folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Pardus Sorulabilecek En Kazık Sorular

Pardus Sorulabilecek En Kazık Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Evet hocalar kabaca başlıktan da anlaşılacağı üzere bize genel olarak pardus üzerine (microsoft ta olur) sorulabilecek en kazık sorular bekliyorum

örnek soru bir neden linux ve türevleri ücretsiz olduğu halde microsoft çok kullanılıyor

örnek soru iki pardus tamamen türk işletim sistemi mi?

gibi cevabını bilip bilmemeniz önemli değil hoca bize haksızlık etti bilmeyen arkadaşları pardus seminerine gönderdi. onlarda bugün saat 2 de sunum yapacaklar şu an daha kaliteli sorular aklıma gelmediği için sizden sorular bekliyorum

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

neden windows programlarını pardus ta çalıştıramıyorum? Unutmadan belirteyim buradaki soru çalıştırabilir miyim yada çalıştırmak istiyorum değil neden çalıştıramıyorum.... olmalı yoksa adam sana hemen alternatiflerini önerip kurtulmaya kalkar.

örneğin elimde bir barkod yazıcısı var bu benim işim için gerekli... ama yazıcının linux driverı yok yani pardus driver ı değil tüm linux dağıtımları için driver yok ne yapabilirim :D buna windows yada mac demeden çözüm cevabı versin kafamı keserim yani o derece eminim bu sorudan. Ki zaten böyle bir olay lkd nin kendi başına gelmişti sene 2007  odtü linux şenlikleleri :D

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Microsoft bu işi çok güzel yaptı bunu anlamak için ms-dos zamanındaki yayılma ve şirket polikitasını incelemen gerek zaten son zamanlarda da oyunlar kullanım kolaylığı vs... iyice entegre oldu piyasaya,

Hayır çekirdek diğer linux sürümleri gibi kernel ait,

Güzel sorulur ise,

Neden kurumlarımız pardus gibi geliştirilmekde olan işletim sistemlerini kullanmıyorlar,

Pardus un 64 bit projesini varmı ? Varsa hangi kurumlar üniversiteler bunu destekliyor,

Pardus için neden kde sistemi seçildi,

Diğer yazılım şirketleri neden özellikle pardus gibi açık kaynak olan sistemlere sınırlı destek ya da hiç destek vermemek için uğraşıyor buna en güncel pc satıcılarıda dahil bu tekiln arkasında yatan nedir neden özgürce işletim sistemimi seçemiyorum,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neyzen
    giriftzen
    giriftzen's avatar
    Erkek

neden linux ve türevlerinde ekran okuyucu yok? niye engellileri düşünmüyorsunuz...

ben olsam bunu sorardım microsoft, ufak çapdada olsa engellileri düşünüyor fakat linuxcular engellileri düşünmüyor... niye?

fuck the system!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Niye pisi paketleri sık güncellenmiyor? Madem bu yapılamayacaktı neden popüler bir paket yönetim sistemi kullanılmadı?

GNU Bir işletim sistemi nasıl olur da "ulusal dağıtım" falan diye ortalıkta dolanır?

Kde dışında neden diğer masaüstü ortamlarına resmi destek verilmemektedir?

Bulut bilgi işlem hakkında diğer linuxler oldukça yol kat etti. Siz neler yapmayı düşünüyorsunuz?

vs vs...

İtin g*tüne sokabilecek sorulardan aklıma gelenleri.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Evet hocalar çok kaliteli sorular gelmekte....

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Neden Realbasic'in PrintDialog veya PrintSetupDialog pencereleri dahil birçok özelliği sadece pardus ta sapıtıyor? Ubuntudan mandrivaya kadar hepsinde problem yok ama pardusta sapıtıyor a.q.  Hata nedir?

