folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Fayans Döşeme Programı (Beyin Fırtınası)

Fayans Döşeme Programı (Beyin Fırtınası)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar

geçenlerde bir şey aklıma geldi. xampp kurayım dedim. xampp alternatifi var mı acaba diye merak ettim. onu araştırırken xampp in bir lamp programı olduğunu öğrendim. lamp in de web developerların ihtiyacı olacak çekirdek elementleri içerisinde bulunduran program paketi anlamına geldiğini öğrendim. ismi ise Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl/Python dan geliyor. daha sonra PHP/Perl/Python birbiri yerine kullanılabiliyor muymuş ya? dedim. açıklamalarına bakarken php'nin server-side scripting'e yoğunlaşmış bir programlama dili, perl ün ve python ın genel amaçlı kullanım için oluşturulmuş diller olduğunu öğrendim. daha sonra ne demek genel kullanım ben mesela javascript de kullanıyorum genel kullanım için diye düşündüm ve başka ne ayrıntıları var diye merak ettim ve sonunda "programlama paradigmaları" adında bir konu olduğunu öğrendim. öncelikle paradigma ne demek diye araştırdım ve belirli düşünme yapıları olduğunu öğrendim. Türkçe'ye de çgenelde paradigma olarak çevrilmiş ama bence daha güzel bir kelime bunun için sanırım "zihniyet" olurdu. (bu betimleme aklımdan çıktı fakat daha sonra acaba zihniyet Türkçe kökenli mi diye baktım, tahmin ettiğim gibi değilmiş ama paradigmadan daha anlaşılır bir kelime olduğunu düşünüyorum.)

programlama paradigmaları ile karşılaşınca aydınlandım ve önüme mükemmel bir bilgi kaynağı çıktı. hep bir yerlerden duyuyordum obje oryante, fonksiyonel, logical falan ama üst başlığı ile yeni karşılaştım.

öyle olunca programlama paradigmaları ile ilgili eğitim videolarını araştırdım. bir konferansta örneklerle 40 dakikada 4 programlama paradigmasından bahsetti.

1. obje oryante : ruby

2. fonksiyonel : racket

3. logical : prolong

4. procedural : assembly

her bir programlama zihniyeti ile tek bir görev yazdı. bir kasiyerin bir alışveriş sonrasında para üstü hesaplaması. yani diyelim 11.5 lira alışeriş yapıldı. müşteri 20 lira verdi. kasada şu kadar 10luk şu kadar 5lik şu kadar 1lik şu kadar 50kuruş-25kuruş-10kuruş-5kuruş var, program hangisinden nasıl vereceğini hesaplıyor.

benim de aklıma şöyle bir örnek geldi. programlama çalışması. biraz araştırdım ama örneğini bulamadım

şöyle bir program yazmak istiyorum. elimde fayanslar var ve fayans döşenecek bir alan var. bu fayansları nasıl döşerim? bunun programını nasıl yazarız? bu soruyu şu an size soruyorum ancak aynı zamanda kendime soruyorum. ben de uğraşacağım (en azından algoritma olarak) programın esnek olmasını istiyorum yani fayans boyutunu değiştirince ya da döşenecek alanın boyutunu değiştirince program ayak uyduracak. ek özellik olarak farklı döşeme seçeneklerinin olmasını düşündüm. örneğin

örnek 1. seçenek
    |_|_|_|_|
    |_|_|_|_|
    |_|_|_|_|
    |_|_|_|_|

örnek 2. seçenek
    |_|_|_|_|
    _|_|_|_|_
    |_|_|_|_|
    _|_|_|_|

ilk aşamada aklıma gelen bunlar belki farklı döşeme desenleri de oluşturulabilir.

ilk aşamada fayansları hep kare düşündüm belki farklı şekilde fayanslar da olabilir.

ekstraları hayal gücünüze, işsizliğinize ve konu ile ilgili tutkunuza bırakıyorum :)

yazımda bahsettiğim eğitim videosunu merak edenler için paylaşayım (ama ingiliççe :) )

https://www.youtube.com/watch?v=cgVVZMfLjEI

olayı çok dolandırarak anlattığım için kusura bakmayın, kendinize iyi bakın, iyi kafa patlatmalar 🙋

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Kullanıcıdan sadece  2 imput alman yetiyor mu?

