümü açıklar mısın lütfen?

Hocam şimdi okul çok zor değil ama hocalar bazen yetersiz kalabiliyor. Aynı dönem öğrenciler grup kurup yardımlaşıyor baya bu iyi. Bu okulu mühendislik okumak için yazan kişi çok az, geneli zaten çalışıyor ve ünvan yükseltme için tercih ediyor burayı.

2 yıl üzerine tamamlayarak mühendis olma fikri neredeyse kalktı eskisi gibi değil. Birçok üniversite baştan okutuyor, yök dersleri ve şanslıysan 1-2 bölüm dersi sayıyorlar. Örgün okurum 2 senede bitiririm diyorsan sanırım Sakarya Üniversitesi bunu sağlıyor, bilgisayar müh. konusunda eğitimi de baya iyi oranın.

Ben şuan çalıştığım yerde neredeyse endüstri mühendisliği yapıyorum, sadece ünvanım yok mesela o sebeple tercih ettim.

İlk mesajımda da yaptığım doğru yanlışlara bakabilirsiniz yıllara göre. Bunları hesaplamak için güzel siteler var, ben hazırlanırken kaç soru yapacağıma karar vermiştim her defasında.

Ayrıca aşağı birkaç link bırakıyorum faydalı olacaktır.

Mezun olunan önlisans programına göre geçiş yapılabilecek olan lisans bölümleri

DGS Puan Hesaplama Aracı

DGS'nin dezavantajlarından biriside kontenjanların çok az olmasından dolayı puanların ve sıralamaların stabil kalamamasıdır. Ayrıca ÖSYM sıralama paylaşmıyor anlamsız bir şekilde, sınav zamanları bazı ekipler sınav sonuçlarını topluyor insanlardan ve sıralamalar ile ilgili veritabanı oluşturuyorlar. Bunlara göre bakmakta fayda var.

Sıralamalar

Bu site çok iyi, en geniş arşiv bunlarda sanırım. Ayrıca bu ekibin mobil uygulaması var ve günlük soru takibi vs. gibi programlı çalışmanı da sağlıyor (ben hiç kullanmadım 😁)

Aynı zamanda tercih zamanıda tercih simülasyonu yapıyorlar, herkes tercihlerini buraya da giriyor ve az çok fikir sahibi olabiliyor. Mesela yaptığın tercihte orayı tercih eden kaçıncı kişi olduğunu sana söylüyor, genelde 10 ile çarpınca yakın sonuç veriyor. Tabi bu kullanıcı sayısı ile ters oranlı.

Başka sorusu olan olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Ama ilk linkteki tabloyu herkes incelemeli, çok değişik bölümlerden geçişler yapılabiliyor, bir çok kişi bilmezken tercihte avantaja dönüşebiliyor.

Silvanus tarafından 09/Şub/22 10:29 tarihinde düzenlenmiştir