folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Birkaç Notebook Arasında Kararsız Kaldım

Birkaç Notebook Arasında Kararsız Kaldım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 1 hafta içinde almayı planlıyorum ancak o kadar çok seçenek ve değişkenlik

var ki sürekli fikir değiştirerek nihayet msi marka almaya karar verdim.

Kullanım amacım film + oyun. Evden de dışarıya çıkmaz ayrıca

Ancak şimdide modeller ve işletim sistemleri kafamı kurcalıyor.

Win8 li bir makina alıp uğraşmamak istiyorum ama diğer taraftan freedos notebooklarda güzel duruyor.

Ayrıca istanbulbilişimde değişik seçeneklerde var ama ordan alışveriş yapmayı planlamıyorum.

Freedos olan makina kafama yatıyor ama işletim sistemiyle formatla uğraşmak istemiyorum

Freedos i7 işlemci gtx660m mouse ve çanta hediye 2400 TL

http://www.hizlial.com/msi-ge60-0nd-412xtr-i7-3630qm-24ghz-8gb-750gb-2gb-gtx660m-156-freedos/30.001.1473.0147

Win8 i5 gtx660m 2050 TL

http://www.sadecenotebook.com/Urun/MSI-GE60-0ND-454TR-Core-i5-3230-260-Ghz-8-GB-750-GB-156-Windows-8-Full-HD-pmu254146.html

bu da fiyattan ötürü uzak olsa da

Win8 i7 gtx660m +ssd +16 gb ram + mouse ve çanta 2950 TL

http://www.hepsiburada.com/liste/msi-ge60-0nd-621tr-intel-core-i7-3630qm-24ghz-16gb-750gb-128gb-ssd-156-tasinabilir-bilgisayar/productDetails.aspx?productId=bd600232&categoryId=98&navq=fh_eds%3d%25c3%259f%26categoryid%3d98%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-max_createddate_pl%26fh_secondid%3dbd600232%26fh_lister_pos%3d4%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bmsi%257d%252f225726%253d%257bwindowsae208%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500_98%257d%26fh_refview%3dlister

teşekkürler arkadaşlar sizinde değerlendirmelerinizi alayım

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    Hiç ilgi çekemedik :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    Birileri yalandan da olsa fikir versin çok bozuldum :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

hocam performans falan filan anlamam ama bu bilgisayarlar çok takoz 

bende sony-vaio f serisi var bu bile çok buyuk

hatta bile demem bile ayıp olur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    Hocam üni falan okumuyorum ewden cıkmaz kolay kolay aslında masaüstü wardı aklımda ama 2 sene sonra taşınırken falan uğraşmak istemiyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

devrem msi ge60'ı kaçırmadan al.

araştırdım bende alacaktım ama bana ekranı küçük geldi o yüzden vazgeçtim, masaüstü toplicam.

Urfada var mı vatan-teknosa filan ? Varsa bi git gör sende ona göre al.

ha bütçeyi artırırım dersen, ki arttırırsın sende terör tazminatıda vardır en temizinden :D 

http://www.pcdepo.com/msi-ge70-0nc-026tr-notebook-urun7931.html buna bak bide ge60'ın üst modeli ge70

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam oyun için alıyorsanız 17" ekrana sahip modellerden de beğenebilirsiniz. Ben de dizüstü bilgisayar kullanırken "17 inç ekranlı dizüstü bilgisayar mı olur, basbaya masa üstü olur" diye düşünüyordum, ta ki elimdeki dizüstümü elde edene kadar :) Gerek oyunlarda gözü yormaması ve daha geniş alandan dolayı oyun hakimiyeti bakımından, gerekse şahsi işlerimde ekranı iki ayrı parça şeklinde kullanırken gözü yormaması ve ekrandaki verilerin rahat seçilebilmesi nedeni ile büyük ekranlı bilgisayarlar bir artıdır. Ancak malesef dizüstü bilgisayarda en fazla elektrik sarfiyatının monitörlerde olduğunu düşünürsek, böyle bir durumda bilgisayarınızı batarya üzerinden uzun süre kullanamayacağınız sonucuna varabiliriz :)

