folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Kat Karşılığı Mimara Proje Çizdirmek

Kat Karşılığı Mimara Proje Çizdirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek
    grpngy bunu yazdı
    kroo bunu yazdı

bende ankarada yapiyorum bu isi ama hic senin anlattigin gibi yurumuyor isler. siz istanbuldanmi bahsediyorsunuz. herseyi rusvetle hallediyorsunuz.

türkiyede tümden şu belediyecilik işleri değişmeli. biz sektörün içinde değiliz ama arkadaşın dediği herşeyi bi şekilde duyuyoruz. 

bu arada mimarın çizdiği projeye müteahhitin uymayacağını anladım hatta çok karlı bir arsa değilse böyle işlere kalkışmamak lazımmış onuda tecrübe ettim @kroo

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

bazi mesajlari okudum ama vakit darligindan hem konu up olsun hemde ben bilgi alayim.

istanbul kaynarca'da esimin deden kalma 5 katli binasi var. burayi kentsel donusume sokalim diyoruz. ama istanbulda tanidik bir muteahhit yok. 

arsada ki bina 200 m2 taban sanirim. 150 m2 de daire var. asansorsuz.

bir 250m2 de bahce alani var. biz buraya kentsel donusum ile her kata 3 daire olacak sekilde kat irtifakina gore ( tahminen 7-9 kat verecek ) daire yaptiralim diye dusunduk. 

mirascilar kayinvalidem, 4 dayi birisi rahmetli , 2 teyze var. 7 katta 21 daire civari yapar. %40 ile anlasilsa en kotu ihtimal 9 daire duser. bir dairede isi vermem karsiliginda muteahhitten almayi planliyorum. oralarda bu sekilde bu ise girecek bir tanidik duzgun muteahhit tanidigi olan var mi ? 

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    grpngy
    grpngy's avatar
    Erkek
    Freak bunu yazdı

bazi mesajlari okudum ama vakit darligindan hem konu up olsun hemde ben bilgi alayim.

istanbul kaynarca'da esimin deden kalma 5 katli binasi var. burayi kentsel donusume sokalim diyoruz. ama istanbulda tanidik bir muteahhit yok. 

bir 250m2 de bahce alani var. biz buraya kentsel donusum ile her kata 3 daire olacak sekilde kat irtifakina gore ( tahminen 7-9 kat verecek ) daire yaptiralim diye dusunduk. 

mirascilar kayinvalidem, 4 dayi birisi rahmetli , 2 teyze var. 7 katta 21 daire civari yapar. %40 ile anlasilsa en kotu ihtimal 9 daire duser. bir dairede isi vermem karsiliginda muteahhitten almayi planliyorum. oralarda bu sekilde bu ise girecek bir tanidik duzgun muteahhit tanidigi olan var mi ? 

dostum merhaba

kentsel donusumden ayni arsa uzerine yeniden bina yapabilirsin. onda sikinti yok.

ilgili belediyeden ilgili arsanin imar durumunu ogrenmen gerekiyor oncelikle. yani uzerine kac m2 ve kac katli bir bina yapabilecegini yazan bir evrak. bunu remi veya gayriresmi ogrenebilirsin. resmi almak icin belli sartlari ve harc odemeleri vardir.

imar durumuna gore bina insaa edebilirsin. genelde mevcut durumdan 1 veya daha fazla kat verirler.

buna gore hazirlanacak projede kac malik varsa okadar daire sayisi cikartabilecegin gibi daha dusuk alana sahip daha fazla daire sayisida cikabilir.

maliklerin payini verdikten sonra muteahhite kac adet daire kalacak ona gore muteahhit bulunabilir. kalan daire sayisi muteahhite kar ettiriyorsa sikinti yok. muteahhitler o ise girer. fakat yeterli kar elde  edemiyorsa uste para talep ederler.

gelelim senin hazirlatacagin projeye. sen kendin proje degilde mimarla irtibata gecip avan proje hazirlatabilirsin.  ve bu avan projeyi muteahhite diretebilirsin. isine geliyorsa yapar isine gelmiyorsa baska muteahhit bulursunuz. bu is tamamen para kazanmayla alakali.

simdilik bukadar yeterli. cok fazla senaryo var. sorun olursa yapistir gelsin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek
    grpngy bunu yazdı
    Freak bunu yazdı

dostum merhaba

kentsel donusumden ayni arsa uzerine yeniden bina yapabilirsin. onda sikinti yok.

ilgili belediyeden ilgili arsanin imar durumunu ogrenmen gerekiyor oncelikle. yani uzerine kac m2 ve kac katli bir bina yapabilecegini yazan bir evrak. bunu remi veya gayriresmi ogrenebilirsin. resmi almak icin belli sartlari ve harc odemeleri vardir.

