Restorasyon

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

Selam dostlar,

Bu konuyu açmamdaki neden restorasyonu kolaylaştıran trick, ipuçları, alet & edavat paylaşımı ve fikir paylaşımlarıdır. 

Genelde hoşuma giden ürünleri alır, restore eder ve kullanırım; koleksiyonuma katarım. Satmak felsefeme aykırı :)

Yaptıklarım: derinlemesine temizlik, pas giderme, polisaj, göçük giderme, boya rötuşu, dikiş, boya kaldırma, dolgu, elektronik müdahale vs.

Medya paylaşımı için kolay bir yol bulursam öncesi/sonrası görüntülerini ekleyebilirim.

Şu an restorasyonunu yaptığım bir Nokia 9110. Almadan önce belli koşullarım var, tamir görmemiş olması ve açılmaması. İlgi alanlarım çok çeşitli. En son bir ahşap kutuyu (menteşe değişimi, elle cilalama, boyama, zımparalama vs.), eski bir Fransız opera dürbününü (boyama, optik temizlik, dikiş) restore etmiştim. 

9110 için dün 50 KM yol yaptım araçla, inceledim ve aldım. Neden bu telefon? Koleksiyon mantığım farklı çalışıyor. Benim için anlam ifade eden şeyler olmalı. Yoksa bir tipin tüm modellerini toplamak gibi bir deliliğim yok şükür. 
    Sebebi ise Matrix filminde kullanılmış olması. Derin bir temizliği bitti. Muhtemelen 90'lara yolculuk edip data kablosunu bulup flash atıp IMEI'yı canlandıracağım. Ama açılması için önce bir şarj cihazı bulmam lazım. Telefon inanılmaz temiz.

Satın almayı planladığım bir listem de var. Mesela renkli ekran telefonlar dışında kendi işletim sistemi olan ve unicode karakterli telefonlar daha çok hoşuma gider. Yani, içinde emek olan telefonlar diyelim. 

Sizin de kim alır bunu diye burun kıvırdığınız şeyleriniz varsa belki bana teklif iletirsiniz :)

PM'den yollayın yoksa ortalık kızışıyor :)

Şimdilik şöyle bir listem var: SONY Vaio P & UX — Nokia 8850, Nokia 8890, Samsung SPH-N270, SONY Ericsson Xperia X5 Pureness…

Bunun dışında bıçak bileme (hala Japon taşı arıyorum), polishing, silahlar, minyatür objeler, tütün ürünleri (enfiye, pipo, nargile vs.) gitar, damgalı fincanlar, koleksiyon, çakmaklar (gümüş bir Zippo'nun sahibi olmanın gururuyla) antika, ustura, kahve demleme, kurmalı kol saatleri, elektronik sigara rebuild ve lab gibi ayrıca ilgilendiğim şeyler var. 

Son felsefem şu: Bir ürüne yüksek miktarda ödemeler yapmak yerine, sembolik ödemeler yapmak ve onu işe yarar hale çevirmek. Bunu Ekşi'de niş Rus Saatleri alıp koleksiyonuna katan bir adamdan duyunca çok şaşırmıştım. Neyseki mantıklı gelmişti. 

Var mı böyle uğraşları olan?

TiThousand tarafından 05/Eki/23 16:40 tarihinde düzenlenmiştir

‎‎‎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Ben de ikinci el bisiklet ve satranc takimi topluyorum uygun fiyata denk getirirsem. Bazen 200 km yol yaptigim da oluyor alabilmek icin.

Satranc takimlarini satmayi hic dusunmedim ama bisikletlerden temizleyip/onarip sattigim oldu. Tek bir bisiklet satisindan tum satranc takimlarinin (9 tane) masrafini cikarmistim bu arada.

Plakcalarim yok ama bilip sevdigim muzisyenlerin plaklarini da topluyorum. Belki gelecekte bi pikap alir dinlerim.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

bende de bunun elektronik malzeme kısmı var. 

arızalı , bozulmuş , kırılmış afedersiniz anası sikilmiş şeyleri alıp tekrar canlandırma derdim.

letgo'dan kurcalıyorum genelde. 40 yıllık ses sistemi aldım , kolonları müthiş güzel , kasası deforme olmuş.

teyp anaünitesi su almış oksitten bitmiş. güzel D class bir amfi attım içine , üstündeki mevcut ekolayzır kullandım.

logitech bluetooth - rca dönüştürücü aldım. dışarıdan aynı eski tat , içinde son teknoloji öyle şeyleri çok seviyorum.

evimdeki elektronik eşyaların yüzde 60'sı letgo'dan bozuk toplama tamir etme çalıştırma :D 

yine çok uyguna bir tane projeksiyon aldım , Sony BRAVIA VPL-HW10 , gerçek 1080p veriyor 20 kilo filan bişi ama işte halojen ampüllü.

