folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Hirens çok geri kaldı. Windows Xp o donanımla zaten düzgün çalışmaz, bir de winpe üzerine kurgulanmış olan live den bahsediyoruz. Yani asıl hatayı kaçırırız.

Linux  ve ekran kartı olayına gelirsek, fb ve gnu sürücüleri ile düzgün çalışıp (hiçbir donanımsal hızlandırma mevcut değil bu sürücülerle), nvidianın sürücüsü yüklenince saçmalayan sistemler gördü bu gözler.

Aklıma geldi de hocam tüm donanımların slotlara düzgün oturduğundan emin olabilir misin?

Yukarıda bahsi geçmiş, ramde bozukluk varsa tam böyle saçma sapan göçmeler oluşur.

tavsiye ettigin bir live cd var mi hocam? onu indirip flash diske kursun. Yani cok zor seyler ise yapamayabilir..Linux da hic kullanmadigi icin o da ayri bir sorun olacak. Basit yapabilecegi seyler olursa iyi olur.

2 tane 8 gblik ram var hocam, 4 slot var, cikarttirdim zaten ramleri önce. biip sesi geldi, sonra tekini takti hic kullanmadigi slot'a, sonra digerini cikarip digerini takti fark yok.. Yani ram ile oldugunu düsünmüyorum..

acaba sogtucunun kafasi bi sekilde oynamis olabilir mi diye süpheleniyorum. Söküp tekrar baksin.. Ya da bios da bir süre gecirecek oradan sicakligi takip edecegiz..

live cd'den de tavsiyelerini alayim, ne tarz benchmarklar yapmasi gerek?

tesekkürler

Ubuntu olabilir, rufus ile diske yazdığı zaman persistent storage alanı da ayırabilir. Böylece gereken yazılımlar da flash belleğe kurulabilir. Nvidia sürücü kurulduktan sonra film izleme, Chrome ile YouTube izleme gibi standart eylemler yanında memtest86 ile bellek testi yapılabilir.

Böyle durumlarda ilk yapılması gereken sistemi uzay olarak kurmak. Yani anakartı, psu yu kasa dışına çıkarıp kuruyoruz. Anakarta sadece gerekli şeyleri takıp başlıyoruz. Yani ram (önce sadece bir tane, sıkıntı varsa diğer modulle değiştirerek, sonra diğerlerini ekleyerek), onboard bir şey yoksa ekran kartı (önce ekran kartını takmayıp, ekran kartının olmadığını post kodları ile teyit etmek iyidir. Eger ekran kartı olmayıp post sinyali yoksa anakart arızası ve psu arızasından suphelenebiliriz) ve depolama birimini bağlayıp işletim sistemi yüklüyoruz. Sistem stabil çalışıyorsa diğer parçaları sırayla takıp stabil olduğundan emin oluyoruz.

Bu başlıkta ya da başka bir yerde okudum bilemiyorum ama sistemin çalışması için dram'a ihtiyacı yok. Bios yazılımı (ve dolayısıyla işlemci) bellek modülleri takılı olmadan da çalışır.

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    djxeon
    djxeon's avatar
    Erkek

hocam bios update yapmayı denermisin 

yok amk imzam
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Hirens çok geri kaldı. Windows Xp o donanımla zaten düzgün çalışmaz, bir de winpe üzerine kurgulanmış olan live den bahsediyoruz. Yani asıl hatayı kaçırırız.

Linux  ve ekran kartı olayına gelirsek, fb ve gnu sürücüleri ile düzgün çalışıp (hiçbir donanımsal hızlandırma mevcut değil bu sürücülerle), nvidianın sürücüsü yüklenince saçmalayan sistemler gördü bu gözler.

Aklıma geldi de hocam tüm donanımların slotlara düzgün oturduğundan emin olabilir misin?

Yukarıda bahsi geçmiş, ramde bozukluk varsa tam böyle saçma sapan göçmeler oluşur.

tavsiye ettigin bir live cd var mi hocam? onu indirip flash diske kursun. Yani cok zor seyler ise yapamayabilir..Linux da hic kullanmadigi icin o da ayri bir sorun olacak. Basit yapabilecegi seyler olursa iyi olur.

