folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Meslek Araştırması Elektirik Elektronik

Meslek Araştırması Elektirik Elektronik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apollon
    apollon's avatar
    Erkek

odtü ee okumayı düşünüyorum ama mühendissen işsiz kalacaksın yada özelde ezileceksin gibi bir algı var.odtü ee nin mezunlarının ne iş yaptığını filan bilen var mı?orda okuyan varsa baya yardımcı olabilir.

190 kişilik kontenjanı var.hersene çok bırakan olumyomu?

birde mezun sayıısını ve yaptıkları işlere dağılımını bilen var mı?

ne kral ol ne paşa pic ol hayatını yaşa!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

ODTÜ Bilgisayarda okuyorum. Bilirsin ki bilgisayar ve elektronikçiler düşmandır. Ona göre oku yazdıklarımı. Elektrik elektronik mühendisliği benim gördüğüm kadarıyla 5 mühendisliği içinde barındırıyor. Dolayısıyla "sadece biri"nde uzmanlaşman gerekir gibi geliyor bana. Aldıkları dersleri ve yaptıkları projeleri incelediğimde ODTÜ'ye yetersiz gibi geliyor bana. Ama tabi saatlerce laboratuvar dersleri var orada neler yapıyorlar bilmiyorum. Fizik dersinin elektrik kısmından anladığım kadarıyla çok büyük kısmı integral'e dayanıyor ki o da bana en kolay gelen matematik konularından biri o yüzden basit diyebiliyorum. Ama ODTÜ'de çan eğrisi olduğu için ve EE öğrencileri biraz nasıl desem işte öyle :) okuması zor görünüyor. Yani bölümün neredeyse yarısı 4.00 ortalama yapıyor bu da ortalamanın altında kalma olasılığını baya bir artırıyor. Bilgisayar öyle değil ama. Hiç kimse dersleri takmıyor derece yapmayım geçiyim yeter dersen çoğu derste ödevlere biraz uğraşman yetiyor. Mesela şöyle bir örnek vereyim. 1. dönem kimya dersi ee ortalaması 75 iken bilgisayar ortalaması 55 veya 65 gibi birşeydi ki normal geçme notu 70. İş konusuna gelince o konuda bence hiç sıkıntın olmasın. Mühendis olduğun için hiçbir bölümde okul yeterli olmayacaktır. Ama kendini geliştirdiğin sürece iş sıkıntısı çekmeyeceğini düşünüyorum. Mezun tanıdığım diyor ki benim arkadaşlarım iş beğenmiyorlar 2 ay bir yerde çalışıyorlar çıkıp 3 ay başka yerde çalışıyorlar. O makina mühendisiydi ama çok farketmez yani. Söylemeden geçemeyeceğim bir nokta da şu ki eğer ingilizcen iyi değlse ve ben hiçbir şekilde öğrenemem diyorsan bir daha düşün derim. Bölüm hocaları çok sıkı ingilizce kullanmıyorlar ama hazırlık ve sonrasındaki ingilizce derslerinde zorlanabilirsin. Ama eğer ingilizcem iyi veya kötü olsa da ben çalışır öğrenirim diyorsan diğer problemleri kafandan sil.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

uLtRaLoVeR bunu yazdı:
    -----------------------------

ODTÜ Bilgisayarda okuyorum. Bilirsin ki bilgisayar ve elektronikçiler düşmandır. Ona göre oku yazdıklarımı. Elektrik elektronik mühendisliği benim gördüğüm kadarıyla 5 mühendisliği içinde barındırıyor. Dolayısıyla "sadece biri"nde uzmanlaşman gerekir gibi geliyor bana. Aldıkları dersleri ve yaptıkları projeleri incelediğimde ODTÜ'ye yetersiz gibi geliyor bana. Ama tabi saatlerce laboratuvar dersleri var orada neler yapıyorlar bilmiyorum. Fizik dersinin elektrik kısmından anladığım kadarıyla çok büyük kısmı integral'e dayanıyor ki o da bana en kolay gelen matematik konularından biri o yüzden basit diyebiliyorum. Ama ODTÜ'de çan eğrisi olduğu için ve EE öğrencileri biraz nasıl desem işte öyle :) okuması zor görünüyor. Yani bölümün neredeyse yarısı 4.00 ortalama yapıyor bu da ortalamanın altında kalma olasılığını baya bir artırıyor. Bilgisayar öyle değil ama. Hiç kimse dersleri takmıyor derece yapmayım geçiyim yeter dersen çoğu derste ödevlere biraz uğraşman yetiyor. Mesela şöyle bir örnek vereyim. 1. dönem kimya dersi ee ortalaması 75 iken bilgisayar ortalaması 55 veya 65 gibi birşeydi ki normal geçme notu 70. İş konusuna gelince o konuda bence hiç sıkıntın olmasın. Mühendis olduğun için hiçbir bölümde okul yeterli olmayacaktır. Ama kendini geliştirdiğin sürece iş sıkıntısı çekmeyeceğini düşünüyorum. Mezun tanıdığım diyor ki benim arkadaşlarım iş beğenmiyorlar 2 ay bir yerde çalışıyorlar çıkıp 3 ay başka yerde çalışıyorlar. O makina mühendisiydi ama çok farketmez yani. Söylemeden geçemeyeceğim bir nokta da şu ki eğer ingilizcen iyi değlse ve ben hiçbir şekilde öğrenemem diyorsan bir daha düşün derim. Bölüm hocaları çok sıkı ingilizce kullanmıyorlar ama hazırlık ve sonrasındaki ingilizce derslerinde zorlanabilirsin. Ama eğer ingilizcem iyi veya kötü olsa da ben çalışır öğrenirim diyorsan diğer problemleri kafandan sil.

