folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Java Ogrenme Hakkinda Onerileriniz

Java Ogrenme Hakkinda Onerileriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Merhaba Herkese,

Bir Java kursuna basladim SDET Yazilim Test Muhendisi olarak 6 ay surecek haftada 6 gun gunde 4 saat yogun bir program icerisindeyim.

Suan icin daha yolun basindayiz. Temeli ne kadar saglam ogrenebilirsem iyi olur diye dusunuyorum. 

Javaci arkadaslar onerileriniz nedir bu komutlari neyin ne ise yaradigini nasil daha anlayarak ogrenebilirim? 

Birde ben MacOS kullaniyorum ve Javanin 1.8 ( 8 versionu ) ve intellij kullaniyorum simdilik. Baska ne destekliyor bilmiyorum kursta bunlari kullanmamiz gerektigini soylediler. 

IntelliJ ile birde fazla surumu ayni anda acabiliyor muyuz eski yeni surumleri? 

Kendimi nasil gelistirebilirim. Haziran ayina kadar kendimi bu alanda gelistirmek ve ilerletmek istiyorum. 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

Konu dışı ama videoları paylaşırsan sevirim bende havaya başladım ilk kitap aldım bakalım oradan devam ediyorum. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

csystem varken neden başka bi yer aradınız ayrıca ücret ne kadar udemy den akın kaldıroglu eğitimleri ile destekleyebilirsiniz https://www.javaturk.org/ da kendisine aittir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Dosyaların java uzantili olacak.

O dosyayı terminalden

>javac dosyaadi.java 

Olarak compile edeceksin.

>java dosyaadi

Diye calistiracaksin...

Compileda sorun olursa terminalde şu satırda (line) hata var canım diyecek, sende gidip o satır ne varmış mq diye çözmeye çalışacaksın...

İntellij bunun user interfaceli halı, kod yazarken renkli falan yapacak efenim for yazdın mesela ooo for deyip mor ya da pembe falan yapacak..neyse playe (çalıştır - yeşil play tuşu gibi oluyore genelde) basincada ilk önce kompile edip (javac) sonrada çalıştırıyor (java) ve sana sonucu aşağıda veriyor. Eğer compileda sorun olursa onuda aşağıda verecek satir numarasi ile birlikte. Aslında o alttaki kısım terminal yani.

Neyse onun dışında eclipse de var. Ama ikiside bir boka yaramaz yeterince öğrendikten sonra notepadde yazıp terminalde javac Java falan kendin devam edebilirsin ama sonra...

Onun dışında oop, object oriented yani onu bir kavra mantığı. Düz mantık nedir ? Ben bir parça kod yazdım, oooo baktım bir sürü yerde aynı kodu kullaniyorum yani. Ulan bunu diğer programda çat diye cagirabilsem tekrar tekrar aynı şeyi yazmasam. Hop object oriented. inheritance konusunu anla iyice. Public variable nedir private variable nedir neden var ?

Hadi kolay gelsin. Senelerce Java yazdım haha :D

import falan girmiyorum simdi, bi de jar dosyası olarak paketleyebilirsin aslında programini bittikden sonra ama şimdi bunlara gerek yok.

Object oriented programming nedür ?

inheritance nedür ?

Bunları anla.

Gerisi for if then else. Bi de "try catch" bu da önemli bir özellik. Ama daha yolunuz var heralde...

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Hocam kelime ya da komutların ne işe yaradığına dair öyle kitap gibi okuyup geçilecek bir kaynak yok maalesef.

Proje üretirken dili öğrenirsin. Komutları tek tek deneyip başarıya ulaşman zor. Komutlar, projenin içerisinde yerine, ihtiyacına göre kullanılacak şeyler. Dilin syntax'i denilen yazım kuralları ve stilini, altyapısını öğrenerek başlanır. İlerleyen süreçte zaten ihtiyaç oldukça komutlar öğrenilir, uygulanır. Kurs yalnızca temelleri öğretir, yazılım geçmişin var mı bilmiyorum da önce yazılımcı nedir ne iş yapar o öğrenilir ondan sonra kollar sıvanır. Mesela dil Java ise java'nın official documentation'ı bulunur oradan uygulanarak öğrenilmeye başlanır. Bu öğrenim stili daha kalıcı olur. Video izlemek, döküman okumak sana yazılım öğretmez, fikir verir, ihtiyacın olan manevi motivasyonu sağlar. Ötesini sağlamaz.

6 aylık, 3 aylık kurslara şüpheli yaklaşır hatta kolpa olduklarını düşünürüm -şevkini kırmak gibi olmasın ama realite maalesef-. Hele 6 aya test uzmanı yapacağım demek çok çok iddialı ama anlamsız bir iddia. Piyasada yazılım bilmeden test uzmanıyım diye geçen gençler türemeye başladı maalesef. Umarım kaydolduğun öyle bir kurs değildir, benzer eğitimi veren bir platform biliyorum anlattığınla örtüşüyor programları maalesef. 

Paralel olarak java kursu almaya başla hocam. Yazılımı öğren, sonra test işlerine girersin. Ama 6 ay yetmez, tecrübeye dayanarak söyleyeyim.

~
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Hocam Java versiyonuna ya da IDE versiyonuna takılmadan kursta gösterilen şeylere odaklanmanı öneririm naçizane. Aceleye de gerek yok sindire sindire ilerle. Zaten 6 ay boyunca yoğun bir programın olacakmış, ekstra bir çalışmaya fırsatın olmayabilir.

Test konusunda bir programa dahil olmuşsun anladığım kadarıyla. Java orda bir araç olacak bence, asıl odak noktası test olacaktır.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

chatgpt destek al nasıl öğrenebileceğini tarif eder, hatta hata yaptığın kodu gönder sana düzeltip versin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

sololearn kurabilirsin telefona. bos vakitlerinde bakarsın. duolingo şekli yazılım öğretiyor 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Gun icinde ogrendigin seyleri git chatgpt`den sana soru sormasina iste, ben bunlari bunlari ogrendim bana bu konuda egzersiz yapacagim sorular ver de, bana eksik kod ver ben tamamlicam de, bana hatali kod yaz ben hatayi bulmayi calisayim de. 4 saat ders yap, 4 saat egzersiz yap 4 saatte 1 onceki gunun egzersizini yap. Gunde 4 saat calismak nasil yogun olabilirki hoca gun 24 saat. Derslerin olmadigi 1 gunde de otur 10-12 saat haftayi tekrar et.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hunter
    j4x
    j4x's avatar
    Erkek

Chatgpt'ye falan hiç gerek yok. İnternetten tutorial okuyup basit appler yaparak çok rahat çözersin. Kitap istiyorsan Deitel Java How to Program oku egzersizleri çöz.

j4x tarafından 10/Ara/23 22:49 tarihinde düzenlenmiştir

The king is bleeding.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    j4x bunu yazdı

Chatgpt'ye falan hiç gerek yok. İnternetten tutorial okuyup basit appler yaparak çok rahat çözersin. Kitap istiyorsan Deitel Java How to Program oku egzersizleri çöz.

Senin gibiler yuzunden Matbaya 400 yil sonra kavustuk.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
Toplam Hit: 1341 Toplam Mesaj: 12
java yazilim intellij java 8