2 tane 8 gblik ram var hocam, 4 slot var, cikarttirdim zaten ramleri önce. biip sesi geldi, sonra tekini takti hic kullanmadigi slot'a, sonra digerini cikarip digerini takti fark yok.. Yani ram ile oldugunu düsünmüyorum..

acaba sogtucunun kafasi bi sekilde oynamis olabilir mi diye süpheleniyorum. Söküp tekrar baksin.. Ya da bios da bir süre gecirecek oradan sicakligi takip edecegiz..

live cd'den de tavsiyelerini alayim, ne tarz benchmarklar yapmasi gerek?

tesekkürler

Ubuntu olabilir, rufus ile diske yazdığı zaman persistent storage alanı da ayırabilir. Böylece gereken yazılımlar da flash belleğe kurulabilir. Nvidia sürücü kurulduktan sonra film izleme, Chrome ile YouTube izleme gibi standart eylemler yanında memtest86 ile bellek testi yapılabilir.

Böyle durumlarda ilk yapılması gereken sistemi uzay olarak kurmak. Yani anakartı, psu yu kasa dışına çıkarıp kuruyoruz. Anakarta sadece gerekli şeyleri takıp başlıyoruz. Yani ram (önce sadece bir tane, sıkıntı varsa diğer modulle değiştirerek, sonra diğerlerini ekleyerek), onboard bir şey yoksa ekran kartı (önce ekran kartını takmayıp, ekran kartının olmadığını post kodları ile teyit etmek iyidir. Eger ekran kartı olmayıp post sinyali yoksa anakart arızası ve psu arızasından suphelenebiliriz) ve depolama birimini bağlayıp işletim sistemi yüklüyoruz. Sistem stabil çalışıyorsa diğer parçaları sırayla takıp stabil olduğundan emin oluyoruz.

Bu başlıkta ya da başka bir yerde okudum bilemiyorum ama sistemin çalışması için dram'a ihtiyacı yok. Bios yazılımı (ve dolayısıyla işlemci) bellek modülleri takılı olmadan da çalışır.

hocam görüntülü telefonla anlasmaya calisiyoruz kardesmle, anlatmasi baya zor :)) böyle olacak gibi degil. Basit seyleri bi denesin olmadi mecbur bilgisayarciya gidecek..

Linux live cd bakalim o zaman bi tane onunal denesin. onboard ekran karti mevcut. Zaten cikarmasini söylemistim ekran kartini öyle de denedik sorun devam ediyordu.. yani ekran karti, ram ile ilgili durumlar degil..

geriye kalan sogutma sistemi, güc kaynagi, disk, son olarak da anakart..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    djxeon bunu yazdı

hocam bios update yapmayı denermisin 

hocam yapma etme, bilgisayar kendi kendine reset atiyor. bios flashlanirken reset atsa daha sittin sene acamayiz o pc'yi :) baya riskli o kisim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

eski cd surumu xp uzerinden aciyor ama yenisi uefi sistemlerde calisan 7 olarak aciliyor (10 da olabilir hatirlamiyorum)

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

Kardeş nerede ikamet ediyor gerekirse gidip bakalım. 

Stres oldum 🙂

hehe tesekkürler hocam :) istanbul-beylikdüzü'nde

Benden çok uzak. Neyse hiren boot yeni sürümü iyidir içinde de kullanışlı araçlar var.

Deneyin bunu atlamayın.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Kardesim hic bir arac bulamamist hiren boot's CD 'de :) acaba dogru mu kurmadi bilmiyorum. Yarin tekrar bakariz.

Bugün bazi denemeler yapti, sonuclarini söyleyeyim

1- bios'a girdi 20 dakika boyunca bekledi islemci ve anakart sicakligi sabit (30 derecelerde), sonuc: pc kapanmadi

2- hiren boot's cd ile acti bilgisayari 1 saat falan acik. ayrica bir cpu stress test yapti (bellek ve cpu %100 kullanimda), sonuc: pc kapanmadi

3- bir kac test tool indirdi ama calismamis..

4- windows kurulumu tamamlanip bir süre gectikten sonra pc reset atiyor ancak bir daha görüntü gelmiyor ama fanlar calisiyor bir süre ve görüntü iletilmeyince duruyormus fanlar.

