folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Motomot Çeviri Kur'an

Motomot Çeviri Kur'an

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Genelleme yapacaksak yandık.

Ben de üniversite ortamlarında içki içmiyorum dediğimde aa neden yobazmısın denilmesin istiyorum psikolojik baskı yapılmasın istiyorum. Param olmadığında çydd den burs almak istiyorum dinim sorgulanmadan. Gerçi daha kazanamadık üniversite ama arkadaşların yanında hadi lan namaza gidelim dediğimde yavaş lan fişlenmeyek denilmesin istiyorum. 

Ha bide tabi alkışlarla başörtülü kadınlar üniversitelerden kovulmasın ha bi de tüm kadınların denize girdiği yerde haşoma giyince ıy çekmesinler. Ya hepsini geçtim cuma günü çalışmak zorunda kalmayım cuma kaçıyor

Yahu bir de okulda selamın aleyküm dedim diye dayak atmayın lan bana o çok ağırıma gitmişti sen okul birincisisin yobaz mı olacan demişlerdi tee ilkokulda.

Daha imamlar namaz kıldırsın elin amerikalısı uzaya çıksın geyiği var da oralara girmicem.

Benim verdiğim örneklere bak seninkilere bak. Size ne desek boş. Ben cinsel organımı kestiler diyorum sen arap selamından bahsediyorsun. Hastalandığınızda hastaneye değil camiye gidin herkes neye inanıyorsa ondan şifa bulsun.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Ben de üniversite ortamlarında içki içmiyorum dediğimde aa neden yobazmısın denilmesin istiyorum psikolojik baskı yapılmasın istiyorum. Param olmadığında çydd den burs almak istiyorum dinim sorgulanmadan. Gerçi daha kazanamadık üniversite ama arkadaşların yanında hadi lan namaza gidelim dediğimde yavaş lan fişlenmeyek denilmesin istiyorum. 

Ha bide tabi alkışlarla başörtülü kadınlar üniversitelerden kovulmasın ha bi de tüm kadınların denize girdiği yerde haşoma giyince ıy çekmesinler. Ya hepsini geçtim cuma günü çalışmak zorunda kalmayım cuma kaçıyor

Yahu bir de okulda selamın aleyküm dedim diye dayak atmayın lan bana o çok ağırıma gitmişti sen okul birincisisin yobaz mı olacan demişlerdi tee ilkokulda.

Daha imamlar namaz kıldırsın elin amerikalısı uzaya çıksın geyiği var da oralara girmicem.

Benim verdiğim örneklere bak seninkilere bak. Size ne desek boş. Ben cinsel organımı kestiler diyorum sen arap selamından bahsediyorsun. Hastalandığınızda hastaneye değil camiye gidin herkes neye inanıyorsa ondan şifa bulsun.

Hocam sanırım sidik yarıştırıyorsun bana uyar benim yaşım küçük.

Madem öyle herkes kendi dinine inanan insanlardan tedavi olsun. Bana uyar.

Benimkilere bak seninkilere bak diyorsun da gören de cinsel organın işlev yapmaz hale geldi sanacak. Yahu millet sağlık için yapıyor

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Vay arkadaş sayfa 8 konu evrim teorisine gelmiş  gelmiş :)

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo
    by_Tet bunu yazdı

yok hacı öyle şeyler ya, bakma her yerde çok uç gruplar var, sen gidip en uç adama namaz dersen gerginlik çıkar, bizim okulda bak okulda olduğumuz her vakitte arkadaş hadi gel namaza giderim yok bize dokunuyor diye espri yaparız çay içiyoruz biz şurda namazdan sonra oraya gelirsin deriz gelincede aynen devam ederiz, daha bir günde namaza giden adama yobaz mısın sen demedik, sınıfın yarısı kapalı yarısı açık dahada hiç kapalı açık muhabbeti olmadı hatta bi kız var bi dönem açık takılıyor bi dönem kapalı o kadar rahatız :D ben hep kendi çevremden bahsettimde okulun tamamı böyle aha sürekli şahit oluyorum bi arkadaş grubundan biri mescidin önünde ben namaza gidiyorum diyor diğerleride atıyorum işte tamam bizde burda bi sigara içelim çabuk gel diyorlar, çabuk gelmesini söylemek saygısızlıksa bilmem ama onun dışında okulda dindar dinsiz kavgasına hiç denk gelmedim ben, ama sen gidip iki taraftanda uç noktaların olduğu okullardan bahsediyorsan o ayrı, yıllardır biliniyor hangi okulda hangi kimlikten öğrencilerin olduğu, şimdi diyemezsinki ben istediğim okula gidemez miyim diye ama bu olay dindar dinsiz olayı değil insanlar gruplaşmaya başladığı zaman bu sıkıntı her zaman olur diğer tarafın ağırlıkta olduğu okullardada devrim diyemezsin bu kadar basit işte

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

meallerde sıkıntı olması normaldir, bu sadece arapça için değil her dil için böyledir. Mesela ben ingilizce bir şeyleri çevirince, başka biri farklı bir şekilde çevirebiliyor.. Bir de eskiden kullanılan tabirleri bilmek var, bazı kelimeler günümüzde farklı anlamlar yüklenebiliyor...  O yüzden o dönemi baz almak gerekiyor.

