folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Arduino İle Gps Takibi

Arduino İle Gps Takibi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

bir hobi projesi icin arduino ile gps takibi yapmam lazim ama hic bir bilgim yok bu konuda. robotistanda bunlari buldum;
    https://www.robotistan.com/sim808-gelistirme-karti-imei-kayitsiz
    https://www.robotistan.com/sim808-gsmgprsgps-gelistirme-karti-arduino-ve-raspberry-pi-uyumlu-7381

imei kayitli olan zaten satilmiyor su anda ama imei kayitsiz isimi gorur mu ? ne farki var ? telefonlardaki gibi 6 aylik omru falan mi oluyor ? kendim kayit ettirebilir miyim ?

bu 2g ile calisiyor sanirim, is gorur mu sizce yeterli midir yani ? gps takibi + api request atmak icin. benim su an kullandigim 4g sim karti buna taksam calisir mi ?

alternatif oneriniz varsa onlara da bakabilirim.

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sim800l modeli tek sefer imei değiştirmeye izin veriyordu diye hatırlıyorum, gösterdiğiniz modelden emin değilim. Her koşulda yurt içinden almalısınız çünkü gümrükten geçmiyor. İthalatçı vs. değilsek kayıt ettiremiyoruz diye biliyorum. Bana 4G modem lazımdı, olmadı.

2G hızı, gps verisi transferi için gayet yeterli. Yalnız api kullanacağınız yerin güvenlik standardı önemli. Modül üzerinden doğrudan haberleşme yapacaksanız maalesef modülün yazılımının desteklediği güvenlik standardına mecbursunuz. Örneğin modül tls 1.2 destekliyor fakat istek yapacağınız taraf en az tls 1.3'ü şart koşuyor olabilir. Araya ESP32 gibi güçlü bir mcu koyarsanız wolfssl gibi bir güvenlik kütüphanesini de kullanabilirsiniz.

4G sim kartı çalışacaktır diye tahmin ediyorum çünkü boyutları haricinde bir standardizasyon görmedim. Elektriksel olarak uyumlu olmalı. Benim 800L modülü ile hem ttelekom hem turkcell kartları sorunsuzca çalıştırdı.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Sim800l modeli tek sefer imei değiştirmeye izin veriyordu diye hatırlıyorum, gösterdiğiniz modelden emin değilim. Her koşulda yurt içinden almalısınız çünkü gümrükten geçmiyor. İthalatçı vs. değilsek kayıt ettiremiyoruz diye biliyorum. Bana 4G modem lazımdı, olmadı.

2G hızı, gps verisi transferi için gayet yeterli. Yalnız api kullanacağınız yerin güvenlik standardı önemli. Modül üzerinden doğrudan haberleşme yapacaksanız maalesef modülün yazılımının desteklediği güvenlik standardına mecbursunuz. Örneğin modül tls 1.2 destekliyor fakat istek yapacağınız taraf en az tls 1.3'ü şart koşuyor olabilir. Araya ESP32 gibi güçlü bir mcu koyarsanız wolfssl gibi bir güvenlik kütüphanesini de kullanabilirsiniz.

4G sim kartı çalışacaktır diye tahmin ediyorum çünkü boyutları haricinde bir standardizasyon görmedim. Elektriksel olarak uyumlu olmalı. Benim 800L modülü ile hem ttelekom hem turkcell kartları sorunsuzca çalıştırdı.

cok tesekkurler hocam. yani dediginize gore imei kayitli alamazsam, bi sure sonra kullanilmaz hale geliyor di mi ? api icin serveri da ben ayarlayacagim icin sorun olmaz sanirim, modul standartina gore ayarlari degistirebilirim.

https://www.makermarketim.net/sim800-serisi-arduino-gsm-gprs-modulu-simcom-sim800l-modulu-imei-kayitli

soylediginiz modeli surda hem de daha ucuza buldum, o zaaman bu da isimi gorur benim

nurulmac11 tarafından 02/Nis/24 15:15 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hocam yurtiçinden kayıtlı bir kart al, başın ağrımasın.

Sonrası: traccar + arduino + sim800

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

cok tesekkurler hocam. yani dediginize gore imei kayitli alamazsam, bi sure sonra kullanilmaz hale geliyor di mi ? api icin serveri da ben ayarlayacagim icin sorun olmaz sanirim, modul standartina gore ayarlari degistirebilirim.

https://www.makermarketim.net/sim800-serisi-arduino-gsm-gprs-modulu-simcom-sim800l-modulu-imei-kayitli

soylediginiz modeli surda hem de daha ucuza buldum, o zaaman bu da isimi gorur benim

Modeller arasındaki farklardan bilgim yok. Ben 800L'yi kayıtlı ama gerek olursa da imei değiştirebileyim diye almıştım fakat fiyat oldukça iyi.