5- 4. maddedeki olaya "windows cökmesi" diyelim. Bu olay olduktan sonra pc bir daha kurulu windowsu yükleyemiyor (windows acilmiyor yani), acilirsa da kurtarma geliyor sadece..Ordan da bir sey yapilamiyor..

bunlari göz önüne aldigimizda, SSD de problem var gibi. Sizin fikirleriniz neler?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

SSD ya da anakart ya da ekran kartı ya da sizde problem var :)

hirenle çalışıyorsa işlemci ve anakarta bir sorun yok gibi. Memtest uygulaması var. USB boot oluşturuyor 4-5 saat ramleri test ediyor. Onu da yaptır. Sonrasında kalan ilk seçenek SSD ikinci seçenek onu süren anakart. Bu arada hangi anakartla yapıyorsun testi? Yeni aldığınla mı eskisiyle mi? Yeni anakart açılmıyor diyordun 

4 teki olayda kurulumun ilk safhası tamamlanıyor ondan sonra yeninden başlıyor sonrasında mı açılmıyor yoksa kurulum devam ederken birden pc mi resetleniyor? Yeniden başladıktan sonra biosu geçip boot edeceğini esnada usb yi mi deniyor yoksa ssdden mi deniyor? Yani format atarken boot ayarında SSD mi birinci sırada USB mi? Şunu anlamaya çalışıyorum. Resetten sonra SSD den kurulum kaldığı yerden mi devam etmeye çalışıyor yoksa USB birinci olmasına rağmen resetten sonra USByi tekrar boot etmiyor mu?

Liquid tarafından 02/Kas/20 09:25 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bios a girebiliyorsanız girin bi bios da beklesin pc yarım saat bir saat falan, kapanma yapıyorsa power sıkıntılıdır,

Kasadaki power a bağlı olan tüm yukleri kaldırın ekran kartıdır disklerdir vs. sadece windoz un diski takılı olsun sistmei en hafif hali ile başlatıp bi bakın

Yine bu şekilde kaç ram varsa hepsini çıkartın birini takın deneyin sorun devamsa çıkarıp diğerini tek takın deneyin, 

Live bir os ile pc yi açıp sıcaklık değerlerini kontrol edin

memtest ile ram kontrolu yapın. . . 

Varsa elinizde başka disk ona bir windoz kurup açın deneyin

Üsttekilerin sonuclarının ne olduğuna göre olay şekillenir. 

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

SSD ya da anakart ya da ekran kartı ya da sizde problem var :)

hirenle çalışıyorsa işlemci ve anakarta bir sorun yok gibi. Memtest uygulaması var. USB boot oluşturuyor 4-5 saat ramleri test ediyor. Onu da yaptır. Sonrasında kalan ilk seçenek SSD ikinci seçenek onu süren anakart. Bu arada hangi anakartla yapıyorsun testi? Yeni aldığınla mı eskisiyle mi? Yeni anakart açılmıyor diyordun 

4 teki olayda kurulumun ilk safhası tamamlanıyor ondan sonra yeninden başlıyor sonrasında mı açılmıyor yoksa kurulum devam ederken birden pc mi resetleniyor? Yeniden başladıktan sonra biosu geçip boot edeceğini esnada usb yi mi deniyor yoksa ssdden mi deniyor? Yani format atarken boot ayarında SSD mi birinci sırada USB mi? Şunu anlamaya çalışıyorum. Resetten sonra SSD den kurulum kaldığı yerden mi devam etmeye çalışıyor yoksa USB birinci olmasına rağmen resetten sonra USByi tekrar boot etmiyor mu?

memtest calismamis hocam, bu aksam tekrar yapsin testleri..

yeni ya da eski anakart yok, karistirdin sanirim :) ayni anakartla test yapiyoruz.

windows tamamen kuruluyor hocam, hatta uygulama falan yükleniyor (chrome vs), ama atiyorum 10 dakika sonra pc reset atiyor bi daha windows acilmiyor... En fazla kurtarma ekrani geliyor,ondan ötesi yok. O yüzden tekrar windows kurulumu yapiyor, sonra yine 101-5 dk sonra reset, yine windows cöküyor.. belki 5 kere windows kurdu :) Boot sirasi USB ilk sirada. Ama windows kurulumu tamamlaninca zaten usb yi cikariyor. O yüzden reset attiginda, boot icin önce usb'ye bakiyor,usb yoksa (ki yok), ssd ile boot yapmaya calisiyor o da olmuyor iste

Toplam Hit: 4166 Toplam Mesaj: 46
donanim ariza ssd ariza