folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Buharlı Far Parlatma Makinası Yapımı

Buharlı Far Parlatma Makinası Yapımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

Kime sorsam far başı 75-150₺ arası para istiyor. yapılan işin fiyat performansına bakılarak karar verilir ama benim fikrime göre saçma bu fiyatlar. ben de internette araştırırken kloroform ile temizleme buldum. bu linkten inceleyebilirsiniz.

gel gelelim kimyasal maddeyi belli bir ısıya getirecek ve buharlaşmasını sağlayacak aleti yapmaya.

internette hazır paket olarak 150-200 lira arasında satışı var fakat ben kendim yapmak istiyorum.

teknik bilgim çok fazla yeterli olmadığı için sizlere danışmak istedim, daha önce yapan var mı?

bu fotoğrafta gördüğüm üzere bim'e gelen kupa bardakların üstüne bir şeyler yapmış altında da ısıtacak dalga var.

bunu en pratik ve elektronik açıdan düzgün bir şekilde yapabilirim? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Farı yüksek gridli zimpara ile kazıyorlar sonra kloroform buharı ile eritiyorlar. Fakat fabrika çıkışı o farın üstünde UV filtre var. Onuda kazımış oluyorsun, sonra 1 yıl içinde far tekrar berbat hale dönüyor. Normalde güneşten 5-10 yılda sararıp-solan far, bu işlemden sonra  1 yılda aynı hale geliyor. Ayrıca beceremezsen veya fazla tutarsan far ya delinir, yada üstünde feci lekeler oluşur. 

Kloform buharınında bayıltıcı/anastezik etkisi, hatta fazla maruz kalırsan öldürücü etkisi var. Reklamcılar pleksiglass yapıştırmak için bolca kullanıyor.

Bence hiç uğraşma. çıkma 2. el temiz veya yan sanayi yeni farlara bak.

İlla yapacam dersen, dandik plastik kahve ısıtıları var.(ketilin miniği). Ondan alacaksın, üstüne honi birşeyler icat edeceksin. Sonra kimyasal ürün satan bir yerden 1 lt. kloform alacaksın. 800/1200 grid ve üzeri zımpara kağıtları alacaksın. Sana maliyeti 150 tl daha fazlaya gelecek ve bunları 1 defa kullanacaksın ve deneyimin yok. 150 tl ver yaptır derim.

cukurova tarafından 19/Nis/21 14:54 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

evet hocam izledigim videolarda yaptigin tum uyarilari soyledi, enistem bu tarz islere merakli ama ben kendim bir arastirayim ve sizlerin fikrini alayim dedim. 

dikkatli olurum, gerekiyorsa gaz maskesi var sorun yok :D o aleti yaptıktan sonrası kolay hocam, öğreneyim bir de dedim. 

araç 2005 getz, sorun olmaz pek fazla :)

öğrendiğim kadarıyla yarım litresi ön farlar ve arka stoplara yetiyormuş. önerilerin ve uyarıların için çok teşekkür ederim hocam.

ayd tarafından 19/Nis/21 15:04 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

@CukurOva @@, ^^D` ben de diyorum bu farlar niye böyle. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Dis gibi daa.Bir elledim mi iflah olmuyor.10 senede far solsa.On senede bir far almak daha mantikli.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coyotosays
    coyotosays's avatar
    Erkek

Yukarıda ki uyarılara aynen katılarak şöyle anlatıyım.

Hocam biz tuzluk gibi bişeyle yaptık. Ama pipetli cam bardaklar varya onlarla da olur hangisini seçersen artık. Pipeti ucundan biraz kesip     bükülen tarafı yukarıya gelecek şekilde yapıştırdık. Bi delik daha açıp içine 12v ile çalışan lamla daldırdık(tamamını değil), beslemesini aküden yaptık. Ama bu şekilde yapıp lamba yerine bardağı sıcak su içine koyup yapanda var kloroform'un kaynama noktası düşük olduğundan iş görüyormuş. Biraz durduktan sonra hemen kaynamaya başlıyor farı zımparalayıp kuruttuktan sonra rüzgarsız yerde yaparsan daha iyi olur. Pipetin ayarlı kısmından biraz dik olacak şekilde ayarlaman lazım eğer ucundan yoğunlaşıp damlarsa leke bırakıyor.

@cukurova hocanın dediği gibi sararma belli bi zaman sonra tekrar oluyor ama tam ne zaman bilemiyorum.

edit: mobil hata düzeltme

coyotosays tarafından 19/Nis/21 20:51 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek

önce zımparala sonra pasta at üstüne eski haline döner eğer makina ile pasta atarsan çok hızlanmadan sürekli hareket ettirerek yap yoksa farı yakarsın üstüne bide cila tamamdır...

l enfer c est les autres Sartre ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Youtube da arat hocam daha geçen gün izledim ama o videoyu şimdi tekrar bulamam. Albeanın farını önce zımpara ile temizleyip sonra da kendi yaptığı aparat ile buhar verip parlatıyordu. Aparatı nasıl yaptığını da anlatıyordu ve hiçte zor birşey değildi.

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

MÜKEMMEL FAR PARLATMANIN SIRRINI AÇIKLIYORUZ (Diy Perfect headlight cleaning with chloroform vapor) - YouTube

Bu adamlar çok güzel anlatıyor, olay biraz profesyonel bir şey yapmak istememle alakalı. Pipetle falan yapasım yok yani, onu demek istiyorum. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek
    coyotosays bunu yazdı

Yukarıda ki uyarılara aynen katılarak şöyle anlatıyım.

Hocam biz tuzluk gibi bişeyle yaptık. Ama pipetli cam bardaklar varya onlarla da olur hangisini seçersen artık. Pipeti ucundan biraz kesip     bükülen tarafı yukarıya gelecek şekilde yapıştırdık. Bi delik daha açıp içine 12v ile çalışan lamla daldırdık(tamamını değil), beslemesini aküden yaptık. Ama bu şekilde yapıp lamba yerine bardağı sıcak su içine koyup yapanda var kloroform'un kaynama noktası düşük olduğundan iş görüyormuş. Biraz durduktan sonra hemen kaynamaya başlıyor farı zımparalayıp kuruttuktan sonra rüzgarsız yerde yaparsan daha iyi olur. Pipetin ayarlı kısmından biraz dik olacak şekilde ayarlaman lazım eğer ucundan yoğunlaşıp damlarsa leke bırakıyor.

@cukurova hocanın dediği gibi sararma belli bi zaman sonra tekrar oluyor ama tam ne zaman bilemiyorum.

edit: mobil hata düzeltme

hocam fotoğrafını yükleyebilirsen tatlı olur, gözümde canlandı ama örnek olur hem :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

tbt ye özel 50 tl hazırı boşuna zaman harcama 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
Toplam Hit: 2682 Toplam Mesaj: 23
buhar makinası far temizleme kupası yapımı