Kedi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

merhabalar arkadaşlar babam vefat etmeden önce sokakta baktıgı bir kedi vardı yavrulamıştı yavrular gitti anneyi sahiplenme kararı aldım veteriner sagolsun güzelce sevdi beni  :)

ilk defa evde kedi besleyecekler çin öneriniz nedir kedi çok sakin  

mama öneriniz nedir 

kum öneriniz nedir ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

temizmama.com mamaları ve Paw Paw Gurme iyidir. Yemeyen kedi görmedim.

Goody sakın alma çok dandik marka. Ucuz olmasına aldanma. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

crystalin 200 ml sprey alman. yara bere temizlik gibi konularda sıkıp silmen.

ucuz mama diyorsan mito tavuklu balıklı yemeyen yoktur. ama ucuz olduğu için zararı da var maalsef :) arada felix ile somonlu ziyafeti yaptır.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

temizmama.com mamaları ve Paw Paw Gurme iyidir. Yemeyen kedi görmedim.

Goody sakın alma çok dandik marka. Ucuz olmasına aldanma. 

Hayır abi o mamaları sokak kedilerine bile vermeyin. İçerisindeki tuz oranı canlar için çok sıkıntılı. İdrar enfeksiyonları vb birçok hastalığa soruna davetiye. Senin canın olacak bir kedi bu. Mama olarak hills, n&d, proplan veya en kötü felicia kullan. Ben n&d kullanıyorum 10 kg lık aljnca uyguna geliyor. Kum olarak Akkum marka güzel ama aralarında cok ta fark yok emin ol. Benim de iki canım var 4 ve 2 yaşındalar sorun varsa burdayım :)

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

hocam doğada bunlar kedi maması mı yiyordu binlerce yıl önce  ? 

çiğ et ver ciğer filan, yoğurt, yemek artığı..

her şeyi yesin ne mamakolik yapıyorsun. içinde bence kedileri uyuşturan bir şey var. 

akciğer filan al bolca, kemikleri kır kemik suyuna çorba ver filan.. 

neymiş mama çok sağlıklıymış. yersen..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

her şeyi yesin ne mamakolik yapıyorsun. içinde bence kedileri uyuşturan bir şey var. 

çiğ et filan verirsen kedide parazit olur bu parazit sahibine de bulaşabilir. yemek artıklarını verirsen içindeki soğan sarımsak baharat şeker tatlı tuzlu kedinin ömrünü kısaltır.

daha dün veterinerdeydim özellikle sordum hocam mama dısında ne yedirebiliriz ben yemek yerken çok acındırıyor kendini içim gidiyor diye.

hoca çok net ve kesin bir dille ; kedin sağlıklı ve uzun ve ömürlü olsun istiyorsan hiç bir şey yedirme. kaliteli mama kullan kafi dedi.

hatta hatta dediki çok vermek istiyorsan 80 grmlık yaş mamaları 3 öğüne böl 2 şer gün arayla ver dedi.

mama olarakta hills ve profine marka mamaları öneririm. 

tabi lan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    korkarabatak bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

çiğ et filan verirsen kedide parazit olur bu parazit sahibine de bulaşabilir. yemek artıklarını verirsen içindeki soğan sarımsak baharat şeker tatlı tuzlu kedinin ömrünü kısaltır.

daha dün veterinerdeydim özellikle sordum hocam mama dısında ne yedirebiliriz ben yemek yerken çok acındırıyor kendini içim gidiyor diye.

hoca çok net ve kesin bir dille ; kedin sağlıklı ve uzun ve ömürlü olsun istiyorsan hiç bir şey yedirme. kaliteli mama kullan kafi dedi.

hatta hatta dediki çok vermek istiyorsan 80 grmlık yaş mamaları 3 öğüne böl 2 şer gün arayla ver dedi.

mama olarakta hills ve profine marka mamaları öneririm. 

ben inanmıyorum hocam. yurt dışında 2-3 senedir çiğ etin hayvan için önemi anlaşıldı. 

