folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder İki Sistem Topladım. Hangisi?

İki Sistem Topladım. Hangisi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar. Biraz burger King gibi olacak, 3 lira farkla büyük boy ister miydiniz?

Aşağıdaki iki sistemi oluşturdum. Arada 797 lira fark var. Amd daha ucuz. Sizce bu farkı verip intele geçmeye değer mi yoksa amd versiyonunu mu sipariş edeyim?

Amd vs Intel anakartlarda niye bu kadar fark var, yoksa bunların segmentleri mi farklı?

Amd :

Ryzen 5 5600x  + + 2869 tl 

MSI B450 gaming plus max + + 879 tl 

Cooler master lite 240 sıvı soğutma (cpu) + + 730 tl 

İntel 

İ7 10700k + + 2790 tl 

Asus TUF gaming z490 + + 1755 tl 

Cooler master liquid ML120L v2. Sıvı soğutma (cpu) + + 560,50 tl 

Ortak parçalar 

Cruical 3600 mhz cl16 ram + 2x8 gb 

Gerisi zaten kasa monitör falan. 

Siz olsanız amd mi derdiniz intel mi?

Tişikkirler

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    djxeon
    djxeon's avatar
    Erkek

Hocam Amd sistemi internet kafede kullanıyoruz gayet memnunuz şahsen ben olsam amd tercih ederdim 

Not : Bizim sistemlerde sıvı sogutma yok stok fan kullanıyoruz 

djxeon tarafından 25/Mar/21 03:15 tarihinde düzenlenmiştir

yok amk imzam
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    djxeon bunu yazdı

Hocam Amd sistemi internet kafede kullanıyoruz gayet memnunuz şahsen ben olsam amd tercih ederdim 

Not : Bizim sistemlerde sıvı sogutma yok stok fan kullanıyoruz 

Aynı işlemci ve anakart mı hocam

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Herşeyden önce 797 lira bana göre iyi para. M2 SSD parası. Bilgisayarı oyun amaçlı kullanacağını düşünüyorum. Karşılaştırma yaparsam ;

https://www.youtube.com/watch?v=JSwe1cOkZbY

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-10700K-vs-AMD-Ryzen-5-5600X/4070vs4084

10700k vs 5600x diye tabi bazı oyunlarda farklılık gösterse: Intel her oyunda %2-4 daha fazla FPS veriyor. Intel 8 Cores, Ryzen 6 Cores. Değer mi ? karar vermek lazım.

TDP'yi karşılaştırırsak; 

Ryzen 5600x Base clock 3.7Ghz 65W TDP 

Intel 10700k Base clock 3.8Ghz 125W TDP

TDP tek bir kavram ile bütünleştirilmesede basit olarak "Max yük altındayken İşlecinin kullandığı enerjiyi ifade eder". TDP değeri artarsa Isı artar. Daha fazla elektrik tüketimi demek. Bu fazla tüketim verimli mi ? 

Şimdi bu karşılaştırmalara göre 6 çekirdekli Ryzen 5600x, yarısı kadar TDP değerleriyle oyunlarda %-2 %-4 geri kalıyor. Intel 10700k ise açık ara öne çıkan bir özelliğini göremiyorum. Öne çıkan tek şey 8 çekirdekli olması. 

Bu iki işlemci arasında kalacak olsam kesinlikle AMD derim. Avantajları; Fiyatı uygun, verimli, elektrik faturasında azda olsa düşüş, güçlü bir soğutmaya ihtiyaç duymaması. 

Eğerki İntel sistemi almaya karar verirsen 120 lik sıvı soğutucuyu tavsiye etmem. 240 lık alırsan rahat edersin. 

Anakart'a gelecek olursak geçen sene sistem toplamıştım. Bunun nerdeyse aynı kart olan MSI B450 Tomahawk Max aldım. Bu kart o zaman bile x570 chipsetli giriş seviyedeki anakartlardan bile daha iyi OC sonuçları veriyordu. MSI B450 Gaming Plus Max özellikleri hemen hemen aynı. Seni çok üzeceğini sanmıyorum. Ben benim anakarttan çok memnunun. Kendin test ettim. Aynı sistemde B450 diğer kartlarda OCde az da olsa daha iyi değerler veriyor. Anakart OC'de ve ısı değerleri iyiyse komponentlerinin iyi olduğunu varsayabiliriz.

İlk çıktığındaki diğer anakartlarla karşılaştırması : https://www.youtube.com/watch?v=EqQcgwz1hYA&t=776s

Son önerim bütçeyi kısman gerekirse B450 chipsetli bir anakart için 3200 mhz yeterlidir. Gözle görülür bir artış olmaz 3600 mhz ile. Sebebini bulamadım, işlemcinin kendi spec sayfasında bile "Up to 3200MHz" diye belirtiliyor. 

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-5600x

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek

Ryzen 5 5600x olan sistem tercih etmelisin. Ben de geçtiğimiz sene aralık ayında sistem topladım. MSI B550M Bazooka anakart, AMD Ryzen 5 3600 işlemci, Asus Rog Strix RX 5600XT OC ekran kartını kullanıyorum. Oyun için fazlasıyla yetiyor. Sadece ekran kartını Nvidia RTX 3060ti, RTX 3070'e yükseltebilirim. Tabi eğer piyasa normale dönebilirse. 

Kernel_Panic tarafından 25/Mar/21 07:06 tarihinde düzenlenmiştir

Hvor ulvens ører er, er ulvens tenner nær...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

aradaki fiyat farkı ile amd nin daha üst bir işlemcisini alıp inteli tokat manyağı yap.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Macidor
    Macidor's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

aradaki fiyat farkı ile amd nin daha üst bir işlemcisini alıp inteli tokat manyağı yap.

https://www.amazon.com.tr/dp/B07SXMZLPK/ref=nav_signin?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B07SXMZLPK&linkCode=asn&

3700x hatta daha ucuz (2546₺). i7 ile kıyaslamadım ama.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

hell yeah

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Adamsınız. Güzel cevaplar. Her şeyi seçerken bilincim açıktı ama anakartta ne fark ediyor ne değişiyor hiç bişey anlayamadan seçtim desem yeridir. Ram frekansındna başka bişeye bakamadım. Ne oynatıyor fiyatı bu kadar aq :D 

Boyut hariç tabi kimisinde iki ram slotu vardı

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

hell yeah

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-5800X-vs-AMD-Ryzen-5-5600X/4085vs4084

1200 lira fiyat farkına değmez gibi iki çekirdek daha çitlemek için.. değer mi ki...

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

amd sistemde b550 kart daha iyi olabilir.

b450 lere bios atılması gerekiyor.

goo.gl/qBNZmW
Toplam Hit: 1784 Toplam Mesaj: 21
amd vs intel