Verdiğiniz modeller arasında gördüğüm kadarıyla 16 GB RAM destekleyebilen sadece tek bir model var. Oyunlarda belki 8 GB RAM miktarı size çok bile gelebilir ancak RAM gerektiren farklı programlar kullanıyor iseniz 16 GB RAM'e sahip bir model seçmeniz ileriye dönük olarak daha faydalı olabilir. İşlemciye bakacak olursak da; verdiğiniz 3 bilgisayarın da Ivy Bridge olduğunu gördüm. Yalnızca oyun için alacağım derseniz size i5 de yeter ancak yine ileriye dönük olarak düşünürsek i7 işlemcisi olan bir modeli seçmeniz durumunda ağır programların kullanımında dahi sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum. Son olarak da; SSD'ler her ne kadar çoğu kullanıcı için vazgeçilmez gibi görünse de malesef vaadedildiği kadar uzun ömürlü değiller. SSD'li model için konuşacak olursak, zaten 16 GB'lık bir SSD size çok büyük bir çare olmaz diye düşünüyorum, çünkü bugün bir BF3'ün Premium dosyaları ve güncelleştirmeleri ile C: sürücüsü üzerinde kapladığı alanın 25 GB iler 35 GB arasında olduğunu düşünürsek, 16 GB'lık alanda yalnızca sistem dosyalarını saklarsınız, oyun dosyalarını HDD üzerinde saklarsınız. Bu da size malesef hız katmayacak, yalnızca olsa olsa açılış kapanış hızlarına etki eder, belki birkaç programı yükleyebildiyseniz onların kullanımında hız kazanırsınız. SSD'ler uzun ömürlü olmadığı için kişisel dosyalarınızı da SSD üzerinde saklamadığınızı farzedersek, SSD gereksiz bir parça gibi görünüyor. Dahası, bilgisayarınızın Recovery kısmı olacaksa ve bu kısım SSD üzerinde saklanmış vaziyette olursa, SSD'nin beyaz bayrak salladığı noktada Recovery yeteneğinizden de olacaksınız demektir.

Kullanacak olan siz olduğunuzdan yine de karar sizin elbette. Zaten genel olarak SSD teknolojisinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini, mevcut SSD teknolojisinin malesef çok yetersiz olduğu kanaatindeyim :P

NoToLeRaNcE bunu yazdı

araştırdım bende alacaktım ama bana ekranı küçük geldi o yüzden vazgeçtim, masaüstü toplicam.

ha bütçeyi artırırım dersen, ki arttırırsın sende terör tazminatıda vardır en temizinden :D 

http://www.pcdepo.com/msi-ge70-0nc-026tr-notebook-urun7931.html buna bak bide ge60'ın üst modeli ge70

Hocam farkında mısınız bilemiyorum ama verdiğiniz modeldeki ekran kartı her ne kadar 1. sınıf ekran kartı dahi olsa diğer modele göre daha düşük seviyede. Birisi GT 650M, diğeri GTX 660M. Ama genel olarak ge70 modellerini tavsiye ediyorsanız o başka :)

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hacked75
    hacked75's avatar
    Erkek
    çizik.

İçinizde hâlâ bomba atmasını bilmeyen hayvanlar var.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Hocam oyun için alıyorsanız 17" ekrana sahip modellerden de beğenebilirsiniz. Ben de dizüstü bilgisayar kullanırken "17 inç ekranlı dizüstü bilgisayar mı olur, basbaya masa üstü olur" diye düşünüyordum, ta ki elimdeki dizüstümü elde edene kadar :) Gerek oyunlarda gözü yormaması ve daha geniş alandan dolayı oyun hakimiyeti bakımından, gerekse şahsi işlerimde ekranı iki ayrı parça şeklinde kullanırken gözü yormaması ve ekrandaki verilerin rahat seçilebilmesi nedeni ile büyük ekranlı bilgisayarlar bir artıdır. Ancak malesef dizüstü bilgisayarda en fazla elektrik sarfiyatının monitörlerde olduğunu düşünürsek, böyle bir durumda bilgisayarınızı batarya üzerinden uzun süre kullanamayacağınız sonucuna varabiliriz :)

Verdiğiniz modeller arasında gördüğüm kadarıyla 16 GB RAM destekleyebilen sadece tek bir model var. Oyunlarda belki 8 GB RAM miktarı size çok bile gelebilir ancak RAM gerektiren farklı programlar kullanıyor iseniz 16 GB RAM'e sahip bir model seçmeniz ileriye dönük olarak daha faydalı olabilir. İşlemciye bakacak olursak da; verdiğiniz 3 bilgisayarın da Ivy Bridge olduğunu gördüm. Yalnızca oyun için alacağım derseniz size i5 de yeter ancak yine ileriye dönük olarak düşünürsek i7 işlemcisi olan bir modeli seçmeniz durumunda ağır programların kullanımında dahi sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum. Son olarak da; SSD'ler her ne kadar çoğu kullanıcı için vazgeçilmez gibi görünse de malesef vaadedildiği kadar uzun ömürlü değiller. SSD'li model için konuşacak olursak, zaten 16 GB'lık bir SSD size çok büyük bir çare olmaz diye düşünüyorum, çünkü bugün bir BF3'ün Premium dosyaları ve güncelleştirmeleri ile C: sürücüsü üzerinde kapladığı alanın 25 GB iler 35 GB arasında olduğunu düşünürsek, 16 GB'lık alanda yalnızca sistem dosyalarını saklarsınız, oyun dosyalarını HDD üzerinde saklarsınız. Bu da size malesef hız katmayacak, yalnızca olsa olsa açılış kapanış hızlarına etki eder, belki birkaç programı yükleyebildiyseniz onların kullanımında hız kazanırsınız. SSD'ler uzun ömürlü olmadığı için kişisel dosyalarınızı da SSD üzerinde saklamadığınızı farzedersek, SSD gereksiz bir parça gibi görünüyor. Dahası, bilgisayarınızın Recovery kısmı olacaksa ve bu kısım SSD üzerinde saklanmış vaziyette olursa, SSD'nin beyaz bayrak salladığı noktada Recovery yeteneğinizden de olacaksınız demektir.

