Kuşlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

Kuşlar şizofren olabiliyor mu? Böyle bir durum var mı, biliyor musunuz?

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

karga, saksağan felan  

ortamı kızıştıran kargalar :D 

http://www.youtube.com/watch?v=_ar1wQARJYE

..Morali hep bozuk olan insan..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

algı bozukluğu olduğu için bilinç kavramını da içinde barındırması gerek bence, kuşlar güdüleriyle hareket eden hayvanlar olduğu için herhangi bir güdü bozukluğu ölmesi demek zaten o nedenle şizofren kuş varsa canlı yakalanmamıştır herhalde. Ayrıca şizofrenide limbik sistem dışındaki bölgelerde bozukluk görüldüğü için yine kuşlarda olmayabilir.

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100621184426AARhUhK

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    kvasir bunu yazdı

algı bozukluğu olduğu için bilinç kavramını da içinde barındırması gerek bence, kuşlar güdüleriyle hareket eden hayvanlar olduğu için herhangi bir güdü bozukluğu ölmesi demek zaten o nedenle şizofren kuş varsa canlı yakalanmamıştır herhalde. Ayrıca şizofrenide limbik sistem dışındaki bölgelerde bozukluk görüldüğü için yine kuşlarda olmayabilir.

Kuşlar depresyona girince de ölüyorlarmış hemen, vay amk, sürekli ilgi isteyen hayvanlar :)

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

So, long story short--other animals can hallucinate, but wouldn't meet the full criteria for schizophrenia.

Uzun lafın kısası öteki hayvanlar halisünasyonlar görebilir ama bu demek olmuyor ki şizofreninin tüm kıstaslarını üzerlerinde bulundursunlar.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Şlzofren kuşmu olur yada olursa nasıl olur? Gündüz cikcik ötüp geceleri möööö mü çekiyor?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    Olgunisik bunu yazdı
    Şlzofren kuşmu olur yada olursa nasıl olur? Gündüz cikcik ötüp geceleri möööö mü çekiyor?

Hocam yanında bir tane daha kuş görebilir mesela :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

sayısız kuş kitabı karıştırdım

hatta kitap çevirdim litaratürde böyle birşey yok :))

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    DevilRullz bunu yazdı
    Olgunisik bunu yazdı

Şizofreni; sadece bir insan modelinin bireye görünmesi şeklinde cereyan etmez. Tekrarladığını düşündüren olaylar silsilesi şeklinde de görülebilir. Mesela hasta, yaşadığını sandığı bir anı yaratarak, bunun geçtiğini düşündüğü mekana öfkelenebilir. Bu rahatsızlığa henüz tam bir tanım bile yapılamıyor. Çok derin boyutlara ulaşabilir.

Kesin olan şu ki; şizofrenide genel reaksiyon öfkedir. Kendine ve çevresine zarar verme olasılığı çok yüksek ve daha sonra bu davranışı çok sağlam nedenlere bağlaması da muhtemel.

Bunlar ufak tefek notlardan aklımda kalanlar. Şimdi public etmek istemediğim bazı Tarikat içi arkadaşlarımız da bu rahatsızlıkla mücadele içine girmiş, bizi burada bilgilendirmişlerdi. Ne olursa olsun kötü bir durum ve araştırmak için çok cazip bir konu. Ben çok kafa yormuştum, boş zamanım olsa yine yorarım.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    NaZi_ bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı
    Olgunisik bunu yazdı

Şizofreni; sadece bir insan modelinin bireye görünmesi şeklinde cereyan etmez. Tekrarladığını düşündüren olaylar silsilesi şeklinde de görülebilir. Mesela hasta, yaşadığını sandığı bir anı yaratarak, bunun geçtiğini düşündüğü mekana öfkelenebilir. Bu rahatsızlığa henüz tam bir tanım bile yapılamıyor. Çok derin boyutlara ulaşabilir.

Kesin olan şu ki; şizofrenide genel reaksiyon öfkedir. Kendine ve çevresine zarar verme olasılığı çok yüksek ve daha sonra bu davranışı çok sağlam nedenlere bağlaması da muhtemel.

Bunlar ufak tefek notlardan aklımda kalanlar. Şimdi public etmek istemediğim bazı Tarikat içi arkadaşlarımız da bu rahatsızlıkla mücadele içine girmiş, bizi burada bilgilendirmişlerdi. Ne olursa olsun kötü bir durum ve araştırmak için çok cazip bir konu. Ben çok kafa yormuştum, boş zamanım olsa yine yorarım.

Hocam biliyorum böyle olduğunu. Mesela dedim zaten, örnek verdim yani :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    DevilRullz bunu yazdı
    NaZi_ bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı
    Olgunisik bunu yazdı

Hocam biliyorum böyle olduğunu. Mesela dedim zaten, örnek verdim yani :)

Haddinden fazla konu açmışsın ve hepsi de bu konuda olunca heveslendirdin beni, yazasım geldi. :)

Mesela bak eski çağlarda da bu rahatsızlığın var olduğuna, hatta bu rahatsızlığa sahip olan insanların -biz buna farkında olanların diyelim- kendisini üstün filan sandığı düşünülüyor. Filmlerde filan gördüğümüz yaba daba dum tipli, yüzü gözü boyalı tiplerden bahsediyorum. Falan, filan. :)

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
Toplam Hit: 5749 Toplam Mesaj: 58