folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kedi Ve Kopek Sagligi Hakkinda Bilgi Sahibi Olanlar

Kedi Ve Kopek Sagligi Hakkinda Bilgi Sahibi Olanlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeitgeist
    zeitgeist's avatar
    Erkek

Arkadaslar merhaba,

Geçen sene sokaktan bulmus oldugum bir kedim var. Ic parazitlerini duzenli olarak yaptırıyorum. Konu dis parazite gelince risk aldigimin farkinda olarak yaptirmiyorum. Sonucta 1.5 senedir evden disari cikmadi. Baska bir hayvan ile temasida yok. Neyse risk aliyorum demistim. Saten pirelenmesi durumunda kediye pek bir zarari yok asil sorunu ben yasarim. Ev ilaclama faan.

Soruya gelirsek. Kedi ve kopeklerin her sene duzenli olarak karma , losemi ve kuduz asisi olmasi gerekiyor.ilk sene yapilmasi gereken tum asilarini yaptirdim. Simdi ise yeni asilarin zamani geldi. 

Her sene zorunlu asi yapilmasi durumu kafamı karistiran bir konu en basiti kuduz aşısı , bildigim kadari ile kuduz vakasi Turkiye de yok denecek kadar az ve kedi evden disari adim atmıyor.

Ozetle aşılar mutlaka yaptirilmali mi? Olmazsa olmaz mi?

zeitgeist tarafından 21/Haz/19 08:02 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    zeitgeist bunu yazdı

Arkadaslar merhaba,

Geçen sene sokaktan bulmus oldugum bir kedim var. Ic parazitlerini duzenli olarak yaptırıyorum. Konu dis parazite gelince risk aldigimin farkinda olarak yaptirmiyorum. Sonucta 1.5 senedir evden disari cikmadi. Baska bir hayvan ile temasida yok. Neyse risk aliyorum demistim. Saten pirelenmesi durumunda kediye pek bir zarari yok asil sorunu ben yasarim. Ev ilaclama faan.

Soruya gelirsek. Kedi ve kopeklerin her sene duzenli olarak karma , losemi ve kuduz asisi olmasi gerekiyor.ilk sene yapilmasi gereken tum asilarini yaptirdim. Simdi ise yeni asilarin zamani geldi. 

Her sene zorunlu asi yapilmasi durumu kafamı karistiran bir konu en basiti kuduz aşısı , bildigim kadari ile kuduz vakasi Turkiye de yok denecek kadar az ve kedi evden disari adim atmıyor.

Ozetle aşılar mutlaka yaptirilmali mi? Olmazsa olmaz mi?

Hocam lösemi aşısının riski çok fazla diye okumuştum. O yüzden çoğu veteriner artık lösemi aşısını yapmıyor ve takvime eklemiyor.

Her 2 - 3 ayda bir iç ve dış parazitlerini yaptır. Hatta kendin yap daha ucuza gelir.

Her sene karma ve gerekliyse kuduzu yaptır. Gerisini boşver. Bugün hesapladığında bu aşılar senelik 100 - 150 lira civarında bir maliyet ediyor. Riske atmana değmez.

www.kriptopedi.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeitgeist
    zeitgeist's avatar
    Erkek

@easx losemi asisi saten ayri bir durum.diger asilar kedinin vücuduna yapilirken losemi asisi kedinin kuyruguna yapılıyor. Sebepte şu,

Asi ile ilgili bir sorun olursa kuyrugu kesebilmek icin. Veterinerin soyledigi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    zeitgeist bunu yazdı

@easx losemi asisi saten ayri bir durum.diger asilar kedinin vücuduna yapilirken losemi asisi kedinin kuyruguna yapılıyor. Sebepte şu,

Asi ile ilgili bir sorun olursa kuyrugu kesebilmek icin. Veterinerin soyledigi.

Hocam ben neredeyse son 1 senedir kedi üretiyorum. Hiçbir şekilde vurdurmuyorum. 

Tek yaptığım genel takibimi kendim yapıp iç ve dış paraziti kendim yapıyorum. 