şimdi ben şunu anlamıyorum

5 mühendisliği içinde barındırıyo diyosunda barındırmayan bi mühendislik soylesene bana bi tane

makinedesen metarulijiden ders almak zorundadır kısmen elektrikten ders almak zorunda.

bilgisayar elektrik elektronikden ders almak zorunda kısmen kontrol mühendisliğinden ders almak zorunda.

inşaat desen jeolojiden haritadan bilmem nerden ders alıyo

yani bu tek bi alanda uzmanlaşma olayı o kadar saçmaki o zaman ne okuyacaz arkadaş soyle bana tek bi alanda uzmanlaşacağım bi mühendislik?

ayrıca ikinci koyuya aldığım yerler hakkındada yorum diğer arkadaşlarıma kalsın

geçen bana 20 kişi saldırdı hepsinin amına kodum gibi bişey diyosun ki bu fiziken pek normal olan bişey gibi durmuyo

ayrıca bana kalırsa en taşşaklı mühendisliklerden biridir şuan elektrik elektronik

yaz kardeş odtü elektrik elektroniği kafan rahat olsun

Mesaj 29 Temmuz 2012 (Pazar) Saat: 18:09'da iqsuz tarafından düzenlendi.

Mesaj 29 Temmuz 2012 (Pazar) Saat: 18:11'da iqsuz tarafından düzenlendi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

odtü mezunu ee ci işsiz kalırım diye korkuyorsa vay halimize :(

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Bilkent EE okuyorum. 

Undergrad eğitimin boyunca herşeyden yüzeysel olarak göreceksin. Hiçbirşeyde adam akıllı sivrileşmen gerekmiyor. Zaten undergradı bitirdiğinde mühendis olmuyorsun sanki, mühendis adayı gibi. Lisans ta asıl mesele, o zaman sivrileşiyorsun. 

ODTÜ EE den olanlar var forumda cevaplarlar bildiğim kadarıyla da , benim ODTÜ EE deki arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla anlatayım. 

- Lablar yeterince verimli geçmez, senden bir devre isterler şeması hazır, yaparsın ölçersin sonra verdikleri grafiği osilatörde görmeye çalışırsın. Ama neden nasıl sorularını pek cevaplamaz bu. Bilkent te de durum PHYS101-102 için aynı. 

- Gittiğinde görürsün EE nin içinde iyi programlama bilen insanlar vardır. Çoğu CS çiden iyi olabilirler (üstteki arkadaş kızmasın) onlardan CS alanına yönelen olabilir. Ama genel ilgi olarak düşün, yüksek lisansta ve stajlarında daha netleşir bu ilgi. 

- ODTÜ EE den mezun olsan işsiz kalır mısın peki ? Şimdi şöyle. Bu soruya gülerler, Türkiye'de herhangi bir üniversitenin verebileceği en iyi eğitimlerden birini veriyor ODTÜ EE, gerisi sana kalmış. Tıp okusan ama yatarsan da bitirdiğinde iş garantin olur, ama malca bir seçenektir bence. Biraz kendine güven, iş garantisi senin seçimini bu noktada pek etkilememeli diye düşünüyorum. Kaldı ki ODTÜ EE deyim desen ayrı bir etkisi olucak, kendini geliştirirsen rahatlıkla yurtdışında iyi bir üniversiteye Phd e gidebilirsin. Not ortalaması içinse, ne kadar çalışırsan o kadar alırsın diyebilirim malesef Türkiye'de durumlar %95 senin ilgini ve becerini değil, sınavda kağıda yazdığını ölçüyor. O yüzden ders çalışmanı sıkı tutman gerekli.

EE içinse, ODTÜ'den bağımsız olarak, iyi bir bölüm. Sayısal çok seviyorsan, devrelere ilgiliysen AC/DC dinliyorsan ve IronMan ben olucam diyorsan okumalısın. 

