folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder HTML5 İle Yapılan Bir Web Sitesine Yönetim Paneli Nasıl Eklenir?

HTML5 İle Yapılan Bir Web Sitesine Yönetim Paneli Nasıl Eklenir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

HTML5 ve CSS3 ile yapılan web sitesine yönetim paneli ya da admin paneli nasıl eklenir?

İnternette bakınıyorum hiç açıklayıcı dokümanlar yok.

Yok efendim PHP'ye çevir, yok efendim ASP'ye çevir. Ben PHP bilmiyorum maalesef. Çok uğraştım ama öğrenemedim.

HTML ile profesyonel siteler kodluyorum kendim; ama bunları yönetmeyi kolaylaştırmak istiyorum.

Önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hazır bi cms kullanıcan hocam o zaman

HTML ile profosyonel siteler kodluyorsan amatör olarak php bilmen lazım bence en azından

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hazır bi cms kullanıcan hocam o zaman

HTML ile profosyonel siteler kodluyorsan amatör olarak php bilmen lazım bence en azından

Hocam her CMS'nin kendine göre bir rajonu var. CMS'lere bakıyorum, tasarımlarımı entegre edemiyorum.

PHP ile HTML sitelerimi anlık yönetebilir miyim? Mesela haber sitelerinin çoğu HTML. Binlerce sayfa binlerce reklam binlerce bağlantıyı nasıl yönetiyorlar?

Bunu nasıl başarabilirim?

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Eğer HTML yi diğer server side dillerden birine çevirmeden yönetici paneli yapmak istiyorsan HTML editörlü tek php kullanıp istediğin dosyayı FCKEditör gibi WYSIWYG editörler ile düzenleyebilirsin özet:

şifrelenmiş admin klasörü -> içinde tüm dosyaları gösteren bir php ve dosyayı seçtiğinde fopen ile açılan FCKEDITOR ile düzenlenen dosyayı kaydetme kayıt fonksiyonuna sahip php.

PLaXToR tarafından 24/Eyl/16 00:48 tarihinde düzenlenmiştir

If there are two or more ways to do something, and one of those ways can result in a catastrophe, then someone will do it.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    PLaXToR bunu yazdı

Eğer HTML yi diğer server side dillerden birine çevirmeden yönetici paneli yapmak istiyorsan HTML editörlü tek php kullanıp istediğin dosyayı FCKEditör gibi WYSIWYG editörler ile düzenleyebilirsin özet:

şifrelenmiş admin klasörü -> içinde tüm dosyaları gösteren bir php ve dosyayı seçtiğinde fopen ile açılan FCKEDITOR ile düzenlenen dosyayı kaydetme kayıt fonksiyonuna sahip php.

Hocam ben de istyorum html sitemin yönetilebilir bir paneli olmasını,  plaxtor hocam bu dediğini anladım. Ama nasıl bu dediğini yapacağım html sayfalarını nasıl entegre edeceğim admin paneline?  Amatörce öğrenebileceğim videolu resimli anlatımı mevcut mudur? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Th3Ultra
    Th3Ultra's avatar
    Erkek
    SoloTurk bunu yazdı

Mesela haber sitelerinin çoğu HTML. Binlerce sayfa binlerce reklam binlerce bağlantıyı nasıl yönetiyorlar?

Kafamda deli sorular...

Onlar .html görünümlü .php hocam :ı 

Öyle sayfalar, öyle dizinler yok aslında. Hiç olmadı...

İşte bunlar hep .php, hep MySQL, hep .htaccess... 

Hocam önce temel .php ile giriş yap. Değişken kullanımını falan öğren. 

Sonra veritabanı ile çalışmaya geçersin bir süre alıştırma yaptıktan sonra.

Artık yaptığın .html uzantılı tasarımları .php yapıp, her sayfaya göre değişebilecek içeriklere değişken yazarsın. 

Lorem ipsum dolor sit amet yerine <?php echo $icerik; ?> yazarsın mesela, her sayfaya göre değişir. 

1 ay üzerinde kafa patlatsan temelini basit şekilde anlarsın. En azından mantığı anlarsın.

