Ne Çok Şey Yapıyoruz.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

Gündüz 10, gece 14 saat olmak üzere vardiyalı çalışıyorum. İşyerinde bütün gün ayaktayım dolayısıyla yoruluyorum.

Buna rağmen işten arta kalan zamanımda kitap okuyorum, film - dizi seyrediyorum, ellerinizden ısırır 2 kızıma ve hatuna vakit ayırıyorum.

Bunu söyleme sebebim bugün iş arkadaşlımla konuşurken kendine dahi vakit ayıramadığını anca haftasonu bunları yaptığını söyledi. Bunu söyleyince ne çok şey yaptığımı farkettim. Belki farkında değiliz ama günün muhasebesini yapınca bi çok şey yaptığımız ortaya çıkıyo.. 

Sizleri muhabbetle kucaklıyorum.. 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Çok şey yapmak bir yana, dolu çok şey yapmak bir yana bence. 
    Ve senin bu yaptıkların en azından benim perspektifimden yana oldukça dolu şey yapmak. 
    Rutin ve mecburi olan iş yaşamını devam ettiriyor, kalan zamanını kendine ve ailene vakit ayırarak harcıyorsun. 

Kendim için de bir değişim örneği vermek istiyorum. 

Yaş 25, 50 gün önce askerden geldim. Ve askerden önce yaşadığım hayat aslında hayat değilmiş onu gördüm. 
    50 günde işimi kurdum, zengin ve kalifiye bir muhitte, insanların kaliteli ve sohbete kaliteli zaman geçirmeye olanaklı ve güzel baktığı bir yerde yer alıyorum. 
    Evim ise, varoş ve lanet bir şehir, üstelik bu şehre çocukken tapardık, büyüdük nefret ettik. 

Bugün yorgunluğumdan ofisi açmadım, sabaha kadar dizi izledim. Akşam üstü uyandım, traş oldum duş aldım. 
    Ve iş hayatım ile birlikte yer alan ufak aktivitelere 50 günde o kadar alışmış ve evde oturmanın o kadar kötü geldiğini fark ettim ki, 
    Bir an önce pazartesi olmasını beklediğimi de gördüm. 

Akşamdan götürülecek evraklarımı ve eşyalarımı hazırlar, sabah uyanır ve ofisimi açar ilk öncelik olarak kapıda bir türk kahvesi orta şekeri bir de su sigara yapıştırırım. 
    Sonra ofise geçer, spotfiy listeme giriş yapar, evrakları ve günlük yapılacaklar adına randevu ve işlerimi kontrol ederim. Devamlı taşıdığım not defterim ve not alma alışkanlığımı da gene askerde kazandım. 
    Hiç bir şeyi unutmuyor, hiç bir işi kaçırmıyor ve eksiksiz iş yapıyorum. 

Pasaj içerisinde ki esnaflarla sohbet ablalar abiler, gelen müşteriler ile iş gelecek ve kariyer adına sohbetler, ticari anlaşmalar için arayışlar ve akabinde de görüşülen insanlar, 
    Yeni açtım diye hayırlı olsuna gelen tanıdıklar, onlarla içilen kahveler, gün içerisinde hemen semt değiştirip halledilmesi gereken evrak işlerini halletmek, tanışılan insanların mekanlarında birer güzel kahve içmek, 
    Gün sonu ofise gelip, oh be diyip eve gelmek. Duş almak kişisel bakım yapmak, bir bölüm dizi izlemek, ve yarın ki planları ayarlamak. 

Yıllar boyunca sıkıldığım ve lanet ettiğim bombok hayatıma dair öğrendiğim özel şeydir ; 
    Kendi kafamızın esiri altında, esaret dolu yılları kendimize biz etmişiz. 

Arkadaşlarım, yaşam tarzım, isteklerim, hayallerim, saç tarzım, giyim tarzın, konuşma tarzım, düşünce biçimim, 
    Dengesiz olan her türlü ruh halim, tanımadığım yönlerim tanıdığım yönlerim, kendimle geçirdiğim vaktin önemi ve güzelliği, 
    İmkansızlıklar içerisinden imkanlar yaratmanın getirdiği muazzam başarı ve güç hissi. 

Ülkenin durumu içler acısı, insanlar çok gergin, kafalar çok karmaşık, duygusal veya mantıksal olarak düşünebilen, düşünse bile, 
    Bunları sağlıklı şekilde faaliyete dökemeyen, dışı pamuk içi bir pislik yığını olan, sambalı konak bölüm bin otuz entrikaları ile dolmuş zihinler, 
    Cinayetler, bitmiş ekonomi, işsiz insanlar, zor durumda olanlar, yalnızlar, kimsesizler, derdi olanlar, derdi olmayanlar, toz pembe yaşama lüksüne sahip olanlar, 
    Üç kuruş için bu derdi günlerce çekenler... Derken, tüm bu hengamenin altında, insan bir gününe o kadar çok sıkıştırıyor ki, gün doğumundan batımına kadar, 
    Pişman olmadığın ve zevkle yaptığın vede boş olmayan her faaliyet bence bir insanın kendisine yapabileceği en güzel yeterliliktir. 