Yine her türlü sorun için yardımcı olmaya çalışırım. 

http://yigitdemirag.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

Uludağ mezunuyum. Sana tavsiyem ingilizceni çok iyi geliştir. 4 sene vaktin var mesleğe atılmak için, bu sürede yalayıp yutabilirsin istersen. İmkanın olursa erasmus filan yap.

Okuldaki derslerle sadece konuların temel taşlarını öğrenirsin, hiç bir konuda uzman olmazsın. Gerisi tamamen senin çabalarınla gelişecek. Zaten başladıktan sonra göreceksin durumu, ilgini çeken alana yönelip araştırmalar yapmaya balayacaksın. Seni geliştirecek olan bu kendi çalışmalarındır.

Ders geçme konusunda zorlanırmısın? Olabilir ama çalıştıktan sonra geçilemeyecek ders yoktur.

Bunun haricinde okulda aktif ol! Hocalarınla aranı iyi tut. Unutmaki onların sanayi ile bağlantıları var, işine yarayacaktır ilerde. Topluluklara katıl. Mesela ODTÜnün çok güzel bir robot topluluğu var. Stajlarda kendini geliştirmeye, bağlantılar kurmaya uğraş. Bunları yaptktan sonra işsiz kalırmısın sence? Kaldıki elektronik sektöründe en büyük iş hacmi İstanbul ve Ankara'da. Başlangıçta tabiki zorluklar çekilir, ama bu ezilme değil pişme dönemindir.

Son olarak ODTÜ ee düşünüp kafan karışıyorsa diğer seçenek nedir? Tek seçenek tıp olabilir bence. Buda senin isteğin senin zevklerine kalmış bir seçim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

evet günlerdir beklediğim konu sonunda açıldı ve güzel cevaplar geliyor.

Araya biraz da itü elektronik haberleşme yorumları sıkıştırsak çok iyi olacak bana?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apollon
    apollon's avatar
    Erkek

söylediklerinizi değerlendiriyorum.lütfen daha fazla yorum hala karar veremedim...

2. ve 3 satırdaki sorularada cevap lütfen

Mesaj 30 Temmuz 2012 (Pazartesi) Saat: 12:15'da apollon tarafından düzenlendi.

ne kral ol ne paşa pic ol hayatını yaşa!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

benim posttan sonra yorum gelmemiş olaya bak :/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

iQsuz bunu yazdı:

uLtRaLoVeR bunu yazdı:

şimdi ben şunu anlamıyorum

5 mühendisliği içinde barındırıyo diyosunda barındırmayan bi mühendislik soylesene bana bi tane

makinedesen metarulijiden ders almak zorundadır kısmen elektrikten ders almak zorunda.

bilgisayar elektrik elektronikden ders almak zorunda kısmen kontrol mühendisliğinden ders almak zorunda.

inşaat desen jeolojiden haritadan bilmem nerden ders alıyo

yani bu tek bi alanda uzmanlaşma olayı o kadar saçmaki o zaman ne okuyacaz arkadaş soyle bana tek bi alanda uzmanlaşacağım bi mühendislik?

ayrıca ikinci koyuya aldığım yerler hakkındada yorum diğer arkadaşlarıma kalsın

geçen bana 20 kişi saldırdı hepsinin amına kodum gibi bişey diyosun ki bu fiziken pek normal olan bişey gibi durmuyo

ayrıca bana kalırsa en taşşaklı mühendisliklerden biridir şuan elektrik elektronik

yaz kardeş odtü elektrik elektroniği kafan rahat olsun

Mesaj 29 Temmuz 2012 (Pazar) Saat: 18:09'da iqsuz tarafından düzenlendi.

Mesaj 29 Temmuz 2012 (Pazar) Saat: 18:11'da iqsuz tarafından düzenlendi.

şarap mühendisliği

arkadaşım sana da realist bir yorum, nereye gidersen git mutsuz olacasın çünkü ne istediğini bilmiyorsun, böyle sorular dışarıdan birilerine sorulmaz çoktan ne yapmak istediğini bilmen lazım senin.

Mesaj 30 Temmuz 2012 (Pazartesi) Saat: 19:08'da VBDream tarafından düzenlendi.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

arkadaşım sana da realist bir yorum, nereye gidersen git mutsuz olacasın çünkü ne istediğini bilmiyorsun, böyle sorular dışarıdan birilerine sorulmaz çoktan ne yapmak istediğini bilmen lazım senin.

Mesaj 30 Temmuz 2012 (Pazartesi) Saat: 19:08'da VBDream tarafından düzenlendi.

haklısın

Toplam Hit: 1667 Toplam Mesaj: 14