imar durumuna gore bina insaa edebilirsin. genelde mevcut durumdan 1 veya daha fazla kat verirler.

buna gore hazirlanacak projede kac malik varsa okadar daire sayisi cikartabilecegin gibi daha dusuk alana sahip daha fazla daire sayisida cikabilir.

maliklerin payini verdikten sonra muteahhite kac adet daire kalacak ona gore muteahhit bulunabilir. kalan daire sayisi muteahhite kar ettiriyorsa sikinti yok. muteahhitler o ise girer. fakat yeterli kar elde  edemiyorsa uste para talep ederler.

gelelim senin hazirlatacagin projeye. sen kendin proje degilde mimarla irtibata gecip avan proje hazirlatabilirsin.  ve bu avan projeyi muteahhite diretebilirsin. isine geliyorsa yapar isine gelmiyorsa baska muteahhit bulursunuz. bu is tamamen para kazanmayla alakali.

simdilik bukadar yeterli. cok fazla senaryo var. sorun olursa yapistir gelsin.

benim bu konuyu açma amacım aslında üstte bold yazı fontu olan yerdi. ancak depremden sonra müteahhitler rock star gibi olduğundan bu yöntem pek tutmuyor şuan. zaten fiyatlar arşa çıkmış, her gün 2-3 toplantı teklifi alıyor müteahhitler.. o yüzden aralarından kendine en çok karlı olanı seçme dönemindeler. yani şuan deprem rüzgarını arkalarına aldılar gidiyorlar. ayrıca memlekette 11 il yıkıldı. yakında tüm kaynakları o bölgeye akıtmaya başlarlar. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek
    grpngy bunu yazdı
    kroo bunu yazdı

Direk söyleyim mimarım

Müteahhit senin bulacağın mimarla yüzde 90 çalışmaz. Çünkü mimarın isteklerine uymaz.

Sana tutarsızlıkları şöyle anlatayım. mimar projesini çizer projenin ruhsatı alınır.

Proje raportörlerine iphone, imar müdürüne iphone ve rüşvet verirsin. Bu sayede ön bahçe arka bahçe mesafelerine tecavüz edebilirsin. eğer projen büyükse belediye başkanına da araba alırsın. Belediyeye bağış olarak.

İnşaata başlanır.

şantiye sırasında zabıta zırt pırt gelir rüşvetini alır bu sayede demiri sokağa yığabilir. ( malum demir fiyatları sürekli uçuyor adamda ne kadar alıp yığsa kar)

Şantiye kamyonları sokağa öyle her saat giremez gidip gelirken polis rüşvetini alır.

Şantiye devam ederken mimar asıl uygulanacak olan uygulama projesini çizer. Burada senin çatı katın dublekse dönüşür zemin katta peyzaj alanının üzerine deck falan koyarsın satılabilir alanı artırırsın. Açık balkonun falan varsa kapatırsın kapalı oda haline getirirsin vs vs.

bu sırada inşaat iskeleleri sökülür betonarme ve kaba inşaat yüzde 90 bitmiştir. belediyeden iskanı alırsın. iskan için teftişe gelen belediye personeline (büyük ihtimal raportör gelir)

iskanı aldın. elektrik su vs numaraların olur.

şimdi tekrar uygulama projene göre inşaat başlar çatı dubleksin oluşur. zemin kattaki dairen büyür (giriş holünü yersin ticaret mekanı varsa onu büyütürsün falan)

100 metrekare daire olur sana 120 metrekare yani müteaahit 20 metrekare için bunların hepsine katlanır çünkü satış metrekare fiyatı acayip yüksektir.

sonra sen gidersin bu daireyi almak istersin sana kredi 100 metrekare üzerinden çıkar. ( bazen 120 üzerinden de çıkabiliyor ) sonra kredi neden düşük çıktı 

abi o kadar çok filmi var ki şimdilik sadece minik bir özeti yazdım.

Ben de bu yüzden her müteahhit ile çalışmıyorum. 

bende ankarada yapiyorum bu isi ama hic senin anlattigin gibi yurumuyor isler. siz istanbuldanmi bahsediyorsunuz. herseyi rusvetle hallediyorsunuz.

yo o yüzden zaten herkesle çalışmıyorum abi. pis işler sevmiyorum çünkü.

ha şu bile başıma geldi. arsa sahibi bi doktor kendine 2 tane villa yaptıracaktı. dedim belediyeden şu şu belgeler lazım. belediyeye gitti bizim mimarımızla çalışacaksın denildi. adam da özür diledi bizden.

ankarada da işler yaptım. üç aşağı beş yukarı gayet böyle yürüyor işler. 

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
Toplam Hit: 1546 Toplam Mesaj: 16
kat karşılığı