folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Pic Programlama [Başlangıç Seviyesi - Soru]

Pic Programlama [Başlangıç Seviyesi - Soru]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Merhaba,

İşim gereği, PIC programlama öğrenmem gerekiyor, ancak bunu bana öğretecek birileri yok etrafımda.

Sağdan soldan bulduğum dökümanlar ise fazla eski.

16F84A kullanmayı düşünüyorum.

Ama bu da bir şart değil.

Programmer olarak ne kullanmalıyım, ne yapmalıyım?

Ankara'da oturuyorum, özel ders ya da kurs varsa gidebilirim.

Para da inanılmaz bir sorun sayılmaz.

Bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    abi eğer sıkışırsan gidersin bir meslek lisesinin elektronik bölüm hocalarından birinden konuşursun rica edersin özel ders versin die..

Boş İşler Uzmanı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Musketcim ben varım :) çık git al bir pic'e giriş kitabı olmadı ben öneririm sana ingilizcende var yabancı kitaplarda iyidir.Jal var sonra CCS var:)

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

CCS kullanmayı düşünüyorum.

Ama kendim öğrenmem zor olur.

Bir kurs falan bulsam diyorum... 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrow
    Emrow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ares,ISIS ve hocam kesinlikle @emcyaman müridimize pmle danış.

Messenger'ınıda alabilirsin pmle.Az girer,öz girer.15 yaşında "çok pis"(cidden sağlam) elektronikçidir. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Altaş yayınlarının pic kitabını öneririm. C# gibi benze programlama mantığı....lisede ünivde gördüm ama askerden gelince hepsine sil baştan başlayacağım:) uzun sürec alır. pek zor değil. dil ağzın varsa kaparsın..kurs filan uzun vadede çevrede veren pek yok. okullarda bitiyor.kitapla başlarsan 

http://www.altaskitap.com/PIC_kitap_84.htm

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apoyraz
    apoyraz's avatar
    Erkek
    arama motoruna 67proje yaz ilk cıkan sitede ücretsiz pic dersleri var rapidshare dosyaları halinde indir gerekli yazılımlarda aynı sitede var  proteusta hazırlanmış pic similasyon kartları http://s1.dosya.tc/YeniWinRARar_ivi_7130.rar.html buradan indirebilirsin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Hocam mantığını öğrenirsen gerisi çorap söküğü gibi gelir. Kurslara gidersen yada bir kitap alırsan daha rahat öğrenebilirsin. Zaten bir program var kullanması oldukça basit. Lojik kapılarla devreni kuruyorsun Logo PLC'deki gibi. Sonra gerekli ayarlamalarını yaptıktan sonra asm diline çeviriyor.

Ama ilk önce asm dilini öğrendikten sonra böyle kolaylaştırıcı programları kullanmanı tavsiye ederim :)

Ayrıca şunu söylemek istiyorum okulda bana öğretilene göre PIC'ın markası önemli değil. Nasıl olsa programın dili değişmiyor. PIC16f84A'da ayak sayısı uygun olduğu için okulda onları öğretiyorlar. :)

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

kaygusuz bunu yazdı:
    -----------------------------

Altaş yayınlarının pic kitabını öneririm. C# gibi benze programlama mantığı....lisede ünivde gördüm ama askerden gelince hepsine sil baştan başlayacağım:) uzun sürec alır. pek zor değil. dil ağzın varsa kaparsın..kurs filan uzun vadede çevrede veren pek yok. okullarda bitiyor.kitapla başlarsan 

http://www.altaskitap.com/PIC_kitap_84.htm

-----------------------------

Arkadaşın önerdiği kitabı al asembly ile programlamayı anlatır basic ve C ye göre zordur ama mikrodenetleyici teamallerini iyi anlatır. kursa filan ihtiyacın yok bu kitap yeterlidir. Asembly ile birkaç basit uygulama yapıp temelleri kaptıktan sonra C ye geçiş yaparsan daha faydalı olur.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Kart olarak ne almalıyım sizce?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Kart alacağına kendin yap. Hem daha kaliteli olur hem çeşit çeşit yaparsın, çeşitli picleri yüklersin. Ben kendim yapmıştım hem deneme hemde programlama kartı 3 tane entegrenin oturacagı dalgadan koydum.

Hangisini programlıcaksam onu takıyorum. Ama şuana kadar 7 proje yaptım hepsi 16f84a ile :) Onun bacakları tam geldiği için :):)Birde giriş çıkışları kendin ayarladığın zaman mesela 2 tane giriş geri kalanları cıkış yapma imkanın oldugundan 16f84a'da da cok bacak oldugundan tercihimdir :D

Kurtla sevişen mazoşist koyun
Toplam Hit: 4990 Toplam Mesaj: 21