folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Marka Yaratmak Konusunda Nerden Bir Şeyler Öğrenebilirim?

Marka Yaratmak Konusunda Nerden Bir Şeyler Öğrenebilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

daha çok bu işin okulunu okumuş insanlardan yönlendirme bekliyorum.

beğendiğim markalar arasından iki örnek vereceğim. biri Dbrand biri ridge wallet. ikisi de maliyeti çok ucuz ürünler üretip çok güzel paralara satıyolar. satmalarının sebebi güzel bir marka değeri yaratmaları. bu marka değerini de çok kısa sürede yarattılar.

elime bir yerden ciddi bir para geçti. bunu bu tarz bir şeyde değerlendirmek istiyorum. ama nerden başlamalıyım bilemedim.

bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim. tam olarak sormam gereken sorular neler onu da çözemedim. 

MBA gibi bir şey yapsam işime yarar mı ? ya da ticaret bölümleri bu konuda  bir şey katıyor mu? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fly_on_the_shit
    fly_on_the_shit's avatar
    Erkek

https://www.temelaksoy.com/

Copyright (c) 2012
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    fly_on_the_shit bunu yazdı

https://www.temelaksoy.com/

keko

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

bu yil gozume carpti acikogretim bolumleri arasinda vardi. o bolumun kitaplari pdf olarak paylasiliyor birinden bulursan okuyabilirsin..

uzun is dersen zaten ajanslar " kurumsal kimlik" adi altinda logo, ve logonun basildigi her urunu tasarliyorlar.  yada iyi bir grafiker arkadasin varsa. bir baslangic yapmis olursun. bir sonraki ajama reklam sirketi ( reklamci) bulup bunun pazarlanmasi konusunda ne yapilabilir konusursun.

sonrasi bir site kurmaya bakiyor ki onu iyi bir sekilde sanirim sen kivirirsin.

bunlar kaba taslak bu sekilde ilerliyor.

örnek bir marka olusturayim ( hic icmedigim ama en favori markam)

REDBULL

adamlar bir enerji  icecegi yapmislar ve diyorlarki bunu nasil marka yapariz

1- once bu markanin bir ismi olmali redbull kirmizi bir boğa.. enerjiyi yansitiyor. falan.

2- bu markanin imaji vermek istedigi mesaj ne olacak. kimlere hitap edecek.. 

3 - isim tamam simdi bu ismi gorsellestirelim logo yapilir. isim boga olduguna gore..  boga resmi olsun.. ( logo basimi ürünler)

4- simdi de bu icecege bir slogan bulmaliyiz bir cumlelik kisa olmali. butun markanin ozeti olmali..bu icecek sizi ucuracak... kanatlandirir..

5- marka hazir simdi bunu nasil pazarlayacagiz.. reklam, etkinlik, 

sporculara sponsor olalim..

https://turbologo.com/tr/blog/red-bull-logo/

cok guzel anlatmis..

seninde yapacagin cok  farkli degil.

bunu a dan z ye yapan "marka danismanlari" goruyorun internette. cogu para göz sarlatan. cok iyisini bulsan bile oda sana oyle bir fatura verir ki baslamadan biter..  

bir kisi tutup hepsini yaptirmak iyi degil.  bence kalitesiz is cikar. herkes uzman oldugu yeri yapar.

sen onlari birlestirirsin.

yani cok zor degil birkac tane marka nasil yaratilmis okursan zaten hemen sistemi kavriyorsun.

tek geriye kalan yukaridaki maddelerdeki grafiker reklamci gibi kisileri bulmaya bakiyor . dusundugun ismin domaini kapilmismi onuda kontrol etmelisin. bunu bilirsin de ben yinede unutma diye yazayim dedim..

gerci Türkiye de de adam gibi reklamci az. nerden biliyirsun dersen cekilen igrenc otesi reklamlardan tabiki.. 

futurist tarafından 20/Kas/22 09:43 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

MBA ve ticari bolumlerin icinde dersi illaki vardir. ama o daha cok "bu sureci yönetmek " pazarlama ksmina yonelik . yani hic bir zarari olmaz tam tersi cok faydali.. ama tek basina yetmez..