Kullanacak olan siz olduğunuzdan yine de karar sizin elbette. Zaten genel olarak SSD teknolojisinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini, mevcut SSD teknolojisinin malesef çok yetersiz olduğu kanaatindeyim :P

NoToLeRaNcE bunu yazdı

Hocam farkında mısınız bilemiyorum ama verdiğiniz modeldeki ekran kartı her ne kadar 1. sınıf ekran kartı dahi olsa diğer modele göre daha düşük seviyede. Birisi GT 650M, diğeri GTX 660M. Ama genel olarak ge70 modellerini tavsiye ediyorsanız o başka :)

teşekkürler hocam verdiğin bilgiler için ekran olarak 17.3 lük istanbulbilişimde de var ama güvenmiyorum oraya. Biraz daha araştırıp fazla uzatmadan alacam eyvallah

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    NoToLeRaNcE bunu yazdı

ilcedeyim burdada yok merkeze gidebilirim bi ara bakacam devrem. Makinalar güzelde ekran kartları anlamsız modeller biyerde güzel ama biyandan da eksik.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    eray bunu yazdı

teşekkürler hocam verdiğin bilgiler için ekran olarak 17.3 lük istanbulbilişimde de var ama güvenmiyorum oraya. Biraz daha araştırıp fazla uzatmadan alacam eyvallah

Hocam ben İstanbul Bilişim'den G75VW-DS73-3D aldım ve onu kullanıyorum. Bu bilgisayar gibi bazı ürünleri aracısız olarak getirdikleri için işletim sistemleri İngilizce olarak geliyor. Türkçeleştirme yaparak gönderiyorlar, haliyle HDD üzerinden Recovery şansınız ortadan kalkıyor. Ancak onların formatta kullandığı Recovery DVD'lerinin kopyalarını istedim, gönderdiler. Yani oldukça ilgililer diyebilirim.

Aracısız olarak getirdikleri için teknik servisleri de kendi bünyelerinde yapılıyor. Yani ben bilgisayarımda sorun yaşadığımda ASUS İstanbul Teknik Servis'ine göndersem dahi ASUS İstanbul Bilişim'e gönderiyormuş, onu da öğrendim :) ASUS İstanbul ile görüştüğümde, "İstanbul Bilişim'e gönderiyoruz ama gerektiğinde teknik destek yardımında da bulunuyoruz" demişlerdi.

Bir de, bilgisayar ilk geldiğinde klavye hem Amerikan hem Türkçe klavye geldi. Bir tuş üzerinde 5 simge vardı yani anlayacağınız :) Ben dedim "bunu kullanamam, Türkçe klavye istiyorum, farkı ne ise veririm" diye. Yani tekrar geri gönderdim. Klavyelerin geliş süresi kadar bekledim, sonra ücretsiz olarak klavye değişimi yaptılar. Şu an gayet memnunum.

İnternetten gördüğüm kadarıyla İstanbul Bilişim tarafından satılan telefonlarda sorun yaşayan çokmuş ama bilgisayar konusunda yukarıda belirttiğim ilk aldığımdaki sıkıntılar dışında hiç sıkıntı yaşamadım. Bilgisayara şu an hazırladığım tez nedeni ile format dahi atmadım henüz :) İstanbul Bilişim tarafından getirilen bilgisayarların bir kısmı - benim bilgisayarım gibi - normalde üreticilerin Türkiye pazarına sunmadığı ürünler oluyor. İstanbul Bilişim seçeneğini de değerlendirmenizde yarar görüyorum.

edit: Yazmayı unutmuşum, İstanbul Bilişim'in bana dediğine göre bilgisayar üzerinde format ve fan temizliği gibi işlemleri ücretsiz olarak yapıyorlarmış. Bilginize.

RaNGeR tarafından 07/Tem/13 09:57 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
Toplam Hit: 2276 Toplam Mesaj: 19