218İ Alınır Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Maraba maraba,

Araba almaya hallendim. Kafalar karışık. Yardım dilenecektim.

Elimde 140k civarı para var. Kendimi sıksam 150k'ya ulaşırım ancak.

Normalde 1 serisi alacaktım.

1.18i 2012 modellerine bakıyordum, 170 beygirlik olanlar hoşuma gitti, bir de 1.16i'ler var 136 beygirlikler. Onları da beğendim ama bir araba kafamı karıştırdı.

Şu arabaya bayıldım. 2 serisi zaten en çok sevdiğim modeliydi. Yani 2020 modelinden bile daha yakışıklı bana göre. Elimdeki paranın üstüne kredi çekip 2.18i alayım diyorum. Fakat 136hp - 1500 motor kafamı karıştırdı.

3.16i vardı bir dönem ve araba gitmiyordu. Gözlerimiz doluyordu, kanser ediyordu. 320d ise akıyordu. Şimdi bu 2.18i' de 3.16i ler gibi hantal mıdır? Tamam 3.20d gibi gaza basınca koltuğa yapıştırmaz da, en azından hantallığını hisseder miyim?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ilk-sahibi-hatasiz-borusan-garaj-arabasi-218-i-831165095/detay

Asıl sorum şu, kredi çekmeden 2012 model 1 serisi alıp geçmek yerine 80k'ya yakın kredi çekmeye değer mi bu araç?

edit: konu kendi kendine etiket ekliyor, anlamadım neden böyle..

neverland tarafından 12/Haz/20 21:51 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

2015 model bir araba ve 60 binde ise bir de bu araba BMW ise iki ihtimal vardır.

Ya benzini iciyodur km'de 1 lira yakiyordur. Yada 40-50 bin arası düşürülmüştür hocam bana sorarsan.

Nerden tutsan iki ucu boklu deynek.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

2015 model bir araba ve 60 binde ise bir de bu araba BMW ise iki ihtimal vardır.

Ya benzini iciyodur km'de 1 lira yakiyordur. Yada 40-50 bin arası düşürülmüştür hocam bana sorarsan.

Nerden tutsan iki ucu boklu deynek.

50 kurus yakiyor falan demisler. 

Ben zaten toplasan senede en fazla 10bin anca yaparim. O yuzden yaktigini cok dert etmiyorum aslinda.

Ama kilometre dusuruluyorsa, onu bilmiyordum. Bu sorun olur sanirim.

Peki hocam 1.16i ler var. Onlarda 150 bin km falan olanlari alsak sorun olur mu? 3 sene binsem ben tas catlasa 200 bin  kmye gelir ve geri satarim diyorum. Yoksa 100 binden asagi mi almak lazim km yi?

Yani mesela araba 300 bin km olunca hurdaya mı çıkıyor, onu anlamaya çalışıyorum.

neverland tarafından 13/Haz/20 01:51 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

https://eksisozluk.com/1-temmuz-2020-arac-satislari-ile-ilgili-duzenleme--6562865

böyle bir iddaa var hocalar. tam okumadım tüm başlığı ama araç alacaklar okusun.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

https://eksisozluk.com/1-temmuz-2020-arac-satislari-ile-ilgili-duzenleme--6562865

böyle bir iddaa var hocalar. tam okumadım tüm başlığı ama araç alacaklar okusun.

İkinci el bile alsak 5 yıl içinde satarsak devlet bizden %20 vergi mi alacak doğru mu anladım?

İyide çözümü çok basit. Satarken %20 pahalıya satar vergiyi de aradan çıkarır al-satçı? Bu ikinci el araba piyasasının yükselmesine çare değil.

Tek çare alınan araba 1 seneden önce satılamaz diyecek devlet o zaman ikinci el piyasası düşer. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

ikinci elden vergi almak nedir yav. tamam sıfır araç aldırmaya çalışıyorsun, madem öyle sıfır araçtaki vergileri azalt.

100 liralık araca 350 lira ödemeyelim, 120 lira ödeyelim de sıfır araç alıp kullanalım.

goo.gl/qBNZmW
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

ikinci elden vergi almak nedir yav. tamam sıfır araç aldırmaya çalışıyorsun, madem öyle sıfır araçtaki vergileri azalt.

100 liralık araca 350 lira ödemeyelim, 120 lira ödeyelim de sıfır araç alıp kullanalım.

Zaten alınmıyor. 3 tane mi ne hakkın var senelik. O hakkı geçince devlet sen galerici misin gel bakayım fatura göster diye maliyeden kağıt yollatıyor. 