Döşenecek alanın ölçüsü, fayansın ölçüsü şeklinde.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

aynen fayansın ölçüsü ve alanın ölçüsü. fayansı kare düşünürsek tek ölçü parametresi var alanın ise eni ve boyu olmak üzere 2 ölçü parametresi var 

bu arada benim ilk aklıma gelen çözüm fonksiyonel paradigmada oluyor ya 😅 

baştan başla koymaya bir fayans kadar x'te ilerle koy ilerle koy. toplam x alanın x'ini aşınca fayans kadar y'ye ekle, sonra aynını devam et böylelikle bi yerden sonra y de alanın y'sini aşar o anda da program bitmiş oluyor.

tabi işi fonksiyonel çözdüğüm için farklı bir desen yapmakistediğim zaman farklı bir fonksiyon bütünü yazmam gerekiyor 😑

obje yönelimli nasıl yaklaşırız bu konuya? 😅

kofcu tarafından 03/May/21 23:11 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

aynen fayansın ölçüsü ve alanın ölçüsü. fayansı kare düşünürsek tek ölçü parametresi var alanın ise eni ve boyu olmak üzere 2 ölçü parametresi var 

baştan başla koymaya bir fayans kadar x'te ilerle koy ilerle koy. toplam x alanın x'ini aşınca fayans kadar y'ye ekle, sonra aynını devam et böylelikle bi yerden sonra y de alanın y'sini aşar o anda da program bitmiş oluyor.

tabi işi fonksiyonel çözdüğüm için farklı bir desen yapmakistediğim zaman farklı bir fonksiyon bütünü yazmam gerekiyor 😑

en iyi fayans döşeme programı fayans ustanının zihninde yaptığı hesaptır :D

Fayans puzzle gibi değil, gerekirse kesim yapılıyor parçadan yani fix boyut vermek doğru olmaz çünkü gerekirse spiral ile fayans kesiyoruz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Greedy?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Fayans puzzle gibi değil, gerekirse kesim yapılıyor parçadan yani fix boyut vermek doğru olmaz çünkü gerekirse spiral ile fayans kesiyoruz.

Deep learning, tecrübe, evrimsel paradigma diyorsun yani hocam 😁

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Deep learning, tecrübe, evrimsel paradigma diyorsun yani hocam 😁

amelilikten ustalığa diyorum hocam :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

bir insan olarak fayansı nasıl döşediğini oturup adım adım yaz, sonra hangi programlama dilini istiyosan ona çevir hocam, çok zor bişey değil dediğin.

şey de yapabilirsin hoşuna gidecek gibi geldi : sana 250x250 cm bi levha verdim bu levhadan 55x55 ve 60x60 parçalar kesmek istiyorum en az fire ile nasıl keserim vs vs 

https://play.elevatorsaga.com/

bilmiyosan buna da bak

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

Abi ust taraf çok uzun geldi okumadım programlama bilgim o kadar yok. 3ds max içinde floor generator diye bi plugin ile seramik ahşap vsvs doseyebiliyorsun. (Adamlar bu planını sketchup için de ürettiler sonra kalkti) . Manuel olarak döşemek istersen ilk seramigi nereye koyacağını bileceksin is bittiği zaman seramigin üstüne basmadan kapıdan cikman gerekli. Bir de seramikler eğimi önemli suyu doğru bi şekilde süzgece yönlendireceksin. Ha programi yaparsan seve seve kullanirim 😄

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Aslında olayın temeline baktığında yazılımdan bağımsız, tamamen matematik :) Ortaokul-lise mat probleminde; bir tarla etrafına dikilen direk sayısı veya duvara döşenen 2 farklı boyutta ve fiyatta fayans döşemenin min maliyeti gibi.....

Bu konuda bir çok fire-kesim ve optimum hesaplama yapan hazır fonksiyonlar mevcut. Github da bulabilirsin.

Örneğin; bir sunta/mdf'den çekmeceli dolap yapacaksın, dolabın/çekmecelerin ölçülerini veriyorsun, sana 3x3m gibi sabit mdf lam'dan en az fire ile kesim cad dosyasını veriyor. (bknz: yerli Adeko)
    Lojistik de; gelen her kutunun ebatları ve ağırlıklarını giriyorsun. Ölçüleri sabit koyteynar veya uçak bağajına, hem optimum en fazla kutu taşıyacak şekilde hemde ağırlığı dengeleyerek hesaplayıp yerleşim planını veriyor. (bknz: DHL, UPS...)

cukurova tarafından 04/May/21 17:17 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Arkadaşlar benim kafam yine patlamaya başladı :D var mı patlatmak isteyen acayip bir şeyler yapalım?