Th3Ultra tarafından 24/Eyl/16 01:07 tarihinde düzenlenmiştir

Amacımız; zengin olmak. Zengin görünmek değil.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    Th3Ultra bunu yazdı
    SoloTurk bunu yazdı

Mesela haber sitelerinin çoğu HTML. Binlerce sayfa binlerce reklam binlerce bağlantıyı nasıl yönetiyorlar?

Kafamda deli sorular...

Onlar .html görünümlü .php hocam :ı 

Öyle sayfalar, öyle dizinler yok aslında. Hiç olmadı...

İşte bunlar hep .php, hep MySQL, hep .htaccess... 

Hocam önce temel .php ile giriş yap. Değişken kullanımını falan öğren. 

Sonra veritabanı ile çalışmaya geçersin bir süre alıştırma yaptıktan sonra.

Artık yaptığın .html uzantılı tasarımları .php yapıp, her sayfaya göre değişebilecek içeriklere değişken yazarsın. 

Lorem ipsum dolor sit amet yerine yazarsın mesela, her sayfaya göre değişir. 

1 ay üzerinde kafa patlatsan temelini basit şekilde anlarsın. En azından mantığı anlarsın.

Teşekkürler hocam. Çok sağol 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrbrs
    mrbrs's avatar
    Erkek

Aslında PHP HTML in muadili değil. En basitinden fikir versin diye söylüyorum <p>Emre Hoşgeldiniz</p> diye bir satırımız var HTML de.

PHP ile Emre kısmını değişkene atıyoruz ve echo ile ekrana yazdırıyoruz.

<?php

$isim = "Emre";  

echo "<p>$isim Hoşgeldiniz</p>";

?>

<!-- Çıktısı aynı: --> <p>Emre Hoşgeldiniz</p>

Bu "Emre" nin yönetilebilir olması için genelde database kullanıyoruz. Kodlama kısmında $isim değişkenini $isim = "Emre" değil de bir kaç satır fazla kodla databasede tuttuğumuz değeri çekip değişkenimize atıyoruz. Yönetim panelinde de çok kabaca kullanıcıdan <form> lar ile alınan değerleri ("Emre") database e kaydetme kodları var.

Çıktısı hep HTML, server side dilleri ile biz sadece bu html aralarını değişkenler yardımıyla statikten dinamiğe çeviriyoruz - tabi tecrübe kazandıkça çok daha fazla yapılabilecek şeyler var.

CMS bağlamak PHP bilmeden kolay olmaz. Örneğin wordpress e tema yazmak için (kodladığınız ön yüz) PHP dışında WP nin kendi dosya yapısı, dosya isimlendirme kurallarından tutun da WP nin kendi foksiyonları, hook mantıkları , yetkiler meselesi falan filan bunları öğrenmek gerekiyor. Daha basit cms lerin de hep kendine özgü tema yazma mantıkları var PHP bilmeden yapmak zor.

En kısa yoldan çözüme götürecek de bence ya basit düzyde PHP-mysql öğrenirsin, kendin kodlarsın ya da birine yazdırırsın. Hatta PHP template engine muhabbeti var tasarımcılar daha çok seviyor, onu kullanmayı , nasıl editleneceğini vs anlatır sana, ekleme düzenleme yapmak istediğinde diğer kısımlara baka baka ve takıldığın yerleri googlelayarak ilerlersin.

ASP mi PHP mi sorusu da yeni başlayanların teknik tartışması olamaz bence, istediklerini ikisi ile de rahatça yapabilirsin. Ortalama bir içerik yönetme paneli o kadar zor birşey değil, her ASP/PHP ye giriş dökümanında 2-3 konu sonra karşılaşırsın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

adobe muse falan kullan

black implies white, self implies other, life implies death.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Neden herkes php demiş oysaki yıllardır asp ile yazılmış bir platformda tartıştık sevindirici haberler verdik. ASP bak istersen birde. Belki asp daha kolay öğrenirsin.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    x-files bunu yazdı

Neden herkes php demiş oysaki yıllardır asp ile yazılmış bir platformda tartıştık sevindirici haberler verdik. ASP bak istersen birde. Belki asp daha kolay öğrenirsin.

PHP ASP ye göre  çook daha ileride. Esnek ve hızlı. asp.net e göre ne bilmiyorum zaten asp nin desteği bitti.

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
Toplam Hit: 4728 Toplam Mesaj: 38
php css html html5 css3 yönetim paneli