folder Tahribat.com Forumları
linefolder Google / Yandex / Bing ve Servisleri
linefolder Özgün Arama Motoru Geliştirmek...

Özgün Arama Motoru Geliştirmek...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek

Öncelikle şubu belirteyim arama motoru hakkında ufak tefek bilgim var ama altyapısı, bilgileri örümcek denen program ile nasıl çektiği, o kadar bilgiyi database olarak (ya da nasıl yapıyorsa) nasıl barındırıp hızlıca bularak servis ettiği, başlangıç için ne kadarlık bir donanaım ve internet hızı gerektiği,ne tür yazılımlar kullanıldığı hakkında teferruatlı bir teknik bilgi sahibi değilim. Ayrıca son zamanlardaki geliyoo.com olayını da biliyorm. Benim merak ettiğim bu işten anlayan müridler bunun algoritması, kodlaması nasıl, hangi programlar, programlama dilleri, vb. kullanılıyor. Diyelim ufak birşey yaptım. muridaramamotoru.org gibi birşey. Önümdeki yol haritası nedir.?

Hayırlısı...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

Bu kadar bilgisizlik içinde (Bu konu için) bu soruyu sorman sadece zaman kaybı gibi duruyor.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hocam cok genis bir konu. Bu kadar genis bir konuyu burada ancak ucundan bucagindan konusabiliriz teknik tarafiyla ilgili. Ancak apache'nin opensource projeleri ile basit bir arama motoru cikarabilirsin (hadoop, solr, tika, lucene, nutch vs.). Boyle bir firsati degerlendirmeyi dusunuyorsan daha spesifik bir alanda arama motoru dusunmeni tavsiye ederim. Illa web uzerinde hurraa arama degilde. Mesela tip alaninda bir tomografiyi arattirabilecek, yada ulastirma alaninda muhendislerin islerini kolaylastiracak aramalar yapan seyler gelistirebilirsin. Yalnis hatirlamiyorsam turk bir firma buyuk ulasim ve yapi isleri icin buna benzer fantastik bir urun gelistirmisti ve gayet guzel ozellikleri vardi.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

#firstThingsFirst

Veritabanın olacak illaki. Aşağıdaki örnek sql cümlesiyle tablodaki veriler içinde arama yapabilirsin:

select * from mesajlar where mesaj like '%kelime%'

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    Erdem bunu yazdı

Bu kadar bilgisizlik içinde (Bu konu için) bu soruyu sorman sadece zaman kaybı gibi duruyor.

Teşekkür ederim. Sen zaman kaybetme hocam. Benimki merak sadece.

Hayırlısı...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Hocam cok genis bir konu. Bu kadar genis bir konuyu burada ancak ucundan bucagindan konusabiliriz teknik tarafiyla ilgili. Ancak apache'nin opensource projeleri ile basit bir arama motoru cikarabilirsin (hadoop, solr, tika, lucene, nutch vs.). Boyle bir firsati degerlendirmeyi dusunuyorsan daha spesifik bir alanda arama motoru dusunmeni tavsiye ederim. Illa web uzerinde hurraa arama degilde. Mesela tip alaninda bir tomografiyi arattirabilecek, yada ulastirma alaninda muhendislerin islerini kolaylastiracak aramalar yapan seyler gelistirebilirsin. Yalnis hatirlamiyorsam turk bir firma buyuk ulasim ve yapi isleri icin buna benzer fantastik bir urun gelistirmisti ve gayet guzel ozellikleri vardi.

O dediğin hizmetin adı var mı hocam

Hayırlısı...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

#firstThingsFirst

Veritabanın olacak illaki. Aşağıdaki örnek sql cümlesiyle tablodaki veriler içinde arama yapabilirsin:

Hocam onu tahmin ettim de diyelim bin tane siteyi taradı. Bu bilgiler gün geçtikçe artacak. DB şişmemesi için hangi tarz database olmalı mesela. none-sql bunu karşılar mı

Hayırlısı...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Kesin böyle yapıyorlar demiyorum, bence;

Başlangıç için BigData oluşturman gerekiyor.  BigData için örümcek gerekiyor. Örümcek için veritabanı gerekiyor.

Örümcek nasıl çalışabilir?

• Örümceğe bir adres verirsin. (Sitenin heryerini tarar, link verilmişse diğer sitelere sıçrar. Bknz)
    • Topladığı url adreslerindeki  "site başlığını, html kodlarını ve url adresini" veritabanına kaydeder.
    • Gerisi veritabanından sorgu.

Peki bu kadar veriyi nasıl güncel tutuyorlar, örümcek tüm internete nasıl yetişiyor ?

• Google Chrome girdiğiniz siteleri Google örümceğine gönderiyor. (Salladım, doğruda olabilir.)
    • Sağlam bir network altyapısıyla. (Google DNS de alıyordur belki, salladım yine. )

Google:

Front-end: JavaScript

Back-end: C, C++ Go,Java, Python

Veritabanı: BigTable, MariaDB

DE5TROY3R tarafından 26/Oca/17 12:29 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    DE5TROY3R bunu yazdı

Kesin böyle yapıyorlar demiyorum, bence;

Başlangıç için BigData oluşturman gerekiyor.  BigData için örümcek gerekiyor. Örümcek için veritabanı gerekiyor.

Örümcek nasıl çalışabilir?

• Örümceğe bir adres verirsin. (Sitenin heryerini tarar, link verilmişse diğer sitelere sıçrar. Bknz)
    • Topladığı url adreslerindeki  "site başlığını, html kodlarını ve url adresini" veritabanına kaydeder.
    • Gerisi veritabanından sorgu.

Peki bu kadar veriyi nasıl güncel tutuyorlar, örümcek tüm internete nasıl yetişiyor ?

• Google Chrome girdiğiniz siteleri Google örümceğine gönderiyor. (Salladım, doğruda olabilir.)
    • Sağlam bir network altyapısıyla. (Google DNS de alıyordur belki, salladım yine. )

Google:

Front-end: JavaScript

Back-end: C, C++ Go,Java, Python

Veritabanı: BigTable, MariaDB

Hocam bu google DNS ve Chrome olayı gayet mantıklı. Ben host sahiplerinden topluca aldığını felan düşünmüştüm ya da domain servisi verenlerden excel listesi şeklinde bile alsa örümcek bu işi görür. Örümcek olayını araştırayım ben birazcık. Bilgiler için teşekkür ederim. Bir da tavsiye edebileceğin basit ya da komplex (ne olursa) bir script  vb var mı ?

Hayırlısı...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

#firstThingsFirst

fulltext search. birkac and - or Like ile 5000 satirlik tabloda sunucu patates oluyor. 

Gidiyoo gibi yapabilirsin. Arkada google api kullanirsin. Yalniz keriz silkelemek yerine hit counta göre düzgün icerikli siteleri belirleyip örümceği öyle salarsin. örümcek dediğinin beslemesi pahalı.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

#firstThingsFirst

fulltext search. birkac and - or Like ile 5000 satirlik tabloda sunucu patates oluyor. 

Gidiyoo gibi yapabilirsin. Arkada google api kullanirsin. Yalniz keriz silkelemek yerine hit counta göre düzgün icerikli siteleri belirleyip örümceği öyle salarsin. örümcek dediğinin beslemesi pahalı.

Hocam buörümcek besleme olayı nasıl oluyor, yani örümcek neye göre çalışıyor neden masraflı?

Hayırlısı...
Toplam Hit: 5049 Toplam Mesaj: 34
arama yerli motoru müridaramamotoru.org bilgi havuzu