folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Bilgilenmek İstiyorum [İSTEK]

Bilgilenmek İstiyorum [İSTEK]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    otocu
    otocu's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Kendime ait bazı düşüncelerim var, fakat bu düşüncelerin yanında birçok soru işareti geliyor, forumda araştırmalar yaptım ama tam istediğim konuda tatmin olamadım, sizlerden yardım bekliyorum hocalarım. İster özel olarak ister bu başlık altında yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Öncelikle, yıllar öncesinde bilgisayar benim için sırf oyundan ibaretti, oyunlarda açıklar bulmaya çalışırdım, hayatım bilgisayar ile geçti, babam bilgisayarda donanım konusunda uzman birisi, hem babamın hemde kendi isteğim üzerine bilgisayar okumayı tercih ettim, bulunduğum bölgede bir okulda okuyorum, yeterlimi derseniz değil. Biraz daha detaya girelim, okuldaki bilgisayarlar benim evimdeki bilgisayarın yanında hiç kalır derece, bu yüzden verimli bir eğitim almam söz konusu değil, okulda gördüğümüz dersler Q-Basic, Visual Basic, Açık Kaynak Kodlama olarak görüyoruz, ama bunlarda Visual Basic 2011 falan değil 2003, kendimi internet üzerinden geliştirmeye çalışıyorum. Şimdi birkaç sorum var. Şunuda belirtiyim Matematiğim 0

1- İllaki sayısal bir hafızaya sahip olmak gerekiyor mu ?

2- Hangi dil ile başlamalıyım ?

3- Nekadar çok çalışmam gerekli ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Load time: 100101001110101010010000100100 Miliseconds.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Espo
    Espo's avatar
    Erkek

hocam bende php kodluyorum. benim de matematiğim kötüdür. algoritma üretirken sıkıntı çekiyorum mesela. yada fonksiyon yazarken. bunun dışında ciddi anlamda matematiğimin kötü olmasından dolayı beni etkileyen bir sıkıntım yok.

Yeni bir iş, yeni bir aş, yeni bir hayat. Sil baştan başlamak gerek bazen modunda. Artık buralarda yokum :) Hepinizi seviyorum, muck.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hacılar gidin bi önce kendinizi bulun ya son zamanlarda ne kadar saçma sapan konular açıldı böyle ya

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

hocam programcı olup olmadığını tasarım yaparak anlarsın, yaptığın tasarım bok gibiyse programcısındır :P

sayısal zeka şart mı bilmem ki, yani algoritmayı kafanda kurman, veya alternatif kestirme yollar bulman kurnazlık yapman gerekebilir, Cosmic beni hep şaşırtır mesela.

Fonksiyon olayı tamamen matematikten geliyor yani nasıl f(x) fonksiyonu yazıyorsak matematikte bunun programlama dilindeki karşılığı Function (int x) tir,

Dil konusunda visual bir dil iyi olur yaptığın şeylerin meyvesini hemen alman sana heves katar. C# olabilir, Java olabilir aslında yeni başlamanın avantajı vaktinin bol olması, her bir dil ayrı bir alem ayrı ayrı tonlarca tip&trick leri var, C# yada Java öneririm, sonra web olayında PHP ve JAVA birlikte gidersin, object mantığını kaptınmı zaten sıkıntı 3-5 programlama diliyle uğraşsan yeter kalanını 2-3 günde çözüyorsun. Birde google.com ecnebi olacak, TR kullanma.

@Karakule

hacı bu yine mantıklı sormuş aklı selim birine benziyor ondan cevapladım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    otocu
    otocu's avatar
    Erkek

Gharzvog bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam bende php kodluyorum. benim de matematiğim kötüdür. algoritma üretirken sıkıntı çekiyorum mesela. yada fonksiyon yazarken. bunun dışında ciddi anlamda matematiğimin kötü olmasından dolayı beni etkileyen bir sıkıntım yok.

Eyvallah...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    otocu
    otocu's avatar
    Erkek

VBDream bunu yazdı:

hocam programcı olup olmadığını tasarım yaparak anlarsın, yaptığın tasarım bok gibiyse programcısındır :P

sayısal zeka şart mı bilmem ki, yani algoritmayı kafanda kurman, veya alternatif kestirme yollar bulman kurnazlık yapman gerekebilir, Cosmic beni hep şaşırtır mesela.

Fonksiyon olayı tamamen matematikten geliyor yani nasıl f(x) fonksiyonu yazıyorsak matematikte bunun programlama dilindeki karşılığı Function (int x) tir,

Dil konusunda visual bir dil iyi olur yaptığın şeylerin meyvesini hemen alman sana heves katar. C# olabilir, Java olabilir aslında yeni başlamanın avantajı vaktinin bol olması, her bir dil ayrı bir alem ayrı ayrı tonlarca tip&trick leri var, C# yada Java öneririm, sonra web olayında PHP ve JAVA birlikte gidersin, object mantığını kaptınmı zaten sıkıntı 3-5 programlama diliyle uğraşsan yeter kalanını 2-3 günde çözüyorsun. Birde google.com ecnebi olacak, TR kullanma.

@Karakule

hacı bu yine mantıklı sormuş aklı selim birine benziyor ondan cevapladım.