Benim yaptığım şey gayet basit, internette bir sürü kur'an arama motoru var, adamlar tüm mealleri alt alta yazıyorlar, hepsini okuyarak anlamı çıkarabilirsin.

Dil tabi ki "canlıdır" ve "değişim" geçirir

Bu sıkıntı sadee bir dilden başka bir dile çevirirken değil bir dili kndine çeviriken de  oluyor.. anlayışlar "anlamalar" da farklı olabiliyor.. Bunun dışında 700 snesinde konuşulan arapça  ile bu günkü arapça da bir değil.. anlam kaymaları olabiliyor hatta kelimeler tamamen zıt anlamlar da kazanbiliyorlar.. Bildiğim kadarıyla Bu konuda yani O dönemin arapçası konusnda Ürdünde bir üniversite yetkin imiş..

Çeviri- meallaere tekrar gelirsek Bu gün İhsan Eliaçık Hocanın bir vdeosunu izledim.. Mucize hakkında 

Özetle diyor ki Kuranın orijinalinde Mucize diye bir şey geçmez ve bunu tanımaz tanımayı  reddeder "ayet" kavramını kullanı fakat meallerde hep mucize diye çevrilmiştir diyor

Çeviri konusuna tekrar dönersek

İlk vahiy bildiğiniz gibi 

"Oku! Yaratan Rabbinin ismiyle  oku"

Arapça İkra = Oku ( Yazılanı Oku - içinden geleni oku- ezberinden oku - ilham ediilenden oku - şairler gibi  türkü "çığırır gibi) anlamları vardır -mış ben de sonradan öğrendim--  ki ikra Arapçada aynı zmanda regl eklimesiyle de aynı kökten içinde kendiliğinden oluşanı çıkarma kavramındna hareketle 

Türkçedek Oku kelimesi de regl dşında aslında hemen hemen aynı anlamlrı kavramları taşıyor. Bu gün günlük  kullanımda her ne kadar sadece yazıyı okumak anlamında kullanıyor ıolsakk da Şarkı - okuma ( 30-40 yıl önce okuyucu deniyordu ) Beddua okuma , söyleneme anlamınd a da kullanılıyor

Benim de inancım odur ki 

Peygamberin "ben okuma bilmem " diyerek itirazındaki nokta yazı bilmemesi değildir ki 40 yaşında bir tacirin o anlamda okuma bilmemesi pek olanaklı değil .. Şaireler gibi irticalen - ilahi ilhamla- okuma bilmem  dediğdir

http://www.bianet.org/biamag/yasam/154711-oku-kelimesinin-kokenine-yolculuk?fb_action_ids=10153126546211737&fb_action_types=og.likes

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    DarkSkull bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

hocam 18 yaşına kadar ailen ne derse onu yapmak zorundasın. kuran da çocuğunun aletini kes demiyor şimdi çıkıp bunun üstünden islam düşmanlığı yapmak saçma. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

@ Unbalanced hocam Türkçe Aatürk devrimleriyle katledilmedi tam aksine  yaralarını saramaya başladı .. Duayn da sanki osmalıda %90 okuma oranı vardır sanır.. Geçiniz bunları 150 sene önceki dili anlamıyoruz da Yunusun dilini anlıyoruz şükür olsun

1000 yıldır canı çıkarılmaya çıkarılan Türkçe gazinin sayesinde ölüm döşeğinden çıkarılmıştır

Hesap soracaksan 100 yıl önce arapçayı terkedenlerden değil 1000 yıl önce Türkçeyi terkedenlerden soracaksın

Siz sanıyor musunuz ki Türkçe 200 kelimeden ibarettir .. Ki ya Türkçenin eklemli yapısındna dolayı kavram kelime türetmek çok kolaydır ..

Diğer taraftan daha önce dediğim gibi canlı bir varlıktır.. Gerek Fiziki coğrafya gerekse Beşeri coğrafya da bunda belirleyicidir.

Biz şehirliler için koyun koyundur.. Ama git bir köylüye kuzu, toklu, şişek den bahseder , sığır dersin buzağısı vardr danası vardır düvesi vardır

Sen kum der geçersin Tuareg belki sana 50 çeşit kum sayar gibi

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    Keyr00t bunu yazdı

Adam bir soru sordu ilgilisi gelip cevap verir.