3000 saati geçti ampül haliyle yavaş yavaş ışık kısılıyor. onu LED'e çevirme düşüncem var bakalım :D aktif kullandığım cihaz ama led çok avantajlı olucak 

http://www.leyladansonra.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı

bende de bunun elektronik malzeme kısmı var. 

arızalı , bozulmuş , kırılmış afedersiniz anası sikilmiş şeyleri alıp tekrar canlandırma derdim.

letgo'dan kurcalıyorum genelde. 40 yıllık ses sistemi aldım , kolonları müthiş güzel , kasası deforme olmuş.

teyp anaünitesi su almış oksitten bitmiş. güzel D class bir amfi attım içine , üstündeki mevcut ekolayzır kullandım.

logitech bluetooth - rca dönüştürücü aldım. dışarıdan aynı eski tat , içinde son teknoloji öyle şeyleri çok seviyorum.

evimdeki elektronik eşyaların yüzde 60'sı letgo'dan bozuk toplama tamir etme çalıştırma :D 

yine çok uyguna bir tane projeksiyon aldım , Sony BRAVIA VPL-HW10 , gerçek 1080p veriyor 20 kilo filan bişi ama işte halojen ampüllü.

3000 saati geçti ampül haliyle yavaş yavaş ışık kısılıyor. onu LED'e çevirme düşüncem var bakalım :D aktif kullandığım cihaz ama led çok avantajlı olucak 

Ne tür işlemler uyguladığını, ne tür malzemeler kullandığını söyler misin hocam?

‎‎‎
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

Tamir-bakım yaparken video çekseniz ya. İzlerik. 

Naber la?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Prens
    Prens's avatar
    Erkek

Buralarda tlc yada dmax kokusu alıyorum çokta sever ve izlerim beklemedeyim 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Artık eskimiş ve antika sınıfına girmiş telefonların üstadı İsa Türken hocadır. 

https://www.instagram.com/isa.turken/

Profiline biraz bakın neden üstad dediğimi anlayacaksınız. İmei muhabbetlerini falanda hallediyor. Ücreti mükabilinde ona yaptırabilirsin. Eski telefonların imei işlerini ev ortamında yapmak zor. Cihaz lazım oluyor, firmware lazım oluyor vs. 

Bu arada Samsung Serene'yi bulman çok zor. Türkiyeyi geçtim yurtdışında bile zor. Çünkü yurtdışı için bile çok uçuk bir fiyatla satışa çıkmıştı. Telefonun tasarımı harici bir esprisi olmadığından çok az sattı. Tasarımıda bok gibi aslında. Füturistik durması haricinde tam bir ergonomi faciası.

Samsung'un Matrix özel telefonuda aynısı. Türkiyede tek bir kişide var oda. 

https://www.youtube.com/watch?v=yMmVSWt6n_o

mkyb tarafından 02/Eki/23 20:48 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Konu güzel eski japon elektroniğin de brezilyalılar almış başını ne güzel işler çıkarmışlar.ruslar da akai ler,aiwa lar neler var neler.

Barış ın projeksiyon olayını da ilginç buldum.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

Ben de ikinci el bisiklet ve satranc takimi topluyorum uygun fiyata denk getirirsem. Bazen 200 km yol yaptigim da oluyor alabilmek icin.

Satranc takimlarini satmayi hic dusunmedim ama bisikletlerden temizleyip/onarip sattigim oldu. Tek bir bisiklet satisindan tum satranc takimlarinin (9 tane) masrafini cikarmistim bu arada.

Plakcalarim yok ama bilip sevdigim muzisyenlerin plaklarini da topluyorum. Belki gelecekte bi pikap alir dinlerim.

Yanlız bı bisiklet işi çok ciddi . 

El becerin varsa ciddi ciddi araştırıp yapmalısın. Deli paralar dönüyor. Hani ek iş gibi düşün. 

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

ben tarihi olmak kaydıyla patlamamış mermi el bombası mayın benzeri şeylerle ilgileniyorum. deniz mayını şarapnel içeren kovanlar falan ilgi alanıma giriyor.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    JPriest bunu yazdı

Yanlız bı bisiklet işi çok ciddi . 

El becerin varsa ciddi ciddi araştırıp yapmalısın. Deli paralar dönüyor. Hani ek iş gibi düşün. 

Arabanin arkasina bir bisiklet standi ayarlamaya calisiyorum. Onu halledebilirsem baska sehirlerden de alabilirim, guzel ilanlar denk geliyor bazen. Bir hevesle alinmis on numara bisikletler birkac defa kullanilip kaldirilmis kenara atilmis oluyor. 1-2 sezon yattiktan sonra da gercekten cok uygun fiyatlara satiliga cikariliyor.
    Bulundugum yerde bisiklet standlarinin 90%indan fazlasi ceki demirine gore uretilmis, benim arabada da o yok maalesef. Hem bu yuzden hem de tembellikten biraz geciktirmis oldum ama uygun fiyatli Thule OutWay denk getirirsem sonrasinda bisiklet isine daha cok zaman ayirabilirim.

JPriest tarafından 03/Eki/23 17:02 tarihinde düzenlenmiştir

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 2357 Toplam Mesaj: 27
everything