Karma ve kuduzuda veteriner ne zamana yazdıysa o zaman yaptırıyorum. Fiyatlar o kadar pahalı olmuyor böyle yapınca. 

www.kriptopedi.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

dün aracı otoparka çekmeden önce araç park alanında 3 köpek yatıyordu , rahatsız etmemek için gittim araziye çektim arabayı rahatsız olmasınlar diye , ardından araçtan alacaklarımı alıp indikten sonra köpeklerden birinin kalkıp beni takip ettiğini gördüm elim dolu olduğu için dönemedimde ibne geldi arka bacağımdan ısırdı allahtan kottan geçmedi ısırık  delmedi , elimdekileri bırakıp araca döndüm bagaj'dan fırça sapını aldığım gibi kafaya oturttum yığıldı kaldı yerinde eğer bugün görürsem sağ bırakmam belediyeyide aradım gelsinler diye bakalım ne olacak sonuç , 

DevilKingtr tarafından 21/Haz/19 10:31 tarihinde düzenlenmiştir

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pawlow
    Pawlow's avatar
    Erkek

Yasal Olarak Yaptırmak zorunda olduğun tek aşı kuduz aşısı diğerleri senin keyfine bağlı.

iç ve dış parazit ilaçlamadır. düzenli periyotlarla yapılmasını tavsiye ederim. 

Lösemi için konuşacak olursakta son makaleler daha çok başka hastalıklarda bağışıklığı zayıflattığı yönünde ve (tip c)dünya genelinde kedilerde %99 oranında bulunduğu saptanmıştır.

İşin özü Kuduzunu yaptırmak hayvan sahibi olarak vergi vermek gibi vatandaşlık görevin diyebiliriz. Karma, Lösemi, ve Felv/Fiv aşıları onun sağlığı içindir.

Mantar aşısı, İç ve Dış parazit mücadelesi ondan sana gelebilecek hastalıklar içindir. Karar sende

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek

Eğer kedi sadece Kuru mama ile besleniyorsa ve evden hiç cikmiyorsa iç paraziti senede bir ve  yine evden çıkmayan bir kediye dış dış paraziti sadece gerektiğinde yaptirabilirsin sorun olmaz, diğerleri sana kalmis

:) mutluyum, huzurluyum
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Pawlow bunu yazdı

Yasal Olarak Yaptırmak zorunda olduğun tek aşı Kuduz aşısı diğerleri senin keyfine bağlı.

İç ve Dış parazit ilaçlamadır. Düzenli periyotlarla yapılmasını tavsiye ederim. 

Lösemi için konuşacak olursakta son makaleler daha çok başka hastalıklarda bağışıklığı zayıflattığı yönünde ve (tip c) dünya genelinde kedilerde %99 oranında bulunduğu saptanmıştır.

İşin özü Kuduzunu yaptırmak hayvan sahibi olarak vergi vermek gibi vatandaşlık görevin diyebiliriz. Karma, Lösemi, ve Felv/Fiv aşıları onun sağlığı içindir.

Mantar aşısı, İç ve Dış parazit mücadelesi ondan sana gelebilecek hastalıklar içindir. Karar sende

Lösemi ile ilgili olan paragrafı tam anlamadım. Başka hastalıkların kedinin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve aynı zamanda bu yan hastalıkların evcil kedi sınıfındakilerde lösemi'ye neden olduğunu mu söylemek istiyorsun?

Kedilerde lösemi'nin Kesin sebebi belli değil anladığım kadarıyla da neden kedilerde lösemi dünya genelinde %99 civarında bulunduğuna ilişkin ilginç ve/veya mantıklı bir yorum var mı? 

Kedilerde lösemi konusu ilginç geldi. 

RitmFarbRacourci tarafından 21/Haz/19 16:07 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Stifler
    Stifler's avatar
    Erkek

Eşim veteriner ve veteriner kliniği işletiyoruz.

Karma ve Kuduz aşıları devlet tarafından zorunlu ve yıllık tekrarının yapılması gereken aşılamalar. Lösemi, mantar isteğe bağlı aşılamalardır. Bir arkadaş löseminin kuyruktan yapıldığını yazmış fakat öyle birşey söz konusu değil.

