folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Otomobil Lastiğine Sıcak Yama Yaptırmak

Otomobil Lastiğine Sıcak Yama Yaptırmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba;

Yaklaşık 20 gün önce aldığım 4 adat kormoran lastiğimin sol öndeki bugun kaldırıma vurmam sonucunda yanak bölgesinden patladı.

Sıfır lastik olması sebebi ile içim bir cız etmedi değil. Lastikçi Tamiri mümkün değil dedi, fakat internette araştırdığımda sıcak yama diye birşey gördüm daha önce yatıran varmı? Çok uzun yola giden birisi değilim. Yedek lastiği taktim fakat ondada balon olduğunu fark ettik. Bütçem kısıtılı yeni lastik 380 lira civarı sıcak yama ise 100 lira istediler. Kafam karışık tavsiyenize ihtiyacım var tabiki en sağlıklısı yeni lastik almak fakat dediğim gibi bütcede sıkntı var.Sıcak yama yaptırıp kulanan var mıdır?

Kafan seni dağıtmadan sen onu dağıt...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

100 liraya ikinci el lastik bak hocam.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

yamayla ugrasma can tasıyor al yenisini yada ikinci el temiz bak

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Kormoran dediğin lastik michelin'in uzak doğuya sattığı lastiktir dostum yani hammadde olarak michelindir sadece poliamid miktarı bir nebze düşürülmüştür o da sağlamlıktan değil yol tutuştan yüzde 2 feragattir, telif ve anlaşmalar yüzünden michelin her ülkede satılamıyor, yani sen o lastiği öyle güzel bir açıyla vurmuşsun ki perte çıkarmışsın, hayır gelmez o lastikten değiştireceksin.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Yanak kısmına tamir olmaz. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Kendin yazmışsın yanakta balon var diye güvenemiyorsun, yanağı patlak lastiği yama ile onarıp kullanmayı nasıl düşünebiliyorsun?

Aracın yer ile temas eden tek noktası, en son riske edilecek şeylerden birisi lastik. İnsanlar yağmurda tutuşu A olsun, Kuru zeminde A olsun diye bir saat lastik araştırması yapıyor, sen yanağı patlak lastik kullanılır mı diyorsun :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Kendin yazmışsın yanakta balon var diye güvenemiyorsun, yanağı patlak lastiği yama ile onarıp kullanmayı nasıl düşünebiliyorsun?

Aracın yer ile temas eden tek noktası, en son riske edilecek şeylerden birisi lastik. İnsanlar yağmurda tutuşu A olsun, Kuru zeminde A olsun diye bir saat lastik araştırması yapıyor, sen yanağı patlak lastik kullanılır mı diyorsun :)

ben mi yanlış anladım? lastiğin Yanağı ile Tabanı(yada sırtı) arasında fark var. 

yapılan Sıcak Yama işlemi, lastiğin Sırt kısmına(yere basan,temas eden bölgesine) yapılıyor. 

diğer detây'lar konusunda aynı fikirdeyim. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mezantalac
    Mezantalac's avatar
    Erkek

Yapman gereken yeni bir lastik daha almak. Beklemediğin anda yırtılırsa ciddi kaza geçirebilirsin. 

"Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden,yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın.Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl. Yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır. Hayal et. Keşfet." (Mark Twain)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Hacı sağdan soldan bul yeni al yama olmaz yanakta çok riksli 

Çok sıkılıyom
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aloryan
    Aloryan's avatar
    Erkek

lastiğin şakası olmaz alabiliyorsan yenisini al. 2.el alacaksan güvenilir bir yerden al telleri kırık lastik çekme yapar! 

yeni gibi diye 2.el satılan lastiklerin dış yüzü iyi ama tellerden hasarlı olabiliyor dikkat etmekte fayda var aldığın lastiği sonra başka bir lastikciye uğrayıp göster.

Her zaman derim = Bilmemek Ayıp deil Ögrenmemek Ayıp
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

ben mi yanlış anladım? lastiğin Yanağı ile Tabanı(yada sırtı) arasında fark var. 

yapılan Sıcak Yama işlemi, lastiğin Sırt kısmına(yere basan,temas eden bölgesine) yapılıyor. 

diğer detây'lar konusunda aynı fikirdeyim. 

Nasıl anladın bilemiyorum ama yanak kısmı özellikle çukurlarda, virajlarda, kasislerde, tümseklerde, taş üzerinden geçişlerde  vs çok esnek ve hızlı hareketler gerçekleştirdiği için hasar görmeye çok müsait. Bu kısımdan hasar gören veya baloncuk çıkaran lastik içerisindeki teller özelliğini yitirmiştir. Baloncuk olan lastiğin kullanılmaması gerekir denmesinin sebebi de düz yolda giderken bile patlamaya çok müsait olmasıdır.

Taban kısmı ise hem daha kalındır, hem de daha az esnek hareketler yapar. En fazla taşın üzerinden geçerken içe doğru esner ama bu yapılan sıcak yamanın atmasına neden olacak kadar esnek bir hareket değildir. Şu iki videoda lastiğin önemi daha net belli oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wTQ5vyoSx_U

https://www.youtube.com/watch?v=4FOIubWv6Cs

Toplam Hit: 1579 Toplam Mesaj: 17
sıcak yama