3-4 seneye bizimkilerde mama çok zararlıymış diye başlarlar. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

sokak kedisi ise her koşula adapte oluyor üstad.

ciklet ciklet isimlere sahip genetiği modifikasyonlu sosyete kedilerinden ise "aaa onu mu yemiş hasta olmuş, cereyanda mı kalmış karnı ağrımış, hapşırmış mı grip olmuş" uğraşır durursun.

benim baldızda var öyle tombik suratlı tüy yumağı bir kedi, ağzı burnu görünmüyor. kedi demeye bin şahit lazım, yarı baygın, maması ilacı kuaförü otu boku püsürü dünya detayı var, bakacak olsam kafayı yerim.

benim vardı kedim, güvercin yakalar yerdi, kendi boyunda fare yakalar yarısını yer yarısını babaannemin yatağına getirirdi. paylaşımcıydı hayvan.

kuş peşine 4. katın balkonundan atlamıştı, giriş kattaki çiçekçiden aldım, burnu soyulmuştu biraz o kadar.

atlar zıplar uçar kaçar ne bulsa yer bulmasa yemez hastalık nedir bilmez bir yaratıktı.

istanbul sosyetesinin evde besledikleri kedi değil. hasta bakımı yapıyor onlar. üzerine para almaları lazım, bi de para ödüyorlar dünya masraf ediyorlar.

muaythaist tarafından 27/Ağu/20 19:44 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Herkes bilip bilmeden sallamış. Hayvana kendi yediklerinden sakın verme özellikle salam sosis yemesin. Hayvan doğada tuzlu, yağlı, baharatlı yiyecek bulup yemiyordu. Kedinin bayıla bayıla mama yemesi onun sağlıklı mama olduğunu göstermez. Küçücük çocuğa da kolayı dayasan bayıla bayıla içiyor sağlıklı mı oluyor o zaman. Yoğurt bile verecek olsan çok az ev yoğurdu olabilir. Market yoğurdu bile zararlı. Mama için alabiliyorsan n&d al. Ucuz mamadan tasaruf edersin birkaç yıla hayvanın organlar sıkıntı verdiğinde daha fazlasını veterinere verirsin ya da ölüme terkedersin. Hayvanı kısırlaştırabilirsen iyi olur kızıştığı zaman binayı ayağa kaldırır gece gündüz demeden bağırır. N&D kısır kedi maması 10 kg'lık alabilirsen daha uyguna geliyor 1kg 1kg alırsan baş edemezsin. Kum olarak ben biokat's eco light kullanıyorum. Temizlemesi çok kolay tuvalete de atılabiliyor. Günde 1 kez temizlesen yeter. Ucuz kum alınca 2-3 gün sonra her temizlemeye 15-20 dk kumla uğraşmak zorunda kalıyorsun çiş topları çok dağılıyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

https://instagram.com/osmankaplanhaysever?igshid=19lz1d09ocro7

Bu adami takip et gerisi gelir. 

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

Süt ve süt ürünleri kediler için bilinen aksine oldukça zararlı (hele birde kısırlaştırılan kediler için)

Sucuk, salam, sosis gibi gıdalar çok ama çok zararlı.

Sürekli çiğ veya pişmiş etle beslemekte zararlı. Uygun miktarda bile versen akciğer gibi etler aşırı protein yüklüyor. Gut gibi hastalıklara neden oluyor. Ben uygun miktarda öğünlerde vermiş olmama rağmen ölümden döndüydü. Yaklaşık 15 yıl olduğu için oluşturduğu etkiyi tam hatırlayamıyorum ama sıkıntılıydı.

Mama kesinlikle en sağlıklı şey değil  o konuda haklısın. (özel bir hastalığı varsa ya da kısırlaştırılmışsa buna göre üretilmiş özel mamalar, diğer şeylere göre daha güvenli). Örnek kısırlaştırılmış bir kedi de süt bizdeki kum/taş benzeri kristalleşmeye neden oluyor. Hayvan işeyemiyor, tıkanıklıktan tüyler birikiyor sıçamıyor. 

Özetle sadece et ver geç, yemek artığı ver geç sakıncalı olabilir. Mama kullanılacaksa mutlaka kaliteli markalar olmalı. Mamaların içeriği iyi incelenmeli. 

Ben mamada veriyordum, yemek artığı da. Biraz kedinin sağlık durumuna göre hareket etmek gerek. Standart ve genel bir yaklaşım yerine benim fikrim.

dipnot: kediye ne verirsen ne kadar verirsen yer. Doyma hissi yok manyaklarda. Ne vereceksen mutlaka uygun ve sınırlı miktarda olmalı. Örneğin 1 günde 70 gram vereceksin. Bunu 3 öğüne bölmelisin. Çok şımarık ve sürekli yemek arzusundaysa 70 gramı gün içinde istediği zaman lokma lokma verebilirsin. Ama ne olursa olsun günün sonunda o limiti geçmemiş olsun.

cohndoe ///// ygzkoc ///// R10 YaÖzKo
Toplam Hit: 8858 Toplam Mesaj: 55
kedi kedi