Evde beslenen pet hayvanları için iç-dış parazit uygulamasının yıllık yapılması insan sağlığı açısından oldukça risklidir. Özellikle yaz aylarında karasinek, sivrisinek gibi canlılardan parazit yumurtası geçme ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca kuduz vakası ülkemizde maalesef azımsanmayacak boyuttadır. Kuduz ısırık ve salya ile birlikte insana bulaşmaktadır. Ayrıca toprakta yıllarca yaşayabiliyor.

Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız en kötü 3 ayda bir iç ve dış paraziti yaptırmalısınız.

3 Hafta önce Sigara Öldürüyor diye okudum, sigarayı bıraktım. 2 hafta önce Alkol Öldürüyor diye okudum, Alkolü bıraktım. Geçenlerde Aşırı Seks öldürüyor diye okudum, okumayı bıraktım..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pawlow
    Pawlow's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Pawlow bunu yazdı

Yasal Olarak Yaptırmak zorunda olduğun tek aşı Kuduz aşısı diğerleri senin keyfine bağlı.

İç ve Dış parazit ilaçlamadır. Düzenli periyotlarla yapılmasını tavsiye ederim. 

Lösemi için konuşacak olursakta son makaleler daha çok başka hastalıklarda bağışıklığı zayıflattığı yönünde ve (tip c) dünya genelinde kedilerde %99 oranında bulunduğu saptanmıştır.

Lösemi ile ilgili olan paragrafı tam anlamadım. Başka hastalıkların kedinin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve aynı zamanda bu yan hastalıkların evcil kedi sınıfındakilerde lösemi'ye neden olduğunu mu söylemek istiyorsun?

Kedilerde lösemi'nin Kesin sebebi belli değil anladığım kadarıyla da neden kedilerde lösemi dünya genelinde %99 civarında bulunduğuna ilişkin ilginç ve/veya mantıklı bir yorum var mı? 

Kedilerde lösemi konusu ilginç geldi. 

Kedilerde Lösemi tam olarak insandaki lösemi yani kan kanserinin karşıliği değildir. Kedi Lösemi Virüsü tarafından tetiklenen bir hastalıktır ve bu virüsün c tipi dünya genelinde (evden çıkan, çıkmayan, ırk, melez, sibiryada, arabistanda farketmeksizin) %99 oranında kedilerde saptanmıştır.

Yine son araştırma ve açıklamalarda löseminin tek başşına hastalık yapmadığı insandaki hiv yani aids virüsü gibi başka hastalıklarda bağışıklığı zayıflattığından bahsediyor hocalarımız ve bilimsel araştırma yapan bilim insanları.

Tekrar etmişken iç ve dış parazitede açıklama getiriyim. İç ve dış parazit ilaçlamadır. risk durumuna göre 30-60-90-120 gün gibi aralıklarla uygulama tavsiye edilir. Burada uygulama sıklığını belirleyecek olan şey veteriner hekiminiz uyguladığı ticari ürün ve Hekiminizin sizi sokacağı risk profilidir.

Bu aşılamarın sadece Kuduz yasal Zorunluluğunuzdur ve kuduz aşısını bağlı bulunduğunuz belediyenize her yaptırdığınızda bildirmeniz gerekmektedir (ilk uygulamadan sonra evcil hayvanınızı kayyıtta ediyorlar)

Parazit ilaçlamaları genelde hasta sahiplerine gereksiz gelen bir uygulamadır yada diğer aşılamalar (Kuduz Hariç) fakat burada amaç tamamen koruyucu hekimliktir. Böyle bir hizmeti alıp almamak hasta sahibinin insiyatifindedir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Kuduz aşısı Tarım il veya ilçe müdürlüklerinde 2.50 kuruş. 

kist parazit karma aşının içinde varmı bilmiyorum. Aşılar sürekli değişiyor firmalar değişiyor. Bilmiyorum net olarak.

Parazit aşısını kesin yaptır. Dış parazit için de özel sampuanlarla yıkaman yeterli. Düzenli ayda bir yıla mesela.

Ülkemizde kuduz yok denecek kadar az deme. Kuduz var. Aşıladığı için hayvanlar bulaşma az. 

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
Toplam Hit: 1963 Toplam Mesaj: 19
kedi kopek aşi veteriner