Hangi Entegre?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Beyler bir projem var; uzaktan kumanda ve röle vazıtasıyla bir motoru döndürmem gerekli. Ancak, motor belirli bir miktarda dönecek. Bana lazım olan kadar büyük step motorlar pahalı olduğundan bir dc motor alıp, çalışma hızını hesaplayıp, motoru belirli bir süre döndürmek suretiyle kontrol etmeyi planlıyorum. Dört tuş olacak. Örn, 1: 10 sn saat yönünde, 2: 10 sn saat yönünün tersine, 3: 2 sn saat yönünde, 4: 2 sn saat yönünün tersine gibi.

Bunun içinde pic entegre kullanmayı düşünüyorum. Hayatımda hiç kullanmadığım için bilgisizim. Hangi pic entegre ve hangi pic programlayıcıyı tavsiye edersiniz?

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Subtitle
    Subtitle's avatar
    Erkek

DC motorla bu işlem yapılabilecek mi diye takipteyim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

tabii ki pic16f84(a) ama hiç kullanmadıysan nasıl programını yazacaksın... alacağın yere sor belki hobby devresini yapmışlardır fikrinin...

akmarky tarafından 14/Ara/14 15:36 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    akmarky bunu yazdı

tabii ki pic16f84(a) ama hiç kullanmadıysan nasıl programını yazacaksın... alacağın yere sor belki hobby devresini yapmışlardır fikrinin...

Assembly bilgim var hocam. Registerlara şöyle bir göz attım, yapılamayacak pek bir tarafı yok gibi gözüküyor. Tavsiye için eyv.

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı
    akmarky bunu yazdı

Assembly bilgim var hocam. Registerlara şöyle bir göz attım, yapılamayacak pek bir tarafı yok gibi gözüküyor. Tavsiye için eyv.

bu arada 2 sorunun var 1. si normal dc motorla mümkün değil söylediğin dc motora belirl voltaj verip istediğin dönme tur ve derecesini alamazsın 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Hocam dc motorla pozisyon kontrolü yapılabilir. Ancak bu oldukça zahmetli bir iştir. İşin biraz kontrol kısmı ile de bilgili olman lazım. Örnek olarakhttp://www.phidgets.com/docs/DC_Motor_-_PID_Control adresine göz atabilirsin. 

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Hocam tur sayısının tamamen aynı olmasına gerek yok, oynayabilir bir miktar. Motora döndüreceği ağırlığı takıp 100 200 kere falan istediğim kadar dönmesinin ne kadar zaman aldığını ölçeceğim. Ortalamasını alıp bu kadar süre döndürteceğim. Ağırlık ve voltaj değişmediği sürece işe yaraması lazım.

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Hocam tur sayısının tamamen aynı olmasına gerek yok, oynayabilir bir miktar. Motora döndüreceği ağırlığı takıp 100 200 kere falan istediğim kadar dönmesinin ne kadar zaman aldığını ölçeceğim. Ortalamasını alıp bu kadar süre döndürteceğim. Ağırlık ve voltaj değişmediği sürece işe yaraması lazım.

Hocam o zaman dediğin işlemi encoderlı dc motor ile yapabilirsin. Deney ortamında varsa yükü takıp istediğin pozisyona gelene kadar encoderdan gelen verileri kaydedersin. Daha sonra yükün değişken değilse gerekli tur bilgisini sen vererek yükün istediğin pozisyona gelmesini sağlayabilirsin.

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Valla işte hocam encoder falan değil bildiğin kronometre ile ölçecem, saniye tutacam :D Yemezse verdiğin linkteki olaya bakarım eyv bu arada.

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

En pratiği enkoder kullanman , mutlak pozisyon sinyali veren enkoderler varmış onu kullanırsan 

işin çok kolay olur sanrım .. eğer ki pozisyon kontrolü yapacaksan..

320volt.com a bir uğra..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Dc motor ile,  geri bildirimsiz yapma sansin yok.  geri bildirimli olunca da servo motor sinifina giriyor. 

Reduktorlu dc ile de yapman cok cok zor.  Motorun kalkis ve durus rampasi tur zamanini degistirecek.  hiz yuksek degilse bir tane sensör koyup saydirabilirsin. mesela 10 tura ihtiyacin var. 

9 tur don,  son turda yavasla,  sensör görünce dur diyebilirsin.

hiz kontrolünü motora gore L298 gibi bir entegreyle pwm uzerinden yapabilirsin. motorun çektiği akima göre degisir. 

Toplam Hit: 1486 Toplam Mesaj: 19