Ateist müridleri anlayamıyorum insan inanmadığı bir şeye ilgisiz olmalı kendisine dokunan bi tarafı yoksa onu umursamamalı ama arkadaşlar ısrarla nerde bir inançla ilgili konu varsa sıraya dizilip cevap yetiştirme derdine giriyor

Bu nasıl bi şizofrenidir anlamış değilim.

Kim demiş yok diye. Ufak yerlerde memurluk yap bakalım nasıl baskı görüyorsun. Sohbete niye gelmiyorsun, niye namaz kılmıyorsun, kızsan sıçtın zaten niye öyle giyiniyorsun, niye kapanmıyorsun. Ayrıca diyanete ayrılan para sağlığa, bilime neden ayrılmasın hastanelerde perişan oluyor millet. Adım başı cami var sokakta ezan saati telefonla konuşamıyoruz. Ek olarak sesle kolay kolay uyanmam ama uyansaydım her sabah sabahın köründe beni ezan sesiyle uyandırmaya ne hakkınız var. Ben de yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyorum ama evde dinlemiyorum gecenin 3'ünde müzik açsam 10 dakika da olsa dinlesem o müziğe tahammül edecek müslüman var mı?

Bu yazdıklarım haricinde herkes kendi kişisel olarak isterse evinin duvarına tapsın sabaha kadar yüzünü duvarlara sürsün kimseyi ilgilendirmez. Ben de Empyrium dinleyerek huzur buluyorum ama kimseye zararım yok.

Aklıma gelmişken bana sormadan sünnet edildim çükümü geri istiyorum.

yaw kardeşim sen birtakim müslümanlardan baskı gordun diye icinde islamla alakali olan her konuya atlayacakmisin?

cahil insanlar sana sorun oluşturdu diye kendi halinde kurani anlamaya çalışan bir adamin konusunu baltalayarak farkin kaliyormu o şikayetçi olduğun adamlardan? 

ha sen ha onlar bi rahat birakin insanlari. çoğu kisinin aksine anlayarak arastirarak inanmayi secmis bir arkadas soru sormus illa gelip bir laf edeceksin etmrzsen ölürsün

hadi bir kizginligin var girdin lafimi soyleyeyim dedin hadi murid olman hasebiyle eyvallah diyelim bari kalkip bunu hakkinmis hakliymis gibi savunma. bu sozlerimi sadece sana degil bu konuda kendi inanc yada inancsizligini ortaya dokmek isteyen herkese soyluyorum.

Keyr00t tarafından 23/May/15 19:58 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    Kizilgun bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

hocam 18 yaşına kadar ailen ne derse onu yapmak zorundasın. kuran da çocuğunun aletini kes demiyor şimdi çıkıp bunun üstünden islam düşmanlığı yapmak saçma. 

Hastalandığınızda camiiye gidin ne demek lan :D dfsfjghflhkjfgdfgf

olm psikopat mısınız siz? nasıl bilgisiz, cahilce yorumlar bunlar. 

**

Ayrıca şunu belirteyim, Arapçadaki dil zenginliği çoktur, çokçoktur yani öyle böyle değil. İngilizce de bayan ve erkeğe hitap için nasıl "he" - "she" varsa Arapçada da aynı şekilde var. Zaten kime sorarsanız Arapça ile İngilizce'nin temeli birbirine benzer der. Bu nedenle, ingilizce Kurân mealleri çok doğru anlam çıkarabiliyor. Tabi, doğru adamı seçmek önemli. Sanırım, en iyi ingilizce meal Yusuf İslamındı. 

Daniel-Koo tarafından 23/May/15 20:38 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı
    Kizilgun bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Hastalandığınızda camiiye gidin ne demek lan :D dfsfjghflhkjfgdfgf

olm psikopat mısınız siz? nasıl bilgisiz, cahilce yorumlar bunlar. 

**

Ayrıca şunu belirteyim, Arapçadaki dil zenginliği çoktur, çokçoktur yani öyle böyle değil. İngilizce de bayan ve erkeğe hitap için nasıl "he" - "she" varsa Arapçada da aynı şekilde var. Zaten kime sorarsanız Arapça ile İngilizce'nin temeli birbirine benzer der. Bu nedenle, ingilizce Kurân mealleri çok doğru anlam çıkarabiliyor. Tabi, doğru adamı seçmek önemli. Sanırım, en iyi ingilizce meal Yusuf İslamındı. 

Arkadaşın tükkanda sadaka kutusu/kumbarası gördüm, önünde kocaman "sadaka hastalığı önler" yazıyıor :) Google'da karın ağrısı duası yazsan bile sonuç çıkıyor :D Sıddık hocaya gittim nefesi kuvvetli kanserim geçti diyenler de var :D Daha ne olsun.

Balyoz99 tarafından 23/May/15 22:46 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
Toplam Hit: 11412 Toplam Mesaj: 102