folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Laptop Batarya Sağlığı Koruma Önerileri

Laptop Batarya Sağlığı Koruma Önerileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

Cümleten Selam Hocam,

12 yıl sonra Yeni laptop aldım, malum şimdikiler batarya sök-tak yok..

Batarya sağlığını nasıl koruyorsunuz, önerileriniz nelerdir?

Prizde takılı çalışmak mı lazım? Prizde laptop kendisi anlıyor olması lazım yıl oldu 2024.

Yoksa telefon gibi batarya dolunca prizi çıkarıp bitmeye yakın tekrar şarja sokup böyle devir mi ettirmek gerekiyor.

Bilgisayar marka model lazımsa ASUS X515EA  11th Gen

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

kendi ruh sağlığın için bunla uğraşmana değmez bence. bi batarya kaç para ki ? 

uykuda bırakma çok fazla o extra sikiyor onun dışında normal kullan ya.

zaten 11. gen intelmiş cpu, hunharca güç çekecek , kurtaramazsın o pili

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hocam eskiden kalma alışkanlık, batarya bulmak zor oluyor diye alışmışım değişimi düşünmemiştim. uykuda bırakıyordum onu da dikkate alayım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BaD_BoYs
    BaD_BoYs's avatar
    Erkek

Hayırlı olsun. Güle güle kullan.

Korumuyorum. Takıyorum kullanıyorum. Sürekli şarjda. Ben ona hizmet etmiycem o bana hizmet edecek. :)

ASUS Tuf Gaming A15 serisi kullanıyorum. MyASUS uygulamasında pil ile ilgili ayar var. Dediğim gibi kullanmıyorum.

İllede takarım böyle şeylere diyorsan bi kontrol et istersen.

BaD_BoYs tarafından 29/Oca/24 20:17 tarihinde düzenlenmiştir

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    zone bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

hocam eskiden kalma alışkanlık, batarya bulmak zor oluyor diye alışmışım değişimi düşünmemiştim. uykuda bırakıyordum onu da dikkate alayım.

ya zor olsa nolcak, yeni pc alırsın. artık teknolojiye ulaşmak çok kolay. asgari ücretle her oyunu açacak laptop alıyosun.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Selam,

Bir oyuncu notebook ise zaten prizde olmadan %100 performans vermez. Asus uygulaması içinde pil bakım modu vardır. Onu aktif et, pil şarjını %80 kadar yapar, tamamını doldurmaz. Buda pil ömrünü uzatır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Selam,

Bir oyuncu notebook ise zaten prizde olmadan %100 performans vermez. Asus uygulaması içinde pil bakım modu vardır. Onu aktif et, pil şarjını %80 kadar yapar, tamamını doldurmaz. Buda pil ömrünü uzatır.

Buna ek olarak bataryayı tamamiyle boşaltmamaya %15 altında tutmamaya çalışmakta deforme olmasını bir nebze önler. 

Şunu söylememde de yarar var, batarya eninde sonunda uzun ömürlü olmasına dikkat etsen bile kullanım sıklığına bağlı olarak kapasitesi azalarak deforme olacaktır.

Açıkçası ben sürekli bunları kontrol edeceğime istediğim gibi kullanır, bataryada sorun olursada değiştirirdim. Şu ana kadar (birkaç istisna haricinde) 3 yıl kullanılmış batarya sağlığı %70 in üstüne bir bataryaya denk gelmedim. Bunu sürekli kontrol etmeye değmez gibime geliyor.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

sürekli adaptör takılı kullan.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek
    BaD_BoYs bunu yazdı

Hayırlı olsun. Güle güle kullan.

Korumuyorum. Takıyorum kullanıyorum. Sürekli şarjda. Ben ona hizmet etmiycem o bana hizmet edecek. :)

ASUS Tuf Gaming A15 serisi kullanıyorum. MyASUS uygulamasında pil ile ilgili ayar var. Dediğim gibi kullanmıyorum.

İllede takarım böyle şeylere diyorsan bi kontrol et istersen.

teşekkür ederim hocam MyASUS uygulamasını kurmamıştım, telefonlarda da bu tür asistanlar oluyordu ya danririk diye next next next deyip geçiyordum :D

MyAsus iyiymiş baya hoşuma giden ayarlar gördüm içinde :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Macbook icin söyle bir program var hocam https://apphousekitchen.com/ 

free versiyonu da var, ücretlisi de var. Ücretlide kalibrasyon olayini otomatik yapiyor (zamanlanmis görevler).

Bu sitede cesitli bilgiler bulabilirsin. => https://apphousekitchen.com/blog/  Ne kadari dogru bilmiyorum ya da diger laptop bataryalari icin uygun mu bilmiyorum

Ama temel olarak; sarji ben sarj oranimi %55 yaptim mesela (tavsiye edilen) ve %10 bir threshold degeri verdim. Yani benim sarj %45 ile %55 arasinda olabilir. Eger %45'in altina düserse, sarji %55'e cikariyor. Ve sürekli %55'de sadece prizden calistiriyor (bataryadan degil).

1 ayda bir de kalibrasyon öneriliyor. O da basitce su, %100 sarj yap, sonra %15/e düsür, sonra tekrar %100'e sarj yap, 1 saat böyle tut, ve sonra %55'e düsür.

Bu sekilde bataryanin cycle'i artmiyor vs.

Asagidaki resimde benim %55 dedigimi adam kendine göre %80 yapmis mesela.

macbook fazla kullanmiyorum ama suanki aklim olsa bu programi almazdim. Programa 27 frank mi ne verdim, onla ugrasmak yerine, 2-3 sene sonra batarya cöp olsa 200 franka yeni batarya alirim..

Eger ilerde batarya bulamam diye endise duyuyorsan; simdiden al bir tane batarya yedekte dursun :)) (ilerde bu batarya gercekten yeni gibi olur mu tartisilir)

unbalanced tarafından 29/Oca/24 22:45 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

Lenovo Legion 5 17IMH05H
    36 aylık laptop,
    aktif olarak ya oyun (eski, mmorpg pvp tarzı kasmayan oyunlar tabi) ya da cad tasarım (home office) için kullanıyorum. günde ortalama 4-5 saat...

Rapid Charge kapalı
    Conservation Mode açık (%60)
    Haftada bir, bataryayı boşaltıyorum...

şuan durum:
    Full charge capacity: 69.47 Wh
    Original designed capacity: 80 Wh

sanırım 87%

valar morghulis ...
Toplam Hit: 764 Toplam Mesaj: 15
laptop bilgisayar şarj batarya