marka yaratmak apayri birsey.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı

bu yil gozume carpti acikogretim bolumleri arasinda vardi. o bolumun kitaplari pdf olarak paylasiliyor birinden bulursan okuyabilirsin..

uzun is dersen zaten ajanslar " kurumsal kimlik" adi altinda logo, ve logonun basildigi her urunu tasarliyorlar.  yada iyi bir grafiker arkadasin varsa. bir baslangic yapmis olursun. bir sonraki ajama reklam sirketi ( reklamci) bulup bunun pazarlanmasi konusunda ne yapilabilir konusursun.

REDBULL

1- once bu markanin bir ismi olmali redbull kirmizi bir boğa.. enerjiyi yansitiyor. falan.

3 - isim tamam simdi bu ismi gorsellestirelim logo yapilir. isim boga olduguna gore..  boga resmi olsun.. ( logo basimi ürünler)

4- simdi de bu icecege bir slogan bulmaliyiz bir cumlelik kisa olmali. butun markanin ozeti olmali..bu icecek sizi ucuracak... kanatlandirir..

cok guzel anlatmis..

bunu a dan z ye yapan "marka danismanlari" goruyorun internette. cogu para göz sarlatan. cok iyisini bulsan bile oda sana oyle bir fatura verir ki baslamadan biter..  

bir kisi tutup hepsini yaptirmak iyi degil.  bence kalitesiz is cikar. herkes uzman oldugu yeri yapar.

yani cok zor degil birkac tane marka nasil yaratilmis okursan zaten hemen sistemi kavriyorsun.

tek geriye kalan yukaridaki maddelerdeki grafiker reklamci gibi kisileri bulmaya bakiyor . dusundugun ismin domaini kapilmismi onuda kontrol etmelisin. bunu bilirsin de ben yinede unutma diye yazayim dedim..

gerci Türkiye de de adam gibi reklamci az. nerden biliyirsun dersen cekilen igrenc otesi reklamlardan tabiki.. 

ya grafiker yazılımcı falan kolay iş o konuda bi sıkıntı yok.zaten her türlü bir logom olacak bir sitem olacak vs . logonun çok etkileyeceğini de düşünmüyorum. lakin ridge waleltın logosu bile yok.

açıköğretim pdf lerine bakayım belki bişey çıkar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Yoksis'deki yüksek lisans ve doktora tezlerine bakabilirsiniz. 

Ekleme: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

zgmanco tarafından 20/Kas/22 11:29 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Anadolu üniversitesi AÖF Marka Yönetimi dersi kitabınıda bir öğrenciden ya da bürolarından ucuza temin edebilirsin. Derse Akademik olarak çalışacağın için seni orta seviye bir marka uzmanı yapacaktır. Ama gidip kimse o kitabı alıp çalışmaz :) özlü söz okumak daha kolay gelir.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

bu kitap bi süredir sepetimde duruyor lakin okula gitmek isteme amacım bu konuda yetişmiş insanların etrafında olmak, onlardan da bir şeyler kapacağımı düşünüyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    yolbulucu bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

REDBULL

cok guzel anlatmis..

ya grafiker yazılımcı falan kolay iş o konuda bi sıkıntı yok.zaten her türlü bir logom olacak bir sitem olacak vs . logonun çok etkileyeceğini de düşünmüyorum. lakin ridge waleltın logosu bile yok.

açıköğretim pdf lerine bakayım belki bişey çıkar

kim diyor logo yok

https://ridge.com/

bu arada cok karisik yazmisim simdi farkettim. neyse.

logonun etkisi yok ? dünyaca ünlü markalar, etkisi olmayan seye  neden servet ödüyorlar.

yetmiyor o logonun taklidi yapilmasin diye iki kati parayi da avukatlara ödüyor.  

adidasin 3 cizgisi, nike in tik isareti, apple daki elmayi mesela  kullan bir urunünde...

bakayim neler oluyor.. :) 

inan etkisi cok. 

Toplam Hit: 871 Toplam Mesaj: 12
4.5 milyon dolar marka yaratmak