Eyvallah... Hocam.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Espo
    Espo's avatar
    Erkek

KaRaKuLe bunu yazdı:

hacılar gidin bi önce kendinizi bulun ya son zamanlarda ne kadar saçma sapan konular açıldı böyle ya

adam bişey sormuş, cevap verdik kendimizce. ne alaka şimdi ?

Yeni bir iş, yeni bir aş, yeni bir hayat. Sil baştan başlamak gerek bazen modunda. Artık buralarda yokum :) Hepinizi seviyorum, muck.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    otocu
    otocu's avatar
    Erkek

KaRaKuLe bunu yazdı:

Hacım, yıllar önce bunlar benim için, oyunlardan post & get editlemekten ibaretti, olayın yeni farkına vardım zaten. Site tasarlayabiliyorum, ancak kendimi program üzerindede geliştirmek istiyorum...

Kendimce bir söz bilirim, alimin akıllısı, kendi aklını değil, başkasının aklını kullanandır... Sadece bundan yola çıktım :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Gharzvog bunu yazdı:

KaRaKuLe bunu yazdı:

olayın seninle bir alakası yok... Arkadaşa söylüyorum önce kendini bul diyorum ve lütfen şu okulu küçümsemeyi bırakın abi şu okuldakileri bi öğrenin de sonradan kendi başınıza gelişmeye başlarsınız.  Matematiğin sıfırsa senin bilgisayar bölümünde ne işin var bilader ya git ya sanat oku ne bilim tarih oku yada matematik çalış biraz 17 yaşındasın ya össye gireceksin sen yakında ne halt edeceksin ? Ve şunu tüm samimiyetimle söyliyim 200IQye sahip olmadıkça kimse sıfırdan internetten programlama uzmanı olamaz kesinlikle yanında biri olcak yada bunu okulda kursa bi şekilde öğreneceksin. Ve öyle babanın zoru annenin tavsiyesiyle bi hayat yaşanmıyor forum anasayfaya bak görürsün örneklerini. Siktir et programlamayı ya önce hayattan ne bekliyorsun onu öğren kendini bul bence

Edit : Ayrıca o lafı hangi gerizekalı söylemiş çok merak ettim :)

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

arkadaşım benimde tabanım seninle aynı. ama benim matematiğim iyiydi. algoritmamda sıkıntı yok. kod yazarken sıkıntı çekmiyorum. benimde tasarım olarak eksiğim var.

sana tavsiyem en büyük dostun google. ve projeler yaparak öğren. yani;

mesela zil programı yap. okulundaki sistemi düşün. 40 dakikada bi zil çalıyo. çıkış zili ayrı giriş zili ayrı.saatleri girmeyi kullanıcıya bırak. en basitinden sana proje. böyle böyle kendini geliştirir ve para kazanırsın. ben bu tip bi programdan biraz daha detaylı bi halinden 200 tl kazanmıştım. dersaneye yazmıştım.

bi tavsiyemde örnek kodları incele. projeyi açtıktan sonra değişkenleri kendine göre değiştir. nerede ne yapmaya çalıştığını daha iyi anlarsın. bunun üzerine o projeye ek daha kullanışlı bişeyler ilave et. yani misal bu zil programına elektrik kesildiğinde kaldığı yerden devam etmesini sağla.

kısacası projeler üzerine çalış çalış çalış. gerisi zaten gelir

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    otocu
    otocu's avatar
    Erkek

KaRaKuLe bunu yazdı:

Gharzvog bunu yazdı:

KaRaKuLe bunu yazdı:

olayın seninle bir alakası yok... Arkadaşa söylüyorum önce kendini bul diyorum ve lütfen şu okulu küçümsemeyi bırakın abi şu okuldakileri bi öğrenin de sonradan kendi başınıza gelişmeye başlarsınız.  Matematiğin sıfırsa senin bilgisayar bölümünde ne işin var bilader ya git ya sanat oku ne bilim tarih oku yada matematik çalış biraz 17 yaşındasın ya össye gireceksin sen yakında ne halt edeceksin ? Ve şunu tüm samimiyetimle söyliyim 200IQye sahip olmadıkça kimse sıfırdan internetten programlama uzmanı olamaz kesinlikle yanında biri olcak yada bunu okulda kursa bi şekilde öğreneceksin. Ve öyle babanın zoru annenin tavsiyesiyle bi hayat yaşanmıyor forum anasayfaya bak görürsün örneklerini. Siktir et programlamayı ya önce hayattan ne bekliyorsun onu öğren kendini bul bence

Edit : Ayrıca o lafı hangi gerizekalı söylemiş çok merak ettim :)

Okul küçümseme diyorsunda kardeşim, sen iyi bir okulda yetiştin sanırım, 512 mb ram'lerle ders işliyoruz, kimi okullar biliyorum 4GB ram ile ders işliyor, biz tıklıyoruz 5 dakika sonra bir işlem anca gerçekleşiyor.

O lafın kastıda şudur, kendini aklını kullanma demiyor, bir fikrin varsa, bir alime danış, onun fikirlerinden aklından yararlan diyor. Bende kendimi nasıl geliştirim konusunda bilgili insanlara danışıyorum, yardımcı olmak istemiyorsan post atmana gerek bile yok. Sanırım senin sayısal zekan çok iyide sözelden pek anlamıyor gibisin...

Toplam Hit: 3369 Toplam Mesaj: 22