Der ve çekilirim. Selametle :*

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

dediklerin kişiye göre değişir ama mesela ben= malulende olsa emekli adamın tekiyim (: gündüz veya gece hiçbirşey yapmıyorum. sadece yürümede ve konuşmada sıkıntılarım devam ediyor bunlarla alakalı çalışmalar yapıyorum. 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

dediklerin kişiye göre değişir ama mesela ben= malulende olsa emekli adamın tekiyim (: gündüz veya gece hiçbirşey yapmıyorum. sadece yürümede ve konuşmada sıkıntılarım devam ediyor bunlarla alakalı çalışmalar yapıyorum. 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Zamanı yönetmek önemli bir beceri, özellikle bu devirde. Zaman az gibi görünse de kaliteli geçirmek ve planlı olmak doldu dolu yaşamayı sağlıyor. Plansız ve kalitesiz işler de zamanı öldürmek oluyor ve doyumsuz bir hayat getiriyor. Kaliteli dediğim ise mutlu eden aktivite. Yani boş boş telefonda amaçsız sayfaları gezmek değil. Evin içinde boş boş gezip ofla puf demek de değil. Çocukla oyun oynamak, bilgisayarda oyun oynamak (süre sınırlı), yürüyüş yapmak, sevdiklerinle sohbet, spor yapmak, kitap okumak, hobi uğraşları, alışveriş vs

Burada önemli olan anlamlı ve kaliteli zaman geçirdiğinden emin olmak ve planlı olunca ne kadar plansız işlere de denk gelsen daha tatmin edici zaman yönetmiş oluyoruz. Dolasıyla daha dolu dolu bir hayatımız oluyor.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

@EricNorthman @kuytul

İkinizde haklısınız, "çok" tan ziyade "dolu" zaman geçirmek önemli. Bu kadar zamansızlığımın, zamansızlığımızın arasına bunları sıkıştırmak çok önemli bişey yoksa et torbasından farkımız kalmaz..

@ajan1111

Üstadım sana da çok geçmiş olsun, seviliyosun.. 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

mutlu olduğu işi yapana

ailesi, sevdikleri yanında olana

hayallerini yaşayabilene

hayat ne güzel...

kimileri var ki; mutlu değil, huzur yok, hayattan tat almıyor.  hayat mücadelesinde kaybolmuş günü kurtarmanın peşinde

hal böyleyken milyon tane şey yapsa ne olur ki

garibanın yüzü gülür mü?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

gelecege yonelik planlarla icinde bulundugu anı yasamayi unutmamali insan: bekledigi gelecek gelmeden evvel bu diyârı terk edebilir.

hedefleri olmalı, ama sahip olduklarina da kanaat etmeli insan: sahip olamadiklarinin hüznü ve hırsı ile hayatını kendine zindan edebilir.

bir çocuk, bir ağaç, bir hayrat.. geleceğe birşey bırakmalı insan: ağlasa da gülse de, son nefesi verirken boşa geçirilmiş bir ömür ile yüzleşebilir.

yanlışından öğrenmeli, kendisiyle barışmalı, düştüğü noktada ayağa kalkmalı insan: hayata küsüp, arabesk isyanlarda kaybolabilir.

hayatlar değişken, başlangıcı ve sonu ortak. akan zamanı hissetmeli insan: acıya sabır, nimete şükür edebilir, başardım dediği noktada mütevazi kalabilir.

unuttuğu noktada, hatırlatacak mertlikte dostlar edinmeli insan: bukalemunlar arasında yolunu, karakterini şaşırabilir.

elini vicdanına koyup baktığında yürüdüğü yolu önce kendi onaylamalı insan, veda etmek üzere gözlerini kaparken belki de gülümseyebilir.

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Eğer ki evde çocuk varsa mutlaka birlikte etkinlik, oyun vs.. yapmaya çalışın. Onlarla iletişim yolunu bulmaya çalışın. Zamanı onlarla paylaşın.

Açıkçası ben onlarla netten buldugum ve onların da eşlik edebileceği etkinlikleri yapıyorum. Kendi internet sitemde de yayınlıyorum ayrıca.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

Eğer ki evde çocuk varsa mutlaka birlikte etkinlik, oyun vs.. yapmaya çalışın. Onlarla iletişim yolunu bulmaya çalışın. Zamanı onlarla paylaşın.

Açıkçası ben onlarla netten buldugum ve onların da eşlik edebileceği etkinlikleri yapıyorum. Kendi internet sitemde de yayınlıyorum ayrıca.

Ben de onun derdindeyim. Arkadaş evde afedersin malak gibi yatıyo demek. Çocuk yetiştirmek sadece beslemek değil... Onun ev ortamını tam bilemem ama zaman ayırmasın bilmeli

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek

ben yapmiyorum belki de yapamiyorum neredeyse 21 yasindayim ogrenciyim su son alti ayi bile baz alirsak ciddi anlamda hicbir sey yapmadim. sadece yattim. eskiden film felan izler kitap felan okurdum o yetimi de kaybettim son 6 ayda 5-6 film anca izledim ve sadece 2 kitap okudum. sabah kalkiyorum kahvalti falan derken saati 11-12 yapiyorum 1-2 el oyun oynuyorum sonra arkadaslarimla disari cikiyoruz gece 11-12'de donup yatiyorum. bir sonraki gun yine ayni dongu. gun icinde belki cok sey yapiyor gibi gorunebilirim ama verimli,elle tutulur hicbir sey yapmiyorum . dil gelistirecektim photoshop-blenderda gelistirecektim kendimi ama yok maymun istahimizla baslayip oldugumuz yerde saydik. simdi dersler baslayacak ayni donguye sadece 3-4 saat google meet uygulamasi girecek. eskiden hayallerim hedeflerim vardi zamanla ne heves kaldi ne bir sey . zaten ekonomi ve ulkenin durumu sag olsun elimizi kolumuzu bagliyor. hobi amacli kalitesiz bir enstruman bile almak istesen 1k bayiliyorsun. calisayim diyordum onuda yapmadim hem corona var hemde okul baslayinca calisamam diye . valla su dunyaya ot olarak geldim biraz buyumus bir ot olarak ayrilacagim

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
Toplam Hit: 2619 Toplam Mesaj: 21
farkındalık yaptıklarımız