Cevabı bul sana zargan ısmarlayacağım. Yanında akdeniz salata veya turşu kavurması salatası da var. Cila olarakta ekmek kadayıfı hedayesi. Eğer istanbuldaysan boğazda mis gibi... Yok ben balık yemem diyorsan sinop-boyabatta sırık kebabı. Siirtte büryan da olabilir. Hepsini biliyom ve her neredeysen ya ben seni bulurum ya da sen beni.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Çok teşekkür ederim sorularınız için şu an itibari ile ben kaçıyorum ama destek hala bekliyorum. Olurda ertelenir filan daha hazırlıklı gitmek lazım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Milamber bunu yazdı:
    -----------------------------

neden windows programlarını pardus ta çalıştıramıyorum?

örneğin elimde bir barkod yazıcısı var bu benim işim için gerekli... ama yazıcının linux driverı yok yani pardus driver ı değil tüm linux dağıtımları için driver yok ne yapabilirim

Güzel sorular var da hocam yukarıdakilerin soruyu sorana faydandan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum.

Bir işletim sisteminin programının diğer işletim sisteminde çalışmaması normal. Linux programları neden windowsta çalışmıyor veya MacOS programları neden windowsta çalışmıyor gibi sorular aklına geldi mi hiç? Çalışmaz. "Futbolda neden basket atamıyoruz" sorusuyla eşedeğer sayılabilir bu soru :)

Barkod yazıcının Linux driver'ı olmaması konusu da "barkod yazıcı"nın üretici firması ile alakalı. Bu soruyu onlara sormalısın, neden Linux driver'ı yok diye.

Bir linuxcüye X oyunu neden linux'te çalışmıyor sorusu gibi yanlış kişiye sorulan sorulardan biridir bu da; gidip oyunun üretici firmasına sorulması lazım, neden Linux versiyonunu çıkarmıyorsunuz diye. Onların da kendilerine göre sebepleri vardır, birşeyler söyleyeceklerdir; ama demek istediğim sorunun doğru kişiye sorulması ile alakalı.

Blue Screen of Death
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyaban
    beyaban's avatar
    Erkek

haahh sorayım bi tane bakalım :D neden sis mirage 3 grafik kartını tanımıyor pardus araştırdım sis firması desteklemiyormuş desteklemiyorsa neden kendileri yazmıyorlar yapmıyorlar valla onlarca defa denedim lanet olasıca kurulmadı bir türlü eskiden ne güzel masaüstü pc de pardus vardı :S

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde ki bütün engelleri yıkacaktır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

MaviEkran bunu yazdı:

Milamber bunu yazdı:

neden windows programlarını pardus ta çalıştıramıyorum?

örneğin elimde bir barkod yazıcısı var bu benim işim için gerekli... ama yazıcının linux driverı yok yani pardus driver ı değil tüm linux dağıtımları için driver yok ne yapabilirim

Güzel sorular var da hocam yukarıdakilerin soruyu sorana faydandan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum.

Bir işletim sisteminin programının diğer işletim sisteminde çalışmaması normal. Linux programları neden windowsta çalışmıyor veya MacOS programları neden windowsta çalışmıyor gibi sorular aklına geldi mi hiç? Çalışmaz. "Futbolda neden basket atamıyoruz" sorusuyla eşedeğer sayılabilir bu soru :)

Barkod yazıcının Linux driver'ı olmaması konusu da "barkod yazıcı"nın üretici firması ile alakalı. Bu soruyu onlara sormalısın, neden Linux driver'ı yok diye.

Bir linuxcüye X oyunu neden linux'te çalışmıyor sorusu gibi yanlış kişiye sorulan sorulardan biridir bu da; gidip oyunun üretici firmasına sorulması lazım, neden Linux versiyonunu çıkarmıyorsunuz diye. Onların da kendilerine göre sebepleri vardır, birşeyler söyleyeceklerdir; ama demek istediğim sorunun doğru kişiye sorulması ile alakalı.

Evet hocam sende haklısın ama bu arkadaşlarda kendilerini birşey zannediyorlar. Onun için ufak bir ders verme amaçlı.

Toplam Hit: 4476 Toplam Mesaj: 14