Tavsiyem bu modülü LM2596-adj gibi ayarlı bir regülatör ile 4V gerilimle beslemeniz. Hatta regülatörün çıkışını kalın kablolarla doğrudan gsm modülünün girişine lehimleyin yoksa saç baş yolarsınız.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

100-200 liralık usb 3g modem yemiyor mu arduino da ?

ya da şunlardan koyup wifi ile bağlansan : https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-huawei-3g-mobil-wi-fi-modem-1164264816/detay

en azından yok kayıtlıydı yok sikti yok soktu uğraşmazsın

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

Kayıtsız alırsan bi süreden sonra kapanacaktır. 18650 pil ile beslersen iyi olur çünkü sim800/808 ailesi gprs bağlatısı sırasında 2ampere kadar anlık güç çekebiliyo. ben m2m hat kullanıyorum cihazlarımın takibi için sana da öyle yapmanı öneririm. Cold start yaptığı için baya bi zaman alıyo GPSe ilk bağlanması o nedenle sürekli açılıp kapanacak bişey yapmanı tavsiye etmem.  Bunların dışında bu entegreleri bi mcu ya bağlıcaksan FREERTOS la yapmanı öneririm. Ben Arm M 0+ ve esp32 s3 kullanıyordum

Yaptık bişiler.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

Modeller arasındaki farklardan bilgim yok. Ben 800L'yi kayıtlı ama gerek olursa da imei değiştirebileyim diye almıştım fakat fiyat oldukça iyi.

Tavsiyem bu modülü LM2596-adj gibi ayarlı bir regülatör ile 4V gerilimle beslemeniz. Hatta regülatörün çıkışını kalın kablolarla doğrudan gsm modülünün girişine lehimleyin yoksa saç baş yolarsınız.

bunu arduinodan besleyebiliyor muyuz yoksa harici buna ozel guc kaynagi mi gerekiyor hocam ? diyelim bir tane powerbank kullandik onunla bu ikisini ayni anda besleyebilir miyiz ?

@Weldox  

hocam soyledigin cogu seyi bilmiyorum. m2m hat baktim galiba daha uygun ve sirf bunun icin uretilmis hatlar. bakicam onlara. bunu arduinodan bagimsiz mi beslemek gerekiyor ? mcuya baglamaktan kastin nedir ? arduinoyla kullanmayi planliyorum ben. sadece arduino bu is icin yeterli degil midir/ en iyi cozum mudur ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

bunu arduinodan besleyebiliyor muyuz yoksa harici buna ozel guc kaynagi mi gerekiyor hocam ? diyelim bir tane powerbank kullandik onunla bu ikisini ayni anda besleyebilir miyiz ?

@Weldox  

hocam soyledigin cogu seyi bilmiyorum. m2m hat baktim galiba daha uygun ve sirf bunun icin uretilmis hatlar. bakicam onlara. bunu arduinodan bagimsiz mi beslemek gerekiyor ? mcuya baglamaktan kastin nedir ? arduinoyla kullanmayi planliyorum ben. sadece arduino bu is icin yeterli degil midir/ en iyi cozum mudur ?

MCU yla bağlamaktan kasıt Arduino donanımın değil yazılımın adı olduğu için öyle dedim hocam. Herhangi bi arduino kullanan kart yeterli olcaktır. Arduino ile aynı yerden beslemende bi sakınca yok ama arduino üzerinden besleme kartı

Yaptık bişiler.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

https://www.komponentci.net/sim800l-mini-gsm-gprs-modulu-imei-kayitli-pmu3435

Bunu al 

Netgsm iot hat al ya da M2m hat var , 

https://www.komponentci.net/gy-neo6mv2-apm25-gps-modulu-imei-kaydi-yoktur-pmu3123

gpste bu ESP32 al.birse delikli pertinaks al , yapamazsan malzemeleri soyleyim al ben lehimleyip.gondereyim, ya da flux.ai den pcb çizdirip bastırılır.

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

@Weldox  

Bu modüller anlık 2 amper akıma kadar çekebilmekte. Gereken gücü alamazsa resetleme, şebekeye bağlanamama, veri alamama/yollayamama gibi bir sürü problem yaşayabilirsiniz. Ayrıca modül li-ion/lipo batarya ile doğrudan çalışacak şekilde ayarlanmış. En fazla 4,2 V gerilim ile beslemek gerekiyor. Önerilen ise 4V. Kısaca powerbanktın pilinden iki kablo çekerek kullanabilirsiniz. Pili doğrudan bağladığınızda pilin o anki kapasitesini de modül at komutları ile size söyleyebilir. 

Arduino'nun üzerindeki voltaj regülatörü ya 3,3 ya da 5 V gerilim üretir fakat çıkış akımı çok düşüktür. En iyi ihtimalle regülatörü yakarsınız. İnternette hep bir 1n4001 gibi bir diyot üzerinden arduinonun 5V çıkışından modül beslenmiş gibi şemalar var ama dediğim gibi hatalı. Regülatörün 2A daha fazla akım verdiğini varsayalım: orada diyot 0,7 V gibi bir gerilim düşümü sağlayacak ama 5 - 0,7 = 4,3 V olduğundan yine modülün gerilim sınırının üstünde beslemiş olacaksınız. Bu 0,7 değeri aynı zamanda sıcaklığa ve geçen akıma da doğrudan bağlı. 

MCU seçimi de tam olarak ne yapmak istediğinize bağlı. Batarya ile çalıştıracağınızı varsaydığımda düşük güçte kullanılabilen bir mcu'ya ihtiyaç var. Belki hazır dokumante edilmiş bir projeyle başlamak daha iyidir: 

https://www.instructables.com/Homemade-Realtime-GPS-Tracker-SIM800L-Ublox-NEO-6M/

https://www.instructables.com/GPS-and-Vehicle-Motion-Tracker-for-TTGO-T-call-SIM/

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 696 Toplam Mesaj: 13
arduino arduino gsm gps