ESXI Best Practices

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Merhaba Arkadaşlar,
    Yeni bir(2. el) sunucu alıp sanallaştırma yapacağım.
    Şuan 2 sunucumuzda sanallaştırma mevcut ama yenisi için varsa tecrübeleriniz almak isterim.

Örneğim Sunucuya 2 adet NVME Disk takmak istiyorum bunların üzerinde sanal sunucuları kurmak istiyorum.
    SQL data için ekstra SSD disk alıp raid 3 veya 1 yapıp verileri orada tutmak istiyorum.
    ESXI ile sanal sunucuları aynı disk üzerinde tutmak performans kaybı oluşturur mu?

Örneğin, ESXI bir diskte olsa ve sanal sunucular ayrı diskte olsa fark yaratır mı?

Şimdiden teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Merhaba Arkadaşlar,
    Şuan 2 sunucumuzda sanallaştırma mevcut ama yenisi için varsa tecrübeleriniz almak isterim.

Örneğim Sunucuya 2 adet NVME Disk takmak istiyorum bunların üzerinde sanal sunucuları kurmak istiyorum.
    SQL data için ekstra SSD disk alıp raid 3 veya 1 yapıp verileri orada tutmak istiyorum.
    ESXI ile sanal sunucuları aynı disk üzerinde tutmak performans kaybı oluşturur mu?

Örneğin, ESXI bir diskte olsa ve sanal sunucular ayrı diskte olsa fark yaratır mı?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, pek yaratmıyor o farkı.

NVMe iyi tercih ama backup sürekli şart, NVMe'lerin yıpranma payı normal SSD veya SAS'lara göre çok daha yüksek.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler.

vSphere'e dokunmayalı yıllar olmuş ama aklımda kaldığı kadarıyla cevap vereyim. Öncelikle birden fazla sunucun varsa SAN kullanmayı neden düşünmüyorsun hem daha iyi performans alırsın hem de bir donanım ağrızasında VM'leri öbür sunucuya alabilirsin.

Vmware altında farklı disk gruplarını farklı datastore olarak görürsün SAS sistemlerini bir Raid grubu SSD'leri bir raid grubu yaparsan bunları ayrı diskler gibi görür. Benim önerim genelde OS ve read verilerinin olduğu vmdk'ları bir datastore'da çok yazma okuma yapan vmdk'leri bir datastore'da tutman yönünde olur(SSD'li) tabii aynı controller üzerinde olmak şartıyla.

ESXI ve vmdk'ları aynı disk üzerinde tutmanı çok önermem çünkü sonuç itibariyle her diskin IO sınırı ve queu sınırı var, yoğun iş yüklerinde disk sorunu yaşayabilir bu da ESXI'ı yönetmeni zorlaştırır.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    esinti bunu yazdı

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, pek yaratmıyor o farkı.

NVMe iyi tercih ama backup sürekli şart, NVMe'lerin yıpranma payı normal SSD veya SAS'lara göre çok daha yüksek.

VEEAM ile günlük backup alıyorum.
    SQL de ise saalik yedek alıp nas sunucuya atıyorum minumum kayıp için.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

o backuplar da coğrafi yedeklemeye girsin, rotasyon olursa daha sağlıklı olabilir alan kullanımı konusunda

google bile bir ara, kaset sürücü(tape, bildiğimiz teyp sürücü) ile veri kurtardı o kadar backupları olmasına rağmen

her zaman b, c, d, e - z planın olacak hocam veriler önemliyse ve sistem sağlığını da düzenli olarak kontrol etmek önemli

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    esinti bunu yazdı

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler.

vSphere'e dokunmayalı yıllar olmuş ama aklımda kaldığı kadarıyla cevap vereyim. Öncelikle birden fazla sunucun varsa SAN kullanmayı neden düşünmüyorsun hem daha iyi performans alırsın hem de bir donanım ağrızasında VM'leri öbür sunucuya alabilirsin.

Vmware altında farklı disk gruplarını farklı datastore olarak görürsün SAS sistemlerini bir Raid grubu SSD'leri bir raid grubu yaparsan bunları ayrı diskler gibi görür. Benim önerim genelde OS ve read verilerinin olduğu vmdk'ları bir datastore'da çok yazma okuma yapan vmdk'leri bir datastore'da tutman yönünde olur(SSD'li) tabii aynı controller üzerinde olmak şartıyla.

ESXI ve vmdk'ları aynı disk üzerinde tutmanı çok önermem çünkü sonuç itibariyle her diskin IO sınırı ve queu sınırı var, yoğun iş yüklerinde disk sorunu yaşayabilir bu da ESXI'ı yönetmeni zorlaştırır.

VMWare tarafında uzman değilim hocam ama SAN konusunu araştıracağım.
    Diğer yazıkların için teşekkür ederim kurulumda dikkate alacağım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    esinti bunu yazdı

o backuplar da coğrafi yedeklemeye girsin, rotasyon olursa daha sağlıklı olabilir alan kullanımı konusunda

google bile bir ara, kaset sürücü(tape, bildiğimiz teyp sürücü) ile veri kurtardı o kadar backupları olmasına rağmen

her zaman b, c, d, e - z planın olacak hocam veriler önemliyse ve sistem sağlığını da düzenli olarak kontrol etmek önemli

Hocam
    Verileri hetzner üzerinde storagebox üzerinde yedekliyorum ama sanal makinaları yerelde tutuyorum sanal makina boyutları büyük ve uploadım yetersiz kalır onun için :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Hocam
    Verileri hetzner üzerinde storagebox üzerinde yedekliyorum ama sanal makinaları yerelde tutuyorum sanal makina boyutları büyük ve uploadım yetersiz kalır onun için :)

illa vmdk diye çıkarmak zorunda değiliz, kritik verileri zipe basmak bile yeter

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    esinti bunu yazdı

Hocam

illa vmdk diye çıkarmak zorunda değiliz, kritik verileri zipe basmak bile yeter

SQL datalarını, tasarım departmanının dosyalarını NAS üzerinde yedekliyorum ve ekstra olarak cloud'a atıyorum saat başı.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Backup icin :

3 - 2 - 1

veya

3 - 2 - 1 - [1 -0]

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Esxi için genelde usb 3.2 64gb bellek alıp sunucu içindeki usb portuna takıp oraya kuruyorum. diskleri ayrı olarak ayarlıyorum. şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım. tabi ben bunları güncel gen 9 sonrası sunucularda deneyimliyorum. elinizdeki cihazın usb 3 üzeri desteği yoksa çok tavsiye etmiyorum.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
Toplam Hit: 3033 Toplam Mesaj: 17
performans esxi