Al-satçılar o yüzden akrabalarının üstüne falan alıyor aracı. 

mkyb tarafından 13/Haz/20 02:07 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

1.5 olanı olana hiç bakma.

1.6 -136hp olan makinayada çok çok iyi baktırıp al. Makinaya %100 kompresyon testi yaptır. Satıcı yok mok derse uzak dur. 

Edit: 300.000km olunca pek tabiki çöp olmuyor ama o km olana kadar makinanın motoru sana bir araba parası masraf çıkartıyor.

Antikky tarafından 13/Haz/20 04:14 tarihinde düzenlenmiştir

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Bi araba alacaksan kimseye sormadan al. Hangi markayı hangi modeli sorarsan sor bok atacak birileri olur.

Dusundugunu yap beğenmezsen satarsın. Bu dünyada satılmayacak araba yok. 

Araba üzerine mutlu olmak istiyorsan öyle yap. Dediğim gibi bugün buraya birisi porche yada maserati alacağım diyen biri çıksa ona da bok atacaklar, fiesta alacağım diyen birine de bok atacaklar.

Düşünme beğendiysen bütçen yetiyorsa al. İcinde kalmasın. Beğenmezsen satarsın.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    biri bunu yazdı

Bi araba alacaksan kimseye sormadan al. Hangi markayı hangi modeli sorarsan sor bok atacak birileri olur.

Dusundugunu yap beğenmezsen satarsın. Bu dünyada satılmayacak araba yok. 

Araba üzerine mutlu olmak istiyorsan öyle yap. Dediğim gibi bugün buraya birisi porche yada maserati alacağım diyen biri çıksa ona da bok atacaklar, fiesta alacağım diyen birine de bok atacaklar.

Düşünme beğendiysen bütçen yetiyorsa al. İcinde kalmasın. Beğenmezsen satarsın.

Aynen öyle. Anasını satim herkes bmw mercedes fabrikalarında çalışmış herkes motor mekanik uzmanı sanki. Adam ömrü hayatında megane dışında arabaya binmemiş ama her boku biliyor.

Chevrolet alacaktım her kafadan ses çıktı vay efendim parçası pahalı vay elinde kalır vay sorunlu cart curt.

Bu şehir efsanelerini yayan dangalaklar sayesinde elimdeki bütçeyle alabileceğim en dolu, en modern, en düşük kmli araca sahip oldum :D Araba taş gibi maşallah.

Aynı paraya arka camlar çevirmeli bomboş kazık gibi arabalar satıyorlar. KM 250 binden aşağısını bulmak imkansız. Çünkü onların piyasası var :D Salaklığa bakar mısınız...

İlana koydum aldığım fiyatın 5 bin yukarısına hemen satabiliyordum vazgeçtim kıyamadım.

Parçası da üç defa lazım oldu. Hava filtre borusu yırtıktı 100 lira. Klima kontrol ünitesi arızalıydı 150 liraya sıfırını aldım kendim taktım. Amortisörlerini patlattım gittim yetkili servise 700 liraya yaparız dediler. Tofaş dışında hangi marka araçla arasında uçurum var ?

İkinci el piyasasına çok acil müdahale etmeleri gerekiyor. 40-45 bin liralara tofaş satıyorlar. Neymiş piyasası varmış tutuluyormuş :D Onu o fiyata satanın bir, alanın iki defa beynine sokayım.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    biri bunu yazdı

Bi araba alacaksan kimseye sormadan al. Hangi markayı hangi modeli sorarsan sor, bok atacak birileri olur.

Dusundugunu yap, beğenmezsen satarsın. Bu dünyada satılmayacak araba yok. 

Araba üzerine mutlu olmak istiyorsan öyle yap. Dediğim gibi bugün buraya birisi Porche yada Maserati alacağım diyen biri çıksa, ona da bok atacaklar, Fiesta alacağım diyen birine de, bok atacaklar.

Düşünme ,beğendiysen bütçen yetiyorsa, al. İcinde kalmasın. Beğenmezsen satarsın.

Bu, böyle gerçekten. ama biraz da Araç'tan anlamak lâzım. bi takım test'lere sokmak, yada bireysel olarak yapabilmek lâzım. 

Ederinden fazlasının para olarak vermek var ucunda.

meselâ, bu Kompresyon Test'ini WheelerDealar programında da bâzı 2.el Spor araçlara uygulamışlardı. Piston'lar, üst kapak, sibop'lar ;turbo için yaptılar mı hatırlamıyorum. ^^`

RitmFarbRacourci tarafından 13/Haz/20 12:56 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 2620 Toplam Mesaj: